“Чорні археологи” брутально “наслідили” розкопками у Збручанському культовому центрі

У найбільшому священному городищі Збручанського культового центру виявили свіжі незаконні розкопи. При цьому площа, на якій попрацювали “чорні археологи”, становить кілька сотень квадратних метрів, що свідчить, що порушників була ціла бригада і хазяйнували вони тут не один день.

Про це повідомляє видання texty.org.ua із посиланням на “Збруч“. 

Звенигород – городище, що за площею свого часу конкурувало з самим Києвом (щоправда, без посаду та Подолу). Масштабні археологічні дослідження на теренах ЗКЦ провадила в 1980-х роках експедиція на чолі з відомими спеціалістами з історії давніх слов’ян д.і.н. Іриною Русановою та д.і.н. Борисом Тимощуком. Вони, власне, й з’ясували, що тут розташовані давні сакральні комплекси, а не звичайні городища.

Карта-схема: Борис Явір
Карта-схема: Борис Явір

Збручанські священні городища виникли у сиву давнину. Зокрема, частину валів Звенигорода, Говди та Богиту насипали ще за скіфів, а дольмени на Богиті, у Пущі відлюдника та на Івахнівецьких Товтрах звели чи не за доби ранньої бронзи. Однак розквіт Збручанського культового центру припадає на Х–ХІІІ ст., коли з Києва на береги Збруча перемістився духовний центр давньоруського язичництва. Для шанувальників прадавніх богів ця місцевість тоді набула такого ж значення, як сьогодні Єрусалим для юдеїв та християн чи Мекка для послідовників Пророка.

Посеред священних городищ археологи розкопали спеціальні ритуальні рови та «сухі» сакральні колодязі, в які вірні кидали жертовні предмети. Крім того, тут знайдено велику кількість ритуальних хлібних печей (їх викопували у землі). Після випічки священних хлібів, що вживалися виключно під час сакральних трапез, біля них теж приносилися жертви, часто — людські. Звісно, що у кожному городищі-святилищі були також майданчики, де стояли ідоли. На території Звенигорода археологи розкопали ще й справжній храм із кам’яним ідолом.

 

Археологи також виявили й чимало жертовних предметів, принесених у дар богам. Знахідки засвідчили, що святилища відвідували прочани різних соціальних верств. Тут трапляються як дуже коштовні прикраси, що були по кишені лише найбагатшим боярам та князям, так і офіри простолюдинів – серпи, долота, тесла та інші знаряддя праці. Приходили до богів і воїни, щоб пожертвувати свою зброю. Серед жертовних предметів є й християнська атрибутика, наприклад, виготовлений у Києво-Печерському монастирі хрест-енколпіон.

Як видно з вищенаведеного, для «чорних копачів» об’єкт дуже смачний, а враховуючи віддаленість від населених пунктів та розташування посеред лісу (заповідник «Медобори»), ще й досить привабливий для мародерських розкопок. На жаль, знайшлися люди, які вирішили цим скористатися. Інформація про це днями з’явилася на ФБ сторінці ГО «Доста Україна».

 

Голова Хмельницького підрозділу ГО «Доста Україна» Олександр Степанюк, який і виявив сліди нелегальних розкопок, поділився з Z подробицями.

«Все починалося як звичайна прогулянка весняним лісом, – розповів він Z. – Під час походу екологічною стежкою до Пущі відлюдника в вічі впали ділянки свіжої перекопаної землі. Земля ще була пухкою. Це вказувало, що копали зовсім нещодавно, принаймні після останніх сильних снігопадів. Максимум тиждень-два тому».

 

Загальна площа розкопів, за словами пана Степанюка, становить кілька сотень квадратних метрів, що вказує, що тут працювала чимала бригада і не один день.

«Вже наступного дня я подав заяву про вчинений злочин до національної поліції, – продовжує пан Степанюк. – Правда, маю сумніви, що злочинців зможуть знайти, це дуже проблематично. Але принаймні сподіваюся, що будуть вжиті заходи для унеможливлення подальшого розграбування пам’ятки».

 

Зазначимо, що для к.і.н. Марини Ягодинської – директорки Тернопільської обласної комунальної інспекції охорони пам’яток історії та культури, розграбований об’єкт не чужий. Свого часу вона там теж проводила археологічні дослідження. Тож сподіваємося, що вона докладе максимум зусиль для припинення мародерства на одній з найвизначніших археологічних пам’яток Тернопільської області.

 

До речі, сьогодні діяльність чорних копачів набула небачених масштабів. Майже одночасно із розкопами у Збручанському культовому центрі сталася подія, про яку повідомило «Суспільне»: в Новосанжарській громаді Полтавської області невідомі мисливці за давніми скарбами поруйнували меморіал на честь хана Кубрата, який створив державу Велика Булгарія.

Копачі, очевидно, хотіли дістатися до поховання хана. Однак вчинок їх радше смішний, бо золото та срібло, яке в цій місцині розкопали, вивезли до Росії ще понад сто років тому. 1912 року біля села Мала Перещепина виявили “Перещепинський скарб” – приблизно 75 кг золотих і срібних речей, понад 1 тис. предметів. Разом зі скарбом виявили місце поховання Кубрата. На місці знахідки встановили пам’ятну стелу, яка, втім не позначає точного місця поховання, а споруджена у пам’ять про нього. Нині меморіал почали відновлювати, а тих, хто його поруйнував, шукає поліція.

 

9.jpg

 

Діяльність копачів вже призвела до міжнародного скандалу. Міністерство закордонних справ Республіки Болгарії “рішуче засудило” акт вандалізму проти пам’ятника хану Кубрату в Малій Перещепині Полтавської області України. МЗС очікує, що українські правоохоронці знайдуть винних і передадуть їх суду.

About the author

відстрочка від мобілізації
trending_flat
Кабмін оновив перелік документів для відстрочки батькам трьох дітей: що змінилось з 6 травня

Кабмін вніс зміни до Порядку проведення призову. Згідно з оновленою Постановою 560, право на відстрочку від мобілізації тепер може отримати не лише рідний батько, але й вітчим, за умови дотримання визначених критеріїв. Про це розповіла адвокатка Дар'я Тарасенко. Тепер до заяви необхідно прикладати такі документи. Для біологічного батька потрібно такий перелік документів: свідоцтво про народження дитини із зазначенням батьківства військовозобов’язаного; та один із таких документів: свідоцтво про шлюб з матір’ю (батьком) дітей; рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним; рішення органу опіки і піклування про визначення місця проживання дітей з батьком (матір’ю), що є військовозобов’язаним; письмовий договір між батьками про те, з ким з батьків будуть проживати діти, та про участь другого з батьків у їх вихованні; інформація з Єдиного реєстру боржників про відсутність в Реєстрі відомостей про військовозобов’язаного за категорією […]

Аварія
trending_flat
Серйозна аварія на Чортківщині: постраждав 14-річний хлопець

На Тернопільщині в аварії отримав серйозні травми 14-річний хлопець.  ДТП трапилась 7 травня близько 17:30 на автодорозі Бучач - Чортків - Скала-Подільська, неподалік Чорткова. Не розминулись автомобіль Nissan Leaf та мотоцикл Lifan 220. Про це повідомили в ГУНП у Тернопільській області. "У всіх водіїв взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Причини автопригод з'ясовують працівники поліції", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Аварія на Кременеччині: постраждав молодий мотоцикліст

Герой
trending_flat
“Плакало небо, плакали люди, від жалю розривалася душа”: На Щиті повернувся Віктор Бухта з Тернопільщини (фоторепортаж)

Додому з фронту "На Щиті" повернувся воїн Віктор Бухта.  7 травня на колінах жителі села Вишнівчик зустрічали полеглого Героя. Про це повідомили в фейсбук-групі "Село Вишнівчик Тернопільської області". "Плакало небо, плакали люди, від жалю розривалася душа... 7 травня 2025 року, наше село та вся громада на колінах зустріла на щиті Героя Віктора Бухту. Який вірно та віддано боронив Україну. Відданий патріот, який пожертвував найдорожчим заради свободи і майбутнього України. Він був вірним сином Українського народу. Його сміливість назавжди залишиться прикладом для всіх нас, а жертовність буде приводом для вшанування його вічної пам'яті в наших серцях. Вічна Слава Герою! Висловлюємо щирі співчуття батькам, сестрі, нареченій, доньці, всій родині та побратимам, низько схиляємо голови у скорботі. Нехай його душа знайде вічний спокій у Царстві Небесному", - йдеться у повідомленні.   Читайте також: У Тернополі зустріли тіло Героя Івана Склярика, який повернувся На […]

Палац Адама Голуховського
trending_flat
Анлійський парк, багата бібліотека і розкішний палац: якою була резиденція Адама Голуховського в Гусятині (фото)

Тернопільщина - це місце красивих локацій із цікавими історіями. Одне із таких - палац Адама Голуховського в Гусятині. Гусятинський краєзнавчий музей поділився історією цього надзвичайно красивого місця, яке зараз не в найкращому стані та потребує більшого догляду. "Не маючи своєї резиденції, бо Скала дісталася його брату, Адам Голуховський надумав оселитися в Гусятині. Під нову садибу він вибрав місце під лісом "Грабник", який скоро був перетворений на прекрасний декоративний парк. Новий палац був збудований по проекту львівського архітектора, ректора Львівської політехніки Юліана Октавіана Захарієвича у 1889 р. . Ліс «Грабник» навколо палацу був перетворений Захарієвичем у англійський парк. Тільки дерева цього парку залишились нині, а палац був знищений під час першої світової війни. Відомо, що Адам Голуховський нагромадив у своїй садибі багату бібліотеку і велику кількість творів мистецтва. Новий палац в Гусятині був знищений та розграбований під час Першої світової війни. […]

Зозуляк Володимир Степанович
trending_flat
Віддав своє життя, аби ми мали майбутнє: загинув Володимир Зозуляк з Тернопільщини

Заліщики в жалобі, адже на фронті загинув, захищаючи рідну землю, Володимир Зозуляк 1974 року народження. Трагічну звістку повідомили у Заліщицькій міській раді. Життя воїна обірвалось 6 травня 2025 року на фронті. "Його відданість військовій присязі, мужність і безстрашність стали прикладом справжнього воїна, вірного захисника Батьківщини. Виконавчий комітет на чолі з міським головою Іваном Дроздом, висловлює щирі співчуття рідним і близьким. Пам’ять про Володимира житиме в наших серцях назавжди", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Героя. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять захиснику! Читайте також: Від поранень помер сержант з Тернопільщини Назар Мизак

нагородження
trending_flat
8 тернопільських спортсменів отримали нагороди: фото

У Тернополі нагородили вихованців Тернопільської обласної дитячо-юнацької спортивної школи з біатлону, які брали участь у всеукраїнських змаганнях протягом зимового сезону 2024-2025 років. Про це розповіли у Тернопільській обласній раді. "Мені надзвичайно приємно нагороджувати наших юних спортсменів, які гідно представляли Тернопільщину на всеукраїнському рівні. Ваші здобутки – це не лише результат щоденних тренувань і наполегливої праці, а й велика гордість для всієї області, – зазначив Богдан Бутковський. – Спорт – це не лише про медалі та п’єдестали, це насамперед про перемогу над собою, своїми страхами, втомою, сумнівами. Ви довели, що здатні долати труднощі та ставати кращими щодня. Ви є прикладом для наслідування й символом того, що зусилля, підтримка наставників та віра в себе приносять блискучі результати. Обласна рада і надалі буде підтримувати розвиток спорту та наших талановитих дітей, адже вони – майбутнє України", - поділився Богдан Бутковський, який вручав нагороди та […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025