
24 квітня у селі Пужники на Тернопільщині стартує ексгумація тіл поляків, які загинули під час Волинської трагедії. Розкопки триватимуть близько трьох тижнів.
Про деталі проведення робіт Суспільному розповіла Аліна Харламова, керівниця української команди та археологиня спеціалізованої установи “Волинські старожитності”.
Склад експедиції та розподіл обов’язків
Українська команда складатиметься з семи фахівців, а польська сторона планує залучити до двадцяти учасників. Через те, що директор “Волинських старожитностей” Олексій Златогорський зараз перебуває на фронті, керівництво українською частиною експедиції візьме на себе Аліна Харламова.
З польського боку участь братимуть представники Поморського медичного університету в Щецині на чолі з професором Анджеєм Оссовським, фундація “Свобода і демократія” під керівництвом заступника голови Мацея Данцевича, працівники Інституту національної пам’яті Польщі та польські харцери.
Харцери допомагатимуть з упорядкуванням території, зокрема очищенням від чагарників та дерев. За археологічні розкопки відповідатимуть фахівці з обох країн. Антропологи та генетики з Поморського медичного університету працюватимуть разом із українськими колегами, зокрема антропологинею Клавдією Шараповою з Києва.
“Моє завдання — максимально видобути інформацію. Розчистити скелети, дослідити, в якому положенні вони лежать, які на них ушкодження. Можливо поруч будуть речі, за якими можна буде датувати й можливо ідентифікувати людину. А далі справа антропологів”, — пояснює Аліна Харламова.
Читайте також: Вперше показали кадри ексгумації розстріляної інтелігенції з Піскового Яру в Кременці та Вишнівці (відео)
Дослідження та ідентифікація
Робота відбуватиметься у два етапи. Спочатку дослідження останків проводитимуть безпосередньо у польових умовах. Після цього науковці відбиратимуть зразки ДНК для порівняння зі зразками родичів загиблих. Цей етап відбуватиметься у спеціально обладнаному приміщенні, наданому Язловецьким монастирем.
За інформацією, отриманою з документів та спогадів старожилів, у братській могилі можуть бути останки 79 осіб. Точну кількість встановлять лише після завершення розкопок. “Родичі цікавляться долею своїх пращурів, вони дуже зацікавлені в тому, щоб ці люди були поховані як належить”, — зазначає археологиня.
Після завершення всіх необхідних досліджень та оформлення документів, перепоховання планують провести у серпні. Ймовірно, останки буде перепоховано поблизу старого кладовища в Пужниках.
Місцева влада, зокрема представники Коропецької громади, обіцяли всебічну підтримку експедиції. Громада виділить трактор з причепом для транспортування обладнання та, можливо, учасників розкопок, оскільки дістатися до місця проведення робіт непросто.
Раніше, у липні 2023 року, польське кладовище в селі Пужники відвідала делегація з Польщі на чолі з тодішнім прем’єр-міністром Матеушем Моравецьким. Тоді українські та польські археологи шукали останки поляків, які загинули у 1945 році під час радянської окупації.