
На мапі Тернопільської області можна знайти десятки населених пунктів з незвичайними назвами. Деякі з них змушують усміхнутися, інші – замислитися над їхнім походженням.
Історик та краєзнавець Віктор Уніят раніше склав рейтинг найкумедніших назв сіл області. За його словами, кумедні назви існують по всьому світу, тому не варто поспішати з висновками про їхнє значення.
Села з географічними назвами
У Тернопільській області є села та хутори, що носять імена далеких країн і континентів. Швейцарія, Французівка, Саджівка, Варшавка, Угорськ та Угринів нагадують про Європу. Сахалін, Курили та Кавказ – такі теж хутори є на Тернопільщині.
Перейменовані села
Багато сіл з незвичайними назвами отримали нові імена у радянський час. Село Повія носило таку назву до 1958 року (зараз – Набережне). Свинюхи перейменували на Очеретне у 1946 році. Назва походила від фільварка-свиноферми “Свиноберген” князів Збаразьких, де розводили свиней для продажу в Європу.
Цапівці стали називатися Поділля у 1965 році. Товстобаби перейменували на Високе того ж року. За легендою, назва походила від ста товстих жінок, які так сильно відлупцювали татарів, що ті надалі обходили село.
Легенди про походження назв
Село Цицори у Козівському районі має трагічну історію назви. За переказами, татари відрізали груди вагітним жінкам, показуючи, на яку смерть приречені ненароджені діти.
Остап’є у Підволочиському районі отримало назву завдяки чоловікові Остапу, який врятувався після турецько-татарського нападу. Односельці радісно вигукували: “Остап є!”
Болязуби у Збаразькому районі названо через джерела з холодною водою. Коли люди пили її, зуби боліли від холоду.
Хутори з незвичайними назвами
Село Крижі у Кременецькому районі утворилося з 24 хуторів. Серед них були Бакси, Синяки, Росоли, Філики, Цвяхи, Цигани та Цілидині.
Місцеві жителі жартували: “У Баксах заробляли гроші, у Синяках їх пропивали, запивали росолом і закусювали динями”.
Брикси – хутір поблизу села Угорськ на Шумщині. Назва походить від дохристиянського жіночого дня, який предки вшановували 12 липня. У цей день чоловіки виконували всю жіночу роботу.
Сучасні назви
Багато хуторів увійшли до складу більших сіл. Вивали та Зади приєднали до села Бенева Теребовлянського району. Крутяки стали частиною села Гаї-Розтоцькі Зборівського району.
Деякі населені пункти зберегли свої оригінальні назви. Жнибороди на Бучаччині, Коростава у Лановецькому районі, Заздрість у Теребовлянському районі досі існують під цими іменами.