26.12.2024
Новини Скандал

Мішки розбрату: що знову не поділили Тернопільська міська рада та обласна прокуратура

Тернопільська прокуратура звинувачує міську раду у недбалості, а міська рада прокуратуру в хибних та необґрунтованих звинуваченнях. І таке уже не вперше. Що ж не поділили цього разу? Епопея із закупленням спальних мішків, які виявилися неякісними, триває майже 2 роки. Тепер з’ясувалося, що винен у ситуації посадовець Тернопільської міської ради, який недбало поставився до своїх обов’язків. Це за інформацією прокуратури, яку у міській раді спростовують.

Збитків для місцевого бюджету на понад 12 млн грн

Спочатку потенційним винуватцем у справі називали 33-річного підприємця, який своїми діями завдав місцевому бюджету Тернополя збитки на суму у понад 12 мільйонів гривень. Під час досудового розслідування правоохоронці спільно з працівниками УСБУ в Тернопільській області встановили, що ще 16 листопада 2022 року підприємство перемогло у тендері міської ради Тернополя із закупівлі спальних мішків відповідно до Програми захисту населення і території Тернопільської міської територіальної громади. Відповідно до умов договору підприємство зобов’язувалося надати 4500 спальних мішків.

Проте товар, який передав 33-річний житель Києва, не відповідав зазначеним вимогам. Не було на нього й сертифікату якості, а їхня вартість виявилася втричі нижчою, сплаченою міською радою, – повідомляли у пресслужбі поліції Тернопільщини.

Прокуратура звинувачує у службовій недбалості працівника міської ради

Та згодом знайшовся ще один фігурант. Про підозру у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки, повідомили начальнику управління міської ради (ч. 2 ст. 367 КК України).

“Досудовим розслідуванням встановлено, що посадовець на виконання договору між міськрадою і підприємцем, який створив товариство з обмеженою відповідальністю за 5 днів до проведення торгів, прийняв 4500 спальних мішків, які не відповідають чинним нормам якості для товару даного виду. Спальні мішки на суму 12 690 000 грн були придбані на виконання «Програми захисту населення і території Тернопільської міської територіальної громади від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на 2019-2022 роки» і ними мали забезпечити пункти обігріву в навчальних закладах міста. Кошти були перераховані підприємцю, який на момент укладення договору не займався жодним виробництвом, не мав найманих працівників. Обвинувальний акт щодо нього скеровано до суду кілька тижнів тому. Його обвинувачено у привласненні чужого майна в особливо великих розмірах, шляхом зловживання службовим становищем, легалізації (відмиванні) доходів (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 209 КК України).

Триває розслідування, що здійснюють слідчі Тернопільського РУП ГУНП в області за оперативного супроводу УСБУ в Тернопільській області.

Відповідно до ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду”, – інформують у Тернопільській обласній прокуратурі.

У міській раді стверджують, що звинувачення хибні та безпідставні

З розширеним коментарем у міській раді не забарилися. І взялися активно пояснювати населенню – що до чого.

“У відповідь на інформацію, оприлюднену Тернопільською обласною прокуратурою про нібито незаконну закупівлю спальних мішків на суму понад 12,6 млн грн, Тернопільська міська рада надає офіційне роз’яснення.

Закупівля для критичних потреб громади. У 2022 році, враховуючи ризики тривалих блекаутів і потребу в забезпеченні пунктів обігріву та укриттів, міська рада уклала договір №256 від 16.11.2022 на придбання спальних мішків. Закупівля здійснювалася через відкриту процедуру відповідно до законодавства в умовах нагальної необхідності.

Відповідність стандартам і перевірки. Усі придбані мішки відповідають державним стандартам, що підтверджено сертифікатами акредитованих державних установ, зокрема «Львівстандартметрологія», «Одесастандартметрологія», Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів, випробувальною лабораторією ТОВ “АКАДЕМТЕСТ”. Перевірка Держаудитслужби не виявила порушень у процедурі закупівлі чи визначенні переможця.

Поряд з сертифікатом відповідності, протоколами випробувань спальних мішків, наявні офіційні Висновки Державної санітарно-епідеміологічної експертизи, протоколи державної санітарно-епідеміологічної експертизи, проведеної НДІ екології та токсикології ім.Л.І.Медведя. На усі комплектуючи з яких відбулося пошиття спальних мішків та роз’яснення Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області листом №08.3/1143-23 від 04.05.2023, які підтверджують відповідність спальних мішків вимога чинного законодавства.

Безпідставність звинувачень. Твердження прокуратури базуються на непідтверджених припущеннях та суб’єктивній думці, а їхні заяви не підкріплені жодними документами, які б вказували на невідповідність придбаних мішків стандартам чи вимогам.

Судовий розгляд. Питання відповідності висновків Держаудитслужби наразі перебуває на розгляді Верховного Суду.

Звернення до громади. Закупівля спальних мішків була виключно спрямована на потреби громади в умовах воєнного стану. Ці мішки передані для використання за цільовим призначенням для пунктів обігріву та масового проживання, що під час тривалих блекаутів забезпечать комфорт і безпеку мешканців Тернополя. Всі неодноразово чули багато публічних заяв від прокуратури, які надалі залишаються необґрунтованими, не доведеними й надалі спростовані судом.

Міська рада закликає мешканців критично оцінювати інформацію та не піддаватися на маніпуляції. Будь-які спекуляції на цю тему є безпідставними й не відповідають дійсності”, – зазначають у Тернопільській міській раді.

Перейти до панелі інструментів