Нашуміле вбивство “авторитета” 90-х у Тернополі: правда, схована під надгробком

Подібну тему, думається, не надто хотіли б зачіпати і, тим більше, копирсатися в ній колеги-журналісти. Не торкався б її, можливо, і я – не маю наміру приписувати собі надмірну сміливість.  Однак доля склалася так, що вона, хоч-не-хоч, нерідко приходить на згадку сама.

Буваючи на цвинтарі, іноді проходжу повз могилу Юрія Варибруса. Знав його ще підлітком – вже в ту пору  про нього ходила в місцевих спортивних колах слава як про одного з найталановитіших і найбільш перспективних представників тернопільської борцівської школи. А вже пізніше, коли радикально змінився соціально-економічний устрій країни, він, відчувши нові можливості, доводилося чути, віддав перевагу іншому заняттю.

Як і чимало представників борцівсько-боксерської братії. Однак, як доводилося чути, залишився при цьому своєрідним Робіном Гудом для скривджених, прихильником своєрідного кодексу честі, котрий обстоював і утверджував справедливість в тих випадках, коли закон волів залишатися осторонь. А, поміж іншого, мав стосунок до популярного тоді в місті закладу “Нічлава”, який фактично пішов у небуття разом з ним…

Але – досить про це, щоб не створювати глянцевий образ біблійного праведника. Обставини його загибелі майже тридцять два роки тому досі огорнуті мороком таємниці. А того холодного й сніжного грудневого дня 1992 р., коли його ховали, місто повнилося просто неймовірними чутками і версіями – аж до пачок доларів, які нібито кидали у могилу. Доводилося також читати в соцмережах, що віддати покійному останню шану приїжджав такий собі депутат однієї з міськрад Донеччини Віктор Янукович. І не лише він.

Вже тоді було зрозуміло, що це не наслідок  звичайного побутового конфлікту. І що це, швидше за все, замовне вбивство, яке ніколи не буде розкрито – ну, не для того воно організовувалося, щоб бути розкритим. Попри формальні заяви правоохоронців про “деякі вірогідні версії” та “непогані перспективи розслідування справи”. Згадаймо – це був лише початок “лихих 90-х”; кілерство, як моторошний вид заробітку, на наших благословенних теренах лише починало заявляти про себе на повен голос, і цей випадок став одним з перших.

Це сталося понад 30 років тому, але думається, що й нині перспектива розкриття подібного злочину наближалася б практично до нульової. І громадськість сприйняла б подібну історію схожим чином – з пересудами і плітками. А потім її найпрогресивніша частина знову пішла б пікетувати ОДА з якогось приводу. Це – більш актуально. І, що важливо – безпечно.  Ну, а з тим, що сталося більш як три десятки років тому… Зловісна таємниця так і залишається схованою під пам’ятником із насипаним гравієм і засохлими стеблами квітів…

Ігор Дуда

About the author

чортківська синагога
trending_flat
У Чорткові рятують унікальну старовинну Хасидську синагогу

Міська влада Чорткова повідомила, що працює над відновленням Хасидської синагоги — архітектурної пам'ятки початку XX століття. Протягом 2023 року команда КП АМЕР Чортківської громади спільно з місцевим туристично-інформаційним центром налагодила співпрацю зі швейцарським фондом ALIPH для отримання фінансування на реставраційні роботи. Наприкінці минулого року група реставраторів зі Львова провела детальне обстеження будівлі. Фахівці визначили першочергові завдання — заміну покрівлі даху, оскільки його пошкодження призводять до намокання та руйнування стін споруди. Днями місто відвідали спеціалісти львівської компанії SKEIRON, які здійснили лазерне 3D сканування синагоги. Ця технологія дозволяє створити точну цифрову копію будівлі, що допоможе архітекторам визначити пошкоджені елементи та підібрати відповідні матеріали для реставрації з максимальним збереженням історичного вигляду. Проведені роботи є частиною проєкту «Збереження архітектурної спадщини в умовах війни: українська модель», що реалізується за підтримки Посольства США в Україні. Довідка про Хасидську синагогу Хасидська синагога в Чорткові, також відома як […]

Орест Сліпак помер
trending_flat
Помер Орест Сліпак – він був рідним братом загиблого у 2016 оперного співака Василя Сліпака

У віці 56 років у місті Антверпен пішов з життя Орест Сліпак, старший брат відомого оперного співака та захисника України Василя Сліпака.  Сумну звістку повідомив Михайло Маслій. Орест Сліпак народився 24 серпня 1967 року. Він здобув освіту в Тернопільському медичному інституті та став кардіологом. Після загибелі молодшого брата Василя від кулі снайпера на Донбасі у 2016 році Орест активно займався збереженням його пам'яті. Як виконавчий директор Міжнародної благодійної організації "Фонд Василя Сліпака" він організовував культурні заходи та виставки. Зокрема, у грудні 2016 року у Львівській обласній філармонії відбулася виставка SILENT MEMORY, присвячена життю та творчості його брата. Орест Сліпак помер 12 лютого 2025 року в Антверпені. Поховання планується провести у Львові після транспортування тіла з Бельгії до України. Про причину смерті не повідомляють. Та Маслій пише, що життя Ореста обірвалось трагічно. "У Бельгію поїхала Мама покійного, як вона, згорьована, витримає […]

підлітки
trending_flat
В Україні хочуть заборонити популярний підлітковий напій: він дуже небезпечний

В Україні можуть заборонити продаж енергетичних напоїв підліткам. Верховна Рада розглядає новий законопроєкт №13024 щодо обмеження продажу енергетичних напоїв неповнолітнім. Документ передбачає заборону реалізації таких напоїв особам до 18 років. Згідно із законопроєктом, виробникам заборонять додавати стимулюючі речовини у концентраціях, що перевищують максимально допустимі норми. Енергетичними вважатимуться напої, які містять кофеїн та інші стимулятори. Окремо виділяють категорію з високим вмістом таких речовин – понад 150 мг на літр. Подібні обмеження вже діють у країнах Балтії та Польщі. Ініціатори закону вказують на популярність енергетиків серед молоді через вміст кофеїну, таурину, гуарани та вітамінів групи В. Довідка Енергетичні напої – це безалкогольні напої, що містять стимулюючі речовини. Вони небезпечні для дітей та підлітків через незрілість їхньої нервової та серцево-судинної систем. Регулярне споживання може призвести до порушень сну, тривожності, підвищення тиску та проблем із серцевим ритмом. У дітей ризики в рази вищі через […]

trending_flat
У сусідніх областях позакривали школи на карантин. А яка ситуація на Тернопільщині

У сусідніх Хмельницькій, Львівській та Рівненській областях закрили чимало шкіл через різке зростання кількості хворих на гострі респіраторні захворювання. Яка ж ситуація на Тернопільщині? За інформацією Тернопільської ОДА, станом на 19 лютого на дистанційну форму навчання перевели 8 шкіл регіону, в яких навчається 1400 дітей. Карантинні заходи запровадили в закладах освіти Заліщицької, Бережанської, Почаївської, Зборівської, Золотниківської, Великоберезовицької та Лановецької територіальних громад. Крім того, в області на дистанційне навчання перевели 74 класи в 10 закладах освіти, де загалом навчається 1242 учні. Як повідомляють в ОДА, ідеться про школи Козлівської, Козівської, Зборівської, Товстенської, Великобірківської, Тернопільської та Залозецької територіальних громад. Також карантин запровадили в окремих класах Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру та Теребовлянського академічного ліцею. Варто зазначити, що освітні заклади ухвалюють рішення про перехід на дистанційне навчання самостійно, враховуючи рівень захворюваності серед школярів та педагогічного складу.

ліки аптека
trending_flat
Деякі ліки подешевшають на 30% з 1 березня: перелік

МОЗ оприлюднило перелік ліків, які з 1 березня подешевшають на 30%.  До списку входять препарати від застуди та кашлю, антигістамінні, протизапальні та протиревматичні препарати, противиразкові засоби, засоби від тиску, заспокійливі, очні краплі, назальні спреї, вітаміни та мікроелементи. Повний перелік оприлюднено на сайті Міністерства охорони здоров'я України. Відповідну угоду про зниження цін підписали найбільші українські фармвиробники у відповідь на критику Зеленського про маніпуляції на фармацевтичному ринку та доручив уряду знизити ціни на медикаменти.

підробка документів
trending_flat
Депутати сільради на Чортківщині підробляли документи

Бучацька окружна прокуратура виявила факт підробки офіційних документів головою та секретарем однієї з сільських рад Монастириської громади Чортківського району. Завдяки фальсифікованим протоколам та рішенням двоє громадян незаконно отримали у власність земельні ділянки загальною площею 1,8641 гектара. За інформацією Тернопільської обласної прокуратури, ці землі призначалися для ведення особистого селянського господарства. Посадовці діяли з порушенням норм Земельного кодексу України, що призвело до незаконного вилучення земель з комунальної власності. Після виявлення порушень прокурори Бучацької окружної прокуратури подали позови про повернення незаконно привласнених ділянок. Наразі районний суд уже відкрив провадження у цивільних справах. Правоохоронці кваліфікували дії голови та секретаря сільради як такі, що завдали істотної шкоди державним інтересам, що й стало підставою для судового розгляду.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025