Як лікують на Тернопільщині гепатити В і С. Результати моніторингу

9 грудня, в Тернопільському прес-клубі відбулась прес-конференція, під час якої обговорювали проблему забезпечення ліками хворих на гепатити В і С.

За контроль над постачанням медикаментів в область взялись активісти ТО «Нівроку». З початку жовтня вони працювали у рамках проєкту «Громадський моніторинг наявності, використання та своєчасності постачаня до складів і закладів охорони здоров’я Тернопільської, Хмельницької та Рівненської областей лікарських засобів, придбаних ПРООН за бюджетні кошти МОЗ для хворих на гепатити B і С».

Керівник проєкту Олександр Домбровський та експертка Ольга Мазаєва  проводили анонімне опитування серед пацієнтів та безпосередньо спілкувалися з лікарями. Опитали близько 270 хворих та 30 лікарів. Отримали відповіді на 8 інформаційних запитів від департаментів охорони здоров’я, проаналізували сайти управління охорони здоров’я та сайти наявності ліків у лікарнях.

Найбільше інформації є на сайтах лікувальних закладів, — розповідає Ольга Мазаєва. – На превеликий жаль, сайт «Є ліки» не містить повної інформації та оновлюється несвоєчасно. Тому пацієнтам краще шукати потрібні дані на перевірених платформах.

Стосовно лікування, експерти помітили різницю між пацієнтами, які лікуються в медичних закладах, і тими, які лікуються в домашніх умовах. У тих, хто лікується самостійно тими ж ліками, що й під наглядом лікаря, є випадки неправильного застосування, дозування, зберігання та перерв, які можуть спричинити ризик неможливості вилікуватись.

За статистикою рівень виліковності новітніми препаратами сягає від 95 до 98 %, тому лікування досить ефективне у порівнянні з тим, що було попередньо. Багато хворих, які давно хворіють на гепатит відмітили позитивні зміни за останні два роки, тому що якість ліків значно покращилась і препарати діють вже безпосередньо на вірус.

Лікарі відмітили, у зв’язку з тим, що ліків не вистачає на всіх, а пацієнтів багато, велика кількість замовляють ліки в Інтернеті, або їдуть в Єгипет і купують там. Дуже часто при такому лікуванні фіксуються випадки погіршення стану здоров’я, після чого лікуватися дуже складно і навіть найсучасніші методи лікування можуть не допомогти.


Проблемою для людей є дороговартісна здача аналізів, яка коштує приблизно 5 тис. гривень і не кожен хворий може собі це дозволити.

Друга ситуація, яку дуже часто в анкетах вказували хворі – це нестача кількості ліків для хворих, які вже здали аналізи й змушені чекати, коли ці ліки з’являться.

Також пацієнти незадоволені тим, що немає прозорої черги. Людина включається в реєстр хворих, але не бачить свого місця в черзі й не може орієнтуватися коли препарати з’являться, чи є сенс розраховувати на отримання безкоштовних препаратів.

Стосовно вартості препаратів, ціна знизилась, але лікарі та хворі зацікавлені в тому, щоб дорогі препарати закуповували за державний кошт, а дешевші пацієнти матимуть змогу купити самостійно, – додає Ольга Мазаєва. – Це буде більш доступно і можна буде вилікувати більшу кількість людей.

Щодо якості ліків – усі препарати бажають кращого. Багато генериків (непатентованих ліків, що є відтворенням оригінального препарату, – прим.ред.). Тому з’являються партії препаратів сумнівної якості. 

Є проблема й у закупівлі ліків. 

  • Торік отримали 41 тисячу таблеток Рибавірину – це 245 упакувань, які лежали на складі півроку, – продовжує Ольга Мазаєва. – Незрозуміло, чому така велика кількість була замовлена, адже в Тернопільській області 1500 тисячі хворих на гепатит С. Термін придатності закінчується, а ліки не використовуються. Коли Вінницька область, яка має 3 500 тисяч хворих на гепатит C, отримала 100 упакувань.

За словами експертів, лікарських засобів для лікування гепатиту B зараз достатньо. Навіть перевищує кількість зареєстрованих хворих, яких у Тернопільській області (320 осіб). Тому людям, які чекали на певні препарати, потрібно звертатись у лікарню.

– Ще однією проблемою, — наголошує Олександр Домбровський, є те, що програма зосереджена виключно в обласному центрі, куди й звертаються пацієнти з сіл та районів. Пройшовши аналізи та отримавши безкоштовну програму, вони повертаються додому, а лікарям важко прослідкувати за всіма процесами лікування. І невідомо, чи вони знаходяться під наглядом місцевих лікарів. Було б простіше, щоб кожна районна лікарня замовляла окремо ці ліки, подавала б замовлення самостійно, розуміючи власну ситуацію.

Важливо зазначити, що всі хворі та лікарі, які працюють за державною програмою, помічають покращення якості ліків, адже з’явилися ефективніші препарати, ніж інтерферони, які були до того.

Дані про постачання медичних препаратів для хворих на вірусний гепатит B і С за 2019 рік можна переглянути у таблиці

Підготувала Юлія Вітюк.

About the author

герой
trending_flat
Гірка жалоба замість свят: Кременеччина оплакує молодого Героя

Кременеччина в жалобі. Трагічна звістка сповнила болем серця жителів Борсуківської громади, адже на фронті обірвалось життя Ігоря Власюка 1991 року народження.  Ігор був сержантом, командиром гармати військової частини А**** та загинув 17 квітня 2025 року в районі н.п. Шипувате Купʼянського району Харківської області під час виконання бойового завдання, проявивши безмірну мужність і героїзм під час захисту Батьківщини. Про це повідомили на сторінці у соціальних мережах громади. "Біда сколихнула Борсуківську громаду. З глибоким жалем повідомляємо про загибель ВЛАСЮКА Ігора Івановича (30.07.1991) із с. Передмірка. Щирі співчуття батькам, сестрі та усім рідним загиблого. Про зустріч Героя та чин поховання повідомимо додатково", - йдеться у дописі. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким загиблого Героя. Хай спочиває з миром! Вічна пам'ять! Читайте також: Понад 2 роки невідомості: на щиті повертається Герой з Кременця

ДТП
trending_flat
ДТП на Чортківщині: постраждала 16-річна мотоциклістка

На Чортківщині трапилась ДТП за участі 16-річної дівчини. Неповнолітня потрапила до лікарні.  Аварія сталась 17 квітня у селі Стінка на Чортківщині. Водій автомобіля Skoda Kodiaq не переконався у безпечному русі і почав здійснювати маневр розвороту. Як наслідок - у нього врізалася 15-річна мотоциклістка, яка їхала позаду. Водійку мототранспорту госпіталізували. Про це повідомили у пресслужбі поліції Тернопільської області. "У водія взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває перевірка", - йдеться у повідомленні. Читайте також: У ДТП на Тернопільщині постраждав 11-річний хлопчик: що трапилось

ДТП на Тернопільщині
trending_flat
У ДТП на Тернопільщині постраждав 11-річний хлопчик: що трапилось

На Тернопільщині під колеса авто потрапив 11-річний хлопчик. Його з травмами та переломом госпіталізували до лікарні.  Аварія трапилась 17 квітня близько 8 ранку в селищі Залізці на Тернопільщині. За попередньою інформацією, хлопчик переходив проїжджу частину дороги за межами пішохідного переходу і його збив водій автомобіля Renault Master. Постраждалого з травмами та переломом госпіталізували до лікарні. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "У водія взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває перевірка", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Серйозна аварія у Тернополі: постраждала дитина (відео)

хата
trending_flat
Померли 4-5 місяців тому: тіла брата та сестри виявили у будинку на Тернопільщині

У Бережанах правоохоронці знайшли тіла чоловіка та жінки, які померли близько 4-5 місяців тому.  17 квітня сімейний лікар брата та сестри, яких він періодично навідував, не зміг потрапити на територію будинку. Тому фельдшер викликав правоохоронців, щоб вони допомогли потрапити у середину. Про це повідомили у пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. Потрапивши до житлового будинку, працівники поліції виявили тіла жінки та чоловіка. За словами судово-медичного експерта чоловік 1961 року народження та жінка 1953 року народження померли близько 4-5 місяців тому. Родичів у них не було, а тому ніхто не помітив їхню відсутність. Слідів насильницької смерті на тілі не виявили, але стало відомо, що і чоловік, і жінка мали проблеми зі здоров'ям. "Причина смерті стане відома після розтину. За даним фактом відкрите провадження відповідно до ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України з поміткою "природна смерть". Триває слідство", - йдеться у повідомленні. […]

пухлина
trending_flat
Важила як новонароджена дитина: у Тернополі у жінки видалили величезну пухлину

У Тернополі хірурги провели операцію, у ході якої видалили пацієнтці пухлину понад 3 кг.  Операція відбулась у Тернопільському обласному клінічному перинатальному центрі «Мати і дитина». Про це повідомив головний лікар Віктор Овчарук. "Сьогодні разом із колегами провели екстирпацію матки з пухлиною гігантських розмірів, вага якої більше 3 кг під спінальною анестезією. Турбуємось про Ваше жіноче здоровʼя у перинатальному центрі «Мати і дитина»", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Скаржився на головний біль і закладення вух, виявилося – пухлина. Допоможіть на лікування Данилка

trending_flat
Зерносушка, квадроцикл, будинки і не тільки : у ДСНС показали наслідки пожеж на Тернопільщині

На Тернопільщині за минулу добу трапилось 14 пожеж. Рятувальникам вдалось врятувати 4 будівлі від повного знищення вогнем. 17 квітня вогнеборці ліквідовували пожежу житлових будинків у селі Варваринці на Тернопільщині, Москалівка на Кременеччині, Коцюбинці на Чортківщині. Про це повідомили у пресслужбі Головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Крім того, 17 квітня у місті Хоростків рятувальники загасили пожежу квадроцикла та ліквідовували загоряння у місті Кременець у недіючій зерносушці. Також вогнеборці загасили протягом минулої доби 8 пожеж сухої трави. "Знову почастішали пожежі сухої трави. І кожна така пожежа — це загроза для життя, здоров’я людей, осель і довкілля. Нагадуємо: спалювання сухостою призводить до масштабних пожеж, знищення фауни, отруєння повітря, руйнування екосистем, а також поширення вогню на житлові будинки та господарські споруди. Це небезпечно, незаконно і безвідповідально", - йдеться у повідомленні.    Читайте також: Велика пожежа в школі сталася на Тернопільщині

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025