Податки в Україні: хто, за що і скільки платить державі

Безкоштовний транспорт, безкоштовна комуналка, а на додачу високі зарплати. Вимоги людей не змінюються вже десятки років. Воно й зрозуміло, навіщо тоді держава, якщо потрібно за все платити. А безкоштовна медицина та й взагалі прописана в Конституції. 

Звідки ж в держави гроші на все це “безкоштовне”?

Згідно з даними CASE Україна, більше 90% українців ніколи власноруч не сплачували податки. Саме тому майже не підозрюють або не розуміють у повній мірі, що наповнення державного бюджету має чітке джерело – їх власні податки.

Більшість працівників знають, що на зарплату є якість нарахування. Але насправді їх більше цікавить “чиста” зарплата (тобто, після оподаткування), а що і у якому розмірі сплачувати – це вже справа роботодавця. Більше того, дехто навіть не може чітко сказати, чи взагалі на його доходи сплачуються податки, чи це “сіра” зарплата.  

Уся система державних фінансів тримається на дрібних внесках мільйонів українців. Ці гроші утримують величезний державний апарат, оплачують державні закупівлі і сплачують рахунки за усіма соціальними зобов’язаннями. 

Саме з податків фінансується так звана “безкоштовна” медицина, низькі комунальні платежі, пенсії, безкоштовна освіта та стипендії, зарплати бюджетникам і так далі. Отже, якщо просто підвищити видатки на ці напрями, то гроші можна взяти лише з кишень українців.

Та які ж податки сплачуються з доходів громадян?

Умовно можна виділити три групи доходів, з яких українці сплачують прямі податки. 

Перша група – це податки, які перераховує у бюджет роботодавець із заробітної плати. До них відносяться:

Друга група – податки з фізичних осіб-підприємців (ФОП). Вони сплачують єдиний податок (ЄП) та ЄСВ самостійно в залежності від особливостей діяльності, а також ПДФО та військовий збір за умови загальної системи оподаткування. 

Третя група – податки з пасивних доходів: банківських відсотків, роялті тощо. З них сплачується податок у розмірі 18% (аналогічно, як ПДФО).

А ще є непрямі податки. Усі без винятку українці їх платять – інколи навіть не здогадуючись про це.

Відповідно до оцінок CASE Україна, приблизно четверта частина тих грошей, що працівник отримав на руки незалежно від того, чи дохід легальний чи «у конверті», також стягується державою до бюджету у вигляді податків на споживання, або ж непрямих податків

Щоразу як ми купуємо щось у магазині або отримуємо якусь послугу (у тому числі сплачуємо за комунальні послуги), ми сплачуємо 20% від собівартості товару у вигляді податку на додану вартість (ПДВ). До речі, вперше ПДВ в Україні запровадили ще у 1991 році

 Тютюнові та алкогольні вироби і пальне обкладаються ще й акцизом, а імпортні товари – імпортним митом

Простіше кажучи, навіть якщо громадянин не сплачує прямі податки зі своїх доходів, він все одно є «спонсором» української держави. 

То чому в Україні такі високі податки, а якість життя гірша ніж в Європі, де податки нижчі? 

Це поширений міф, який запустили не дуже уважні ЗМІ та псевдо-експерти. 

В Україні податок на доходи громадян (ПДФО) відносно низький – 18%. Натомість в європейських країнах і у Сполучених Штатах верхня межа цього податку досягає 50%. Є країни, де ставка податку де більша – наприклад, Франція.

То ж де шукати правду про податки?

Центр соціально-економічних досліджень “CASE Україна” створили онлайн-калькулятор “Рахунок від держави. Він у форматі гри розраховує, скільки ви сплачуєте податків із доходів і куди їх витрачають, наприклад, яка частка з них іде на освіту, пенсії, безпеку і оборону.

Усі ставки податків в Україні можна подивитись або у Податковому кодексі, або на сайті Державної податкової служби. Остання розробила ресурс, на якому систематизовано хто, за яких умов і які податки сплачує.  

Фахово про податкову реформу пише Олександр Почкун, керуючий партнер аудиторської компанії Baker Tilly Україна, експерт iMoRe; Володимир Дубровський, старший економіст CASE Україна; Олег Гетьман, експерт з податкової реформи з РПР; Олексій Геращенко, викладач Києво-Могилянської бізнес-школи (kmbs), фахівець з фінансового менеджменту та економічних питань. 

За матеріалами аналітичної платформи VoxConnector

About the author

Петро Білик
trending_flat
“Приклад відданості, скромності й любові до Батьківщини”: Тернопільщина прощатиметься із молодим Героєм Петром Біликом

Кровопролітна війна забрала життя ще одного молодого захисника із Тернопільщини Петра Білика 1991 року народження.  "З глибоким сумом повідомляємо, що в нашій громаді перестало битися серце захисника України — солдата 182-го окремого батальйону матеріального забезпечення Збройних Сил України Білика Петра Семеновича, 1991 року народження. Петро чоловік виконував свої обов’язки перед державою, підтримуючи наших воїнів у тилу. Його внесок у спільну боротьбу за свободу та незалежність — неоціненний. Його життя — приклад. відданості, скромності й любові до Батьківщини", – повідомили у Підволочиській селищній раді. Прощання з Героєм відбудеться у п'ятницю, 23 травня.О 15:00 відбудеться зустріч світла. Після цього процесу рушити до будинку військового на вулиці Данила Галицького, 94 для короткої молитви. Чин похорону пройде у храмі Пресвятої Тройці УГКЦ. Поховують Петра на кладовищі по вулиці Богдана Хмельницького. Редакція "Терміново" висловлює щире співчуття рідним та близьким Петра. Хай спочиває з миром! Вічна […]

гроші
trending_flat
Військовий на Тернопільщині погрожував мобілізувати, якщо чоловік не заплатить 25000 доларів

На Тернопільщині правоохоронці затримали військовослужбовця, який намагався «продати» довідку про непридатність до служби за 25 тис. доларів США. Про це повідомили у пресслужбі Теруправління ДБР у Львові. Співробітники ДБР, спільно з внутрішньою безпекою Нацполіції та СБУ, затримали військовослужбовця, який організував схему продажу документів про непридатність до служби. Наприкінці 2024 року фігурант запропонував місцевому жителю оформити довідку про непридатність до військової служби з подальшим зняттям з обліку, використовуючи свої зв'язки в одному з військкоматів Тернопільщини. За свої "послуги" військовий вимагав 25 тисяч доларів США: 20 тисяч авансом та 5 тисяч після отримання документів. У разі відмови він погрожував прискореною мобілізацією. Зловмисника затримали під час отримання другої частини хабаря. "Чоловіку повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 369-2 КК України — одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення службовою особою, поєднане з вимаганням. Санкція статті передбачає до 8 років позбавлення волі. Розслідування […]

дтп
trending_flat
Смертельну ДТП під Вишнівцем вчинив п’яний депутат з Кременеччини

Правоохоронці вручили підозру винуватцю смертельної аварії - депутату з Кременеччини.  Тернопільська обласна прокуратура вручила підозру жителю Кременецького району, депутату районної ради. Чоловік порушив правила безпеки дорожнього руху у стані алкогольного сп'яніння, що спричинило смерть постраждалого. Про це повідомили Тернопільській обласній прокуратурі. ДТП трапилась 19 травня 2025 року о 19:30 у с. Старий Вишнівець Кременецького району. П'яний водій автомобіля Mitsubishi Colt не впорався з керуванням, виїхав на зустрічну смугу, а потім на узбіччя, де збив пішохода - військового, який стояв біля свого автомобіля ВАЗ 2109. Від отриманих травм пішохід загинув на місці ДТП. "Вирішується питання про обрання підозрюваному запобіжного заходу. Розслідування здійснюють слідчі СУ ГУНП в Тернопільській області", - йдеться у повідомленні. За інформацією "Терміново", депутатом Кременецької районної ради, який це вчинив, є Теслюк Василь, свободівець. Читайте також: Біля Кременця юнак та його неповнолітній друг злетіли з мотоцикла під мінівен

ланівці
trending_flat
Масштабний проєкт у Ланівцях передбачає облаштування території міського ставу і не тільки

На Лановеччині планують облаштувати пірси та сучасні вбиральні на території міського ставу.  У чотирьох громадах на Тернопільщині стартував проєкт "Віста Збруча. Спадщина старого кордону". На його реалізацію буде виділено грант у сумі 12 мільйонів гривень. Цей проєкт реалізовано завдяки співпраці з громадською організацією «ІнСорс», яка виступила амбасадором. Його ключова ідея полягає у визначенні та збереженні культурної спадщини. Про це повідомляється на сайті проєкту. Окрім облаштування території навколо міського ставу в Ланівцях, у рамках проєкту створять кулінарну книгу з стравами, які притаманні цьому краю та сусіднім громадам. Також буде створена єдина мапа об'єктів культурної спадщини та розроблений спільний туристичний маршрут із сусідньою областю. Він дозволить як місцевим жителям, так і туристам глибше ознайомитися з ментальністю та історичною стійкістю нашого народу. Раніше "Терміново" також повідомляло, що начальник військової адміністрації В'ячеслав Негода назвав найбільш і найменш платоспроможні громади.

ветеран
trending_flat
Сталевий боєць із Тернополя разом із побратимом підкорили величезну висоту у Гімалаях

Ветеран із Тернополя Іван Тарн підкорив висоту 5400 метрів над рівнем моря.  Уродженець Тернопільщини Іван Тарн, ветеран спецпідрозділу ГУР МО України «АРТАН», який втратив ногу в боях за Бахмут, разом із побратимом Олександром Дашком із «Кракена» здійснили неймовірне. Вони стали першими українцями з ампутаціями, що підкорили базовий табір Евересту на висоті 5400 метрів. Про це повідомили Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України. “Ти усе це бачиш перед собою, але очам важко повірити. Це ніби ти дивишся на дуже-дуже реальні фотошпалери. Неймовірна краса”, ― поділився Іван Тарн. Експедиція була частиною благодійної ініціативи Limitless, яка мала на меті привернути увагу до викликів, з якими стикаються ветерани з ампутаціями. Крім того, збирали 3 мільйони гривень на придбання обладнання для полегшення фантомних болів. Сам підйом на висоту 5400 метрів – це виснажливий багатоденний перехід довжиною понад 50 кілометрів. У розрідженому гірському повітрі кожен крок […]

жигулі
trending_flat
У Тернополі водій Жигулів ледь не збив людину (відео)

У Тернополі на проспекті Злуки водій марки ВАЗ порушив правила дорожнього руху і ледь не збив людину на пішохідному переході. "На проспекті Злуки інспектори помітили, як водій автомобіля ВАЗ проїхав регульований пішохідний перехід на заборонний червоний сигнал світлофора, не надавши переваги пішоходам. Патрульні зупинили керманича, роз’яснили йому можливі наслідки таких дій та винесли постанову за ч. 2 ст. 122 (Проїзд на заборонний сигнал світлофора) КУпАП", -  повідомили у пресслужбі патрульної поліції Тернопільської області. Читайте також:  Все могло закінчитись трагічно: п’яний молодик отримав страшні травми у ДТП

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025