Що відбувається в Почаївській лаврі сьогодні? Чи буде ця українська святиня звільнена від монахів московської церкви? Та яка причина, що на третій рік кровопролитної війни в храмах, які канонічно єдині з Кірілом Гундяєвим, не бракує прихожан-українців?, – розповів тернопільський митрополит ПЦУ Нестор (Писик) релігійному Інтернет-ресурсу “Духовна велич Львова”.
Читайте також: Митрополит Нестор: «Московський патріархат у Почаєві – це аномалія, яка повинна зникнути»
У березні минулого року владика Нестор був призначений Синодом ПЦУ нести служіння священноархімандрита Почаївської Свято-Успенської Лаври. Однак Лавра досі в руках монахів УПЦ МП. Тож, що буде далі з Лаврою?
Владико Несторе, що зараз відбувається в Почаївській лаврі та навколо неї? Минулого року в березні, коли ми з Вами спілкувалися, Ви сказали, що «Почаївська лавра присіла, притихла».
- Зараз теж внутрішня ситуація така сама. Вони притихли, якогось руху нема. Працює міжвідомча комісія від Міністерства культури та представники державного історико-архітектурного заповідника і від обласного управління культури там є. Я знаю, що знайшли ряд порушень. І обласна адміністрація і Служба Безпеки їх вивчають. Все це поступово передається в суд. Що стосується позиції керівництва Лаври, то наразі реакцій чи якихось змін немає. Вони займають ту саму позицію, що і раніше.
Час минає, і здається, що вже нічого не зміниться.
- Я думаю, що ситуація зміниться, але вона буде вирішуватись дуже довго — в судовому порядку це займе роки. Якщо не буде політичної волі, то швидкого результату не буде. Ми знаємо як у суді затягуються на роки ті чи інші речі. Якщо буде політична воля на рівні Верховної Ради, тоді можливо цей процес піде швидше.
Можливо Вам відомо владико, яка внутрішня ситуація в Лаврі: у них стає більше послушників, чи йде певний відтік, послаблення?
- Чи приходять нові люди – не знаю, але відтоку точно немає. Наскільки я знаю, що все в них стабільно, люди є: і монахи, і послушники і паломники приїжджають. Якось, щоб вони від тієї всієї ситуації страждали, то такого немає.
На YouTube-каналі Почаївської Лаври можна побачити, що в храми монастиря приходить багато людей. Як би Ви це пояснили: триває третій рік війни, стільки жертв і втрат нашого народу, а люди далі йдуть в храми церкви, що перебуває в канонічному підпорядкуванні Московського патріархату. Це ж Тернопілля, Волинь, Полісся, а не якісь русифіковані території.
- У їх випадку це залежить не від регіону, а від того як вони виховують своїх парафіян. У них своє інформаційне поле в якому вони живуть: «всі навколо нас вороги, і проти нас ополчились». Спостерігаючи за їх реакцією можна прийти до висновку, що для них слова батюшки вищі, ніж рішення суду чи докази, які знайшла СБУ. Їх з дитинства в цьому виховують, вони чують це на кожній проповіді і в приватних розмовах зі священниками, що вони єдина істинна церква, що проти них тривають «гонєнія», і проти них всі борються. Це подібно як в Росії, що всі їм заздрять і хочуть у них відібрати їхні ресурси.
На Вашу думку, чому нема політичної волі вирішити питання з Почаївською лаврою? Бо ось на свята у червні глава УПЦ (МП) Онуфрій Березовський служить в Києво-Печерській Лаврі. І в Почаєві вони далі. Тобто дві найбільші українські святині далі в доступні церкві, яку канонічно очолює ворог України і слуга Путіна – Кирил Гундяєв. Це якийсь парадокс.
- На це питання складно відповісти. Можливо достатньо їхніх прихильників серед депутатів. Або можливо це просто байдужість і нерозуміння того наскільки важливу роль відіграє церква в питаннях державотворення. З 1990-их років ми постійно чули, що «головне економіка», а церкви це щось таке, що нікому не потрібне. Зараз, коли війна, то слава Богу, що хоч впроваджується інститут військового капеланства, але й там багато своїх проблем. Тому мені здається, що це питання не стільки прямої протидії, скільки байдужості. Багато людей недооцінюють роль церкви в суспільстві.
При цьому, що в популярних телеграм-каналах публікуються замовні матеріали на користь УПЦ (МП), а це великі гроші. Отже, хтось небайдужий вкладає кошти в підтримку московської церкви в Україні.
Однозначно. Це вже триває багато років, і нічого не міняється. Їхнє лобіювання фінансується — в певних колах, і певними засобами.
Ви вже сказали, що в часі важко конкретизувати як розгортатимуться подальші події навколо Почаївської лаври, але все ж таки, з Вашого погляду, як ця ситуація буде розвиватися в майбутньому?
- Якщо все триватиме правильним шляхом, то вчинені ними порушення приведуть до розірвання договору про оренду споруд Лаври, і монахів Московського патріархату з Лаври виселять. Ми сподіваємось, що там буде монастир Православної церкви України. Ймовірно, що хоча б невелика частина з тих монахів залишиться і продовжать своє служіння і монаше життя. Поступово туди будуть приходити нові послушники і братія відновиться в такій самій кількості. Але якісно вона буде вже зовсім інша.