
Водоканали по всій Україні опинилися у вкрай складній фінансовій ситуації. Більшість підприємств перебувають на межі банкрутства через критичну невідповідність тарифів реальним економічним витратам. Показовим прикладом став Рівненський водоканал, який з 1 квітня 2025 року вимушений перейти на подачу води із пониженим тиском в окремі години доби.
31 березня Рівнеоблводоканал офіційно повідомив про вимушені зміни в режимі подачі води для населення. Відтепер у місті подаватимуть воду з пониженим тиском у години, коли вартість електроенергії найвища, а також уночі.
“Це означатиме, що в кранах багатьох споживачів підприємства у певні години не буде напору, а в декого, хто живе на верхніх поверхах, води взагалі може не бути”, – йдеться у повідомленні водоканалу. За словами в.о. директора Рівнеоблводоканалу Андрія Грухаля, такі обмеження – вимушений крок через фінансові проблеми підприємства.
“Ми відтягували цей крок, як могли, проте далі так тривати не може. До погодинної подачі води із пониженим тиском нас змушує скрутна фінансова ситуація, яка склалася на підприємстві через невідповідність наших тарифів реальній економічній ситуації. І мова зараз не про прибутки, а про те, щоб водоканал просто вижив”, – заявив Грухаль.
Наразі борг Рівнеоблводоканалу сягнув понад 115 млн гривень. Із них близько 70 млн – це заборгованість за електроенергію, а решта 45 млн – борг підприємства перед Рівнеазотом за очистку стоків.
За кілька годин потому очільник водоканалу зазначив, що поки від цієї ідеї відмовляться, бо вдалось дійти консенсусу з місцевою владою. Втім, народний депутат Богдан Кицак в ефірі Вечір.LIVE попередив, що “подача води за графіками буде по всій Україні”. “Прецеденти, які зараз з’являються в Рівному — вони далі будуть поширюватися по всій Україні”, — заявив нардеп про подачу води за графіками через борги. За словами нардепа суспільна реакція буде, і вона вже почалась. Втім, за його словами, іншого виходу поки не знайшли.
Що чекає на Тернопіль?
Журналісти “Терміново” звернулись до КП “Тернопільводоканал”, щоб дізнатись, чи не плануються подібні обмеження в обласному центрі Тернопільщини. Директор КП “Тернопільводоканал” Володимир Кузьма розповів про ситуацію підприємства:
“Обставини, в яких доводиться працювати «Тернопільводоканалу» і всім водоканалам України — вкрай негативні. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) обмежила застосування економічно обґрунтованого тарифу для населення”, – зазначив Кузьма.
За його словами, для населення, якому реалізовується близько 70% обсягів послуг “Тернопільводоканалу”, наразі залишаються чинними тарифи за централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, що застосовувалися станом на 24 лютого 2022 року. Споживачі платять 36,7 гривні за кубометр води і стоків при тому, що економічно обґрунтована вартість 1 куб. м. води і стоків (з ПДВ) становить 65,364 грн. “Водночас у цих умовах для підприємства не передбачений механізм компенсації різниці у тарифах”, – наголосив директор водоканалу.
Як наслідок, довоєнні тарифи не покривають значну частину витрат “Тернопільводоканалу”, при цьому значно зросла вартість електроенергії, реагентів для очищення води, паливно-мастильних матеріалів.
Наразі КП “Тернопільводоканал” здійснює централізоване водопостачання і централізоване водовідведення цілодобово й безперебійно. Підприємство не планує обмежувати тиск подачі води в певні години (таке непросте рішення через скрутну фінансову ситуацію ухвалили в “Рівнеоблводоканалі”). Але повноцінна робота “Тернопільводоканалу” залишається під загрозою.