Митрополит Нестор: «Московський патріархат у Почаєві – це аномалія, яка повинна зникнути»

В останні кілька днів Кременеччина, а надто релігійне життя краю, опинилося в епіцентрі українських новин. Йдеться про виселення духовного училища та звільнення споруд Миколаївського собору, де до вчора перебували представники УПЦ. Того ж дня до Почаївської лаври навідалася СБУ. Про те, чому московський патріархат у Почаєві – це аномалія, чому Тернопільській єпархії ПЦУ закидають надмірну поміркованість, про перехід на новий календар та чому Почаївська лавра повинна належати ПЦУ, а не УГКЦ, в інтерв’ю Вірі Касіян розповів митрополит Нестор.

Тернопільська єпархія – одна з найчисельніших в Українській Православній Церкві. Станом на кінець 2022 року вона налічувала понад 400 парафій і чотири чоловічі монастирі. Проте найбільший і найвідоміший із православних монастирів Тернопілля досі перебуває у підлеглості московської церкви.

Митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор очолює кафедру з березня 2006 року. А з березня 2023-го архієрей є також священноархімандритом Почаївської Успенської Лаври.

Інтерв’ю з владикою Нестором планувалося, як підсумки першої Всеукрaїнської нaукової конференції, присвяченої Почаївській Лаврі («Почаївська Лавра та її вплив на формування української православної ідентичності», Кременець, вересень 2023). Однак розмова вийшла значно ширшою й грунтовнішою, хоч і розпочалася таки з конференції, що була приурочена до 90-річчя української маніфестації (вересень 1933 р.) під гаслом «Почаївська лавра мусить бути українською».Як не сумно було б визнавати, гасло «Геть московського попа!» досі залишається актуальним.

– Ми провели наукову конференцію, присвячену Почаївській Лаврі. Реакція як учасників-науковців, так слухачів конференції показала, що ця тема цікавить багатьох. І йдеться не тільки про питання приналежності Лаври – адже дехто вважає, що конференції проводять, щоби позначити приналежність. Нашою метою було показати, що Лавра всю свою історію, навіть історію 20-го століття, коли вона перебувала у складі московського патріархату, була своєрідним центром тяжіння українських сил. Люди давно мріяли про те, щоби Лавра була українською. І маніфестація, яка відбулася 90 років тому, зокрема, стала підтвердженням цьому.

Сьогодні ми теж, розуміючи, що Почаївська Лавра є українською православною святинею, говоримо про те, що її потенціал повинен бути реалізований, що вона має бути не проповідником «русского міра», а тим місцем, навколо якого будуть гуртуватися православні українці, як це було в часи преподобного Іова Почаївського, як це було всю історію Лаври до 18-го століття і в кінці 19-го і 20-го століття. Тобто всі розуміють, що московський патріархат у Почаєві – це аномалія, яка повинна зникнути.

Ми віримо, що з Божою допомогою Лавра, яка всю свою історію була для західного регіону України, повторюсь, центром тяжіння людей, котрі прагнуть мати в Україні патріотичну сильну Помісну Українську Православну Церкву і хочуть, щоби ця святиня українська була частиною цієї Церкви, – щоби це нарешті сталося. І всі українці могли заходити в Лавру на молитву, на служіння, не боячись, що їх виженуть чи якимось іншим способом принизять, а що вони дійсно будуть відчувати, що прийшли в українську святиню на українській землі.

– За 90 років у питанні Почаївської Лаври справді істотно мало що змінилося. Але якщо тоді люди мали сміливість виступити проти московщини у Церкві, то чому зараз нічого такого там не відбувається?

– Ну чому не відбувається? 2008 року багато духовенства, і архієреїв, і мирян зібралися, коли патріарх Кіріл, який є очільником РПЦ і який і тоді проповідував ті самі ідеї, що йсьогодні, приїхав у Почаїв. І українці зібралися, щоб показати: Почаїв є українською землею і патріархові РПЦтут не раді. Тоді відбулося і богослужіння, і хресний хід. Такі події були. Якщо ж згадаємо маніфестацію 1933 року, то вона відбулася не просто якогось випадкового дня, а тоді, коли туди прибув митрополит Діонісій, якого розглядали як одного з російських, навіть не тільки за національністю, а й за переконаннями, архієрея, який був за Росію. Українці такого не хотіли – вони хотіли мати українську Церкву, хотіли мати українських архієреїв і щоби Церква проповідувала любов до свого народу. Фактично можна сказати, що повторення цього сталося у 2008 році, тобто майже 15 років тому. Якби знов Гундяєв планував сюди приїхати, то тепер, думаю, була б іще більша маніфестація. Можливо, якісь подібні акції будуть відбуватися ще, тобто ми цього не відкидаємо. Але разом з тим точно не під часвійни, коли наші сили зосередження на інших питаннях.

Думаю, багато хто може закинути нашій Церкві надмірну поміркованість у питанні Почаївської Лаври зокрема. Адже в Києві події довкола Лаври відбуваються набагато активніше. Але, як ми занєил, були закиди й у надмірній агресії.

– Чому можуть? Нам це вже закидають, і не тільки щодо Почаївської Лаври.

– Що закидають? Надмірну агресію?

– Навпаки, надмірну поміркованість. Те, що в нас надто спокійно все відбувається. Інші конфесії більш радикальні в цьому плані. У нас усі процеси справді відбуваються після довгого обдумування, зважування і тоді аж вирішення. Але ми бачимо, що всі питання, які, як кажуть, довго запрягаються – потім довго їдуть. Тобто навіть із таким болісним питанням, як календарне, ці довгі обговорення не викликали всередині якогось неспокою чи нерозуміння.

– Перехід на новий календар це вже був якийсь такий єдиний порив, як на мене. Склалося так історично: російська агресія прискорила процес. Здається, кращого часу для відходу від старого календаря годі й чекати.

– Але навіть на тому самому Помісному Соборі були голоси проти.

– Скільки? Я чула, що незгідних було п’ятеро. Цікаво, хто голосував проти.

– Я не стежив, щоби цим спеціально цікавитися. Але казали, що нібито частина парафій в областях на Заході України виступала активно проти. Ніхто не забороняє, залишайтеся на старому календарі! Але питання у тому, що звучать усі ці питання майже завжди з боку священиків. З боку людей ми бачимо прагнення до цих календарних змін, тобто якщо йдеться про вагання, то з боку священиків його порівняно більше, ніж з боку людей.

Якщо говорити про спосіб ухвалення рішень, то фактично з початку самого утворення ПЦУ, відповідно до Статуту у нас дуже багато рішень приймаються соборно. Якщо говорити про Синод, то я можу порівняти, як проходили його засідання до Об’єднавчого Собору, в УПЦ КП, і як проходять вони тепер. Тоді рішення були приготованінаперед і треба було фактично тільки проголосувати за них. Рідко коли відбувалися зміни внаслідок обговорення. У Православній Церкві України виносяться питання, які Синод обговорює, а тоді вже формулюється рішення чи постанова Синоду. Тобто ми бачимо, що це відбувається дуже відкрито, соборно. І сама політика Блаженнійшого у тому, що якщо йдеться про якісь важливі рішення – він з архієреєм особисто спілкується і питає його думку. Тому,напевно, оця соборність дає свої плюси в одностайності сприйняття рішень. Але в часі це триває довше.

Але якщо ми говоримо про питання Почаївської Лаври, томи розуміємо, що зараз переконувати суспільство в тому, що Лавра повинна бути українською, по-перше, не потрібно, а, по-друге, воно нічого не змінить. Тому на нинішньому етапі важливіше, щоби влада це зрозуміла.

Ми не можемо впливати на те, що Лавра законно чи незаконно робить певні дії, тобто ми не маємо заразможливостей ці речі змінювати законодавчо чи добиватися,щоби органи, правоохоронні структури якісь робили щодо цього вивчення ситуації, ініціювали судові розгляди. Але ми знаємо, що процес уже йде – просто не всі процеси на поверхні. Напевно, краще не бігти, а зробити все повільніше, але результативніше, ніж поспішити – і в результаті потім довго добиватися вирішення проблеми. Ми це бачимо навіть у питаннях переходів громад з московського патріархату. Там, де всі процедури були дотриманні, всі документи відповідним чином підготовлені,жоден суд не скасував жодне рішення зборів. Єдиний випадок – в одному із сіл Шумського району, де всі кричали, що рішення потрібно швидко, вже, не хочемо чекати. І все було зроблено поспіхом. У результаті це єдине рішення про перехід, яке судом скасоване і на сьогоднішній день там московська громада залишилася, а Українська Церква була змушена створювати нову громаду, богослужіння відбуваються почергово. Якщо ми хочемо рішення «вже і зараз», нам треба бути готовими, що це рішення складно буде відстояти у суді. Тож краще нехай буде повільно і результативно, ніж швидко і програшно.

– Повернімося до Почаївської Лаври. Претензії на неї, бажання зайти туди після звільнення святині від московських окупантів неодноразово озвучувала Українська Греко-католицька Церква.

– Претензії можуть бути різні. І якщо просто посилатися на історію, що було колись, – це як казати, що українці претендують на Перемишль і Хелм, а поляки на Львів і Тернопіль. В історії були різні події, в різні боки пересовувалися кордони, в різні юрисдикції входили ті чи інші храми чи монастирі. Зараз легко заявляти, що якщо там якийсь порівняно короткий період щось було, то там воно має бути і тепер. Це шлях, який, по-перше, не дасть ніяких добрих результатів, по-друге – приведе до сварок,непорозумінь і конфліктів. Мені здається, що так свідомо гальмують, що спеціально намагаються посіяти розбрат між українцями і щоб заважати утвердженню єдиної Помісної Церкви. Кинута кістка на гризню між людьми, тому що кожен при своїй позиції, вважає, що це є моє. І протилежна думка дуже важко сприймається. Це так само, як з трагічними подіями минулого, через які сусідні народи часто досі не можуть справді примиритися одне з одним. Плюс інформаційна війна, тобто є люди, які свідомо зацікавлені в розпалюванні суперечок і це все використовують.

Вони можуть багато на що претендувати, але будьмо щирі: Волинь, до якої історично належить Почаїв – православний, а не унійний регіон.

І знову ж таки, якщо ми зі свого боку почнемо наводити список тих усіх монастирів, соборів які були спочатку, віддавна православними, а потім були переведені в унію – чи згодяться опоненти з цим? Адже всі давні їхні монастирі, та сама Унівська Лавра, наприклад, починалися як православні і були засновані првославними. Але ж тепер ми не претендуємо на них і не кажемо: а згадайте-но отой період, що більшу частину своєї історії вони були все-таки православними. Всі давні монастирі на наших теренах до того, як була прийнята Унія, були православними. На мою думку питання приналежності Почаївської Лаври зараз порушується більше для того, щоби не було згоди. А кому служать ті, хто сіє незгоду, нехай вирішують наші читачі.

– Владико, не боїтеся, що Церква як інституція втратить свою роль у недалекому майбутньому?

– Ні, тому що різні важкі події, якісь труднощі супроводжують Церкву всі дві тисячі років її історії. Не треба думати, що всього того, що відбувається зараз, ще не було. Воно вже було, і не раз – у різних формах, з різнимбаченням. Церква може втратити свою роль тільки тоді,коли вона обере напрямок йти від Христа до якихосьвиключно соціальних сьогоденних проєктів. Якщо втрачається основна сутність ведення людини до Христа, то пастирське служіння Церкви перетворюється на якусь такудіяльність, на якісь проєкти соціальні, політичні,громадські. На щось таке, що ніколи не було і не є основною місією Церкви, але чим Церква завжди займалася, тому що дуже часто більше не було кому. І от якщо інше, земне, необирати як основний напрямок діяльності замість служіння Христу, то Церква ніколи не втратить свою роль. Вона може втрачати на який час популярність, комусь, як блудному сину з притчі, бажаним буде інше життя. Бо ми маємо в історії різні періоди, і суспільство відверталося від Церкви. Але наша Церква завжди залишалася Церквою, і в цьому,напевно, сила Православної Церкви. І з часом ті, хто відвертався, вони, або нащадки – розуміли неправоту, і поверталися до Бога і віри.

About the author

День жалоби
trending_flat
Був миротворцем ООН і мав багато нагород від держави: на фронті загинув військовий з Кременеччини

У Вишнівецькій громаді оголосили День жалоби. Всі розважальні заходи, які були заплановані - скасують. Місцевих просять вшанувати пам'ять Героя.  Громада віддаватиме останню шану воїну Байдецькому Петру, який загинув боронячи Україну. Кортеж Героя рухатиметься трасою М-19 1 квітня о 12 -12:30. Вишнівчан просять гідно зустріти воїна та вийти до Вишнівецького перехрестя, щоб віддати останню шану. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах громади. "Далі супроводжуватимемо тіло ГЕРОЯ до храму Святої Покрови Божої Матері у с.Гнидава, де відслужиться чин похорону. Висловлюємо щирі співчуття батькам, дружині, доньці, усім рідним та близьким Захисника. Нехай Господь додасть мужності та сил пережити це велике горе втрати дорогої людини. Вічна пам'ять і слава Герою", - йдеться у повідомленні. Байдецький Петро Ігорович (02.08.1972 року) родом із села Гнидава загинув 29 березня. Петро навчався у місцевій школі, потім продовжив навчання у Збаразькому ПТУ. Після строкової служби вирішив присвятити […]

Аферистка
trending_flat
На Тернопільщині “юристка” виманювала у людей великі гроші

На Тернопільщині жінка видавала себе за юристку і видурила у своїх клієнтів майже 100 тисяч гривень.  Слідчі відділення поліції №1 (м. Борщів) повідомили про підозру 31-річній жительці Чортківського району у повторному шахрайстві. Раніше жінку затримували за схожі злочини. Про це повідомили у пресслужбі поліції Тернопільської області. У вересні 2024 року жінка, не маючи статусу юриста, створила в Facebook оголошення про юридичні послуги в Нідерландах. Громадянка України, яка проживає в Нідерландах, звернулася до неї за допомогою у справі про опіку над дитиною. Шахрайка, видаючи себе за юриста, отримала від жінки 10 000 гривень авансу. Після отримання авансу, шахрайка продовжувала вимагати гроші, стверджуючи, що вони потрібні для додаткових документів та спрощеного судового процесу. У результаті, постраждала та її родина переказали їй понад 66 000 гривень. Жодних послуг надано не було, а гроші були витрачені на особисті потреби. Окрім цього, слідство виявило ще […]

пенсія
trending_flat
З 1 квітня деякі пенсіонери отримають суттєву надбавку до пенсії: кому пощастить

У квітні 2025 року планується проведення перерахунку пенсій для тих людей, які працюють, та буде спрощено порядок отримання пенсійних виплат. У квітні 2025 року пенсії для тих, хто продовжує працювати, будуть перераховані автоматично, без необхідності звертатися до Пенсійного фонду. Це стосуватиметься: осіб, які після призначення /попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та набули не менше 24 місяці страхового стажу після призначення /попереднього перерахунку/ пенсії; осіб, які після призначення /попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати та набули менш як 24 місяці страхового стажу, але після призначення /попереднього перерахунку пенсії пройшло не менш ніж два роки. Право на перерахунок залежить від страхового стажу, набутого до 1 березня 2025 року. Це не стосується пенсіонерів, які отримують пенсію за вислугу років і не досягли 60-річного віку. Тим, яким буде зроблено перерахунок, отримають збільшені пенсійні виплати та доплату за попередні місяці, починаючи з 1 квітня, орієнтовно в […]

наркотики
trending_flat
У Тернополі поліція затримала жінку з наркотиками

У Тернополі патрульна поліція виявила жінку із забороненими речовинами.  Під час патрулювання міста правоохоронці помітили підозрілу жінку та зупинили її. Поліціянти перевірили документи та провели поверхневий огляд 50-річної жінки. Під час цього виявили згорток з таблетками, які містять наркотичні речовини. Про це повідомили у Патрульній поліції Тернопільської області. "Відомо, що слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. 1 ст. 309 ККУ (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту)", - йдеться у повідомленні. Читайте також: у машині знайшли наркотики: п’яна жінка їздила вулицями Тернополя у комендантську годину.

Аварія
trending_flat
Судитимуть водія, з вини якого загинула людина, ще двоє сильно травмовані

Уродженець Хмельниччини постане перед судом за смертельну аварію поблизу Нижчих Луб'янок на Тернопільщині.  У аварії, яка трапилась 28 листопада 2024 року на трасі Тернопіль-Ланівці, загинула одна людина, а двоє отримали тілесні ушкодження середнього та важкого ступеня тяжкості. Усі постраждалі - жителі Тернопільської області. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області. Нагадаємо, що 55-річний водій вантажного автомобіля КамАЗ виїхав на смугу зустрічного руху і допустив зіткнення з ВАЗ-21099. Пасажирка легкового авто 1958 року народження від отриманих травм загинула. Водія та ще одну людину госпіталізували до лікарні. "Поліцейські завершили досудове розслідування й скерували провадження до суду. Процесуальне керівництво здійснювала Тернопільська обласна прокуратура", - йдеться у повідомленні. Читайте також: у Кременці вночі сталась жахлива аварія: молоді хлопці сильно постраждали.

військовий
trending_flat
“Він був людиною великого серця”: загинув молодий військовий Андрій Луцик

Гірка новина завітала у стіни ЗУНО, адже кровопролитна війна забрала життя колишнього випускника та працівника Луцика Андрія Романовича. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах Західноукраїнського національного університету. Народився воїн 01.10.1993 року. Навчався у Червоноградському державному технікумі гірничих технологій та економіки. У 2015 році він закінчив Західноукраїнський національний університет, отримавши диплом бакалавра за спеціальністю «Комп'ютерні науки», а у 2016 році став спеціалістом з управління персоналом та економіки праці. Під час навчання він проявив себе як активний та талановитий лідер, володів чудовими організаторськими навичками, був наполегливим, цілеспрямованим, товариським та людяним. Працював у відділі творчої самореалізації та виховання. "Його відвага, жертовність і незламна воля стали символом справжнього патріотизму. Він був не лише талановитим фахівцем, а й людиною великого серця, яка завжди прагнула справедливості та добра. Світла пам’ять про нього назавжди залишиться у наших серцях. Висловлюємо щирі співчуття рідним, близьким і всім, […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025