
У Кременці дотепер є залишки старих закинутих шахт, які нагадують про шахтарське минуле регіону. Мало хто знає, але уже в 19 столітті тут видобували буре вугілля.
Відео з одного з обійсть на Кременеччині опублікував місцевий блогер Василь Олійник. Ролик дуже популярний – він набрав десятки тисяч переглядів. У центрі сюжету – затоплена шахта №1, датована 1940 роком, розташована поблизу гори Куличівка. Крім затопленої частини шахти, чоловік показує яр, який утворився, ймовірно, через обвал дальньої частини шахти.
Історична довідка. Кременецька шахта на Тернопільщині є унікальним явищем для регіону, оскільки це була єдина вугільна шахта в області. Розташовувалася вона у Кременці, в північній частині Кременецьких гір.
Фото Суспільне
Історія видобутку вугілля в районі Кременця сягає кінця ХІХ століття. У 1886 році розпочалися дослідження покладів бурого вугілля під горою Куличівка. Інвестори навіть отримали дозвіл на будівництво залізничної гілки від станції Верба до Кременця для транспортування вугілля. Промисловий видобуток вугілля розпочався пізніше. За наказом уповноваженого Наркомвугілля СРСР 1 липня 1944 року було утворено Кременецьке шахтоуправління. Основною ділянкою розробки стало поле “Куличівка”, запаси якого оцінювалися в 346 тисяч тонн. Потужність вугільного пласта коливалася від 1,2 до 2 метрів.
Фото Суспільне
Існують також згадки про шахту, закладену в 1907 році поштмейстером Середою, яка пропрацювала недовго через значний приплив води. Радянська влада після Другої світової війни відновлювала видобуток вугілля, розроблялися плани нових шахт біля сіл Жолоби, Підвисоке, Ридомиль, де запаси оцінювалися в 600-800 тисяч тонн кожного родовища. Однак вугілля Кременецького басейну відносилося до лігнітів – молодого бурого вугілля, яке при горінні сильно диміло.
Фото Суспільне
Видобуток вугілля було припинено в 1952 році. Причиною, ймовірно, стали невеликі запаси, низька якість вугілля та економічна недоцільність подальшої розробки. На сьогодні про існування шахти нагадують лише окремі споруди. Адміністративні та промислові будівлі колишнього “шахтоуправління” були переобладнані під житлові будинки. Назва колишнього адмінбудинку “Шахтарський дім” збереглася як місцевий топонім.
Територія колишньої шахти “Куличівка” зараз частково входить до складу Кременецького ботанічного саду. Відвідувачів попереджають про небезпеку провалів через наявність численних вентиляційних отворів, що залишилися від шахтних виробок.
Читайте також: Провалля глибиною 10 метрів: відвідувачів Кременецького ботсаду попереджають про підступну небезпеку.