
Найкращим фото Тернопільської області 2024 стала світлина з видом на Василіянський монастир у Бучачі. Автор — Роман Бречко.
Світлина також отримала статуси «Якісне зображення» (Quality image), «Значуще зображення» (Valued image) та «Вибране зображення» (Featured Picture) у Вікісховищі, сестринському проєкті Вікіпедії. Станом на зараз тільки 10 зображень із української частини конкурсу 2024 року отримали статус вибраних зображень.
Бучацький монастир отців Василіян Воздвиження Чесного Хреста Господнього — монастир отців Василіян на горі Федір у Бучачі. Заснований 7 грудня 1712 року на підставі фундаційної грамоти магната Стефана Александера Потоцького, виданої в Любліні. Фундатором фактичного будівництва монастиря був власник міста, син фундаторів Микола Василь Потоцький. 12 травня 1751 року урочисто заклали наріжний камінь. Пам’ятка є яскравим представником віленського бароко. Приміщення монастиря стало центром освітньої діяльності у Бучачі: тут діяла школа-інтернат (конвікт) для дітей з бідних родин, проводились теологічні курси для діючих священиків.
У приміщенні гімназії-місійного інституту після повернення радянської влади діяла Бучацька середня школа до моменту відновлення будівлі державної гімназії. Саме приміщення монастиря віддали під гуртожиток. Аж у березні 1991 року монастир відновив свою діяльність, а для відновлення пам’ятки в Канаді створили Фонд допомоги Бучацькому монастирю. Василіянський монастир — це комплекс пам’яток, охоронний номер 652.
«Гарний момент для зйомки — перед грозою, коли драматичні темні хмари контрастують із теплим вечірнім освітленням, що освітлює монастирський комплекс. Композиційно теж вдало — монастир розташований по діагоналі кадру, що створює відчуття глибини та масштабу», — прокоментував фото Сергій Криниця, член журі конкурсу.
Інший член журі, Ігор Єрмолаєв, зазначив, що це одне з найвдаліших фото монастиря у його практиці.
Василіянський монастир вперше представляє Тернопільську область. У попередні роки серед пам’яток Тернопільщини перемагали: дзвіниця Свято-Успенської Почаївської Лаври, Здвиженська церква на Тернопільським ставом, руїни Червоногородського замку поблизу села Нирків, Підгорянський монастир, руїни замку у селі Кудринці, ансамбль Кременецького колегіуму єзуїтів, церква святого Івана Богослова у селі Жуків та Скала-Подільський замок.
У списку пам’яток Тернопільської області є 4816 об’єктів культурної спадщини, 2140 (44%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 26 учасників та учасниць завантажили 1231 фото 486 пам’яток регіону (фото 99 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 445 осіб.
Для довідки:
«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — міжнародний конкурс фотографій пам’яток культурної спадщини для ілюстрування Вікіпедії, який був започаткований у 2010 році в Нідерландах. Конкурс був визнаний Книгою рекордів Гіннеса найбільшим фотоконкурсом у світі (2012). Усього за час проведення конкурсу було завантажено майже 3,4 млн фотографій зі 102 країн і територій. В Україні конкурс проходив уже втринадцяте, його проводить громадська організація «Вікімедіа Україна». За попередні роки проведення конкурсу в Україні понад три тисячі учасників та учасниць завантажили майже 416 тисяч світлин понад 41 тисячі об’єктів культурної спадщини.
У 2024 році до української частини конкурсу долучилися 322 учасники та учасниці, які завантажили 30 139 світлин українських памʼяток. За кількістю світлин Україна посіла друге місце серед 56 країн-учасниць. Окрім основних номінацій, у конкурсі було дев’ять спеціальних номінацій та відзнак: «Відео», «Війна руйнує пам’ятки», «Елементи екстер’єрів», «Єврейська спадщина», «Інтер’єри», «Німецька спадщина», «Польська спадщина», «Фотоплівка» та «Визначні місця Харкова».
Громадська організація «Вікімедіа Україна» є єдиним регіональним відділенням «Фонду Вікімедіа» в Україні. Вона займається популяризацією вікіпроєктів «Фонду Вікімедіа», найвідомішим серед яких є Вікіпедія; залученням до Вікіпедії нових знань і користувачів, а також розвитком вікіспільноти в Україні.