
Допомога військовим у налаштуванні зброї може обернутися кримінальною справою навіть для патріотів України. Історія волонтера-зброяра Святослава Звіра доводить, що навіть благородна мета не завжди рятує від претензій правоохоронців.
Пан Святослав працює зі зброєю вже кілька десятиліть. Його досвід почався з модернізації старої мисливської гвинтівки Мосіна, для якої він самостійно виготовив деталі. З початком повномасштабного російського вторгнення в Україну його вміння стали затребуваними серед військових. Чому таких унікальних людей як Святослав Звір, все ще можуть судити в Україні, дізнавався УНІАН.
“Знаєте, як воно буває: хтось мене знає, мобілізувався, й прийшов до мене, а далі – комусь розповів, і знову до мене за допомогою прийшли… Спочатку попросили поставити звичайну оптику, виставити (відкалібрувати) її, пристріляти. Потім так само прийшли вже з нічними прицілами”, — розповідає пан Святослав.
Його послугами користувалися бійці ССО ЗСУ, КОРДу, СБУ, військовослужбовці Нацполіції та сил ППО. Зброяр не лише допомагав з налаштуванням, але й ділився знаннями з військовими.
Проте навесні 2023 року правоохоронці завітали до майстра з обшуком. У майстра вилучили 19 одиниць зброї. Цікавий факт: частину вилученої зброї правоохоронці забрали одразу, оскільки вона належала їм самим і була передана пану Святославу лише для налаштування. Незважаючи на це, йому вручили підозру за статтею 263 Кримінального кодексу України, яка передбачає від трьох до семи років позбавлення волі.
Держава закликала допомагати армії, але сама забуває про це
На початку квітня 2025 року Тернопільський міськрайонний суд виправдав Святослава Звіра. Суд встановив, що зброяр є унікальним фахівцем, який безоплатно допомагав військовим підрозділам, що підтверджувалося численними подяками та грамотами.
“В судовому засіданні встановлено, що громадянин Звір є провідним фахівцем з налаштування роботи високоточної зброї, у пристрілюванні та встановлення оптики на інші види озброєння, який працює безоплатно, виконує свою роботу якісно та у стислі терміни, фахівців його рівня є одиниці на всю Україну”, — йдеться в повідомленні пресслужби суду.
Суд навіть застосував статтю 43-1 Кримінального кодексу (“виконання обов’язку щодо захисту Вітчизни”), визнавши, що дії майстра були спрямовані на оборону країни.
“Унікальним виправдальний вирок є через те, що суд застосував положення про “бойовий імунітет” – особа, залучена до захисту Вітчизни, звільняється від кримінальної відповідальності, — написав у соцмережах активіст Сергій Стерненко. — Також суд закликав нагородити пана Святослава орденом “За заслуги”, що цілком справедливо”.
Адвокат Святослава Звіра Василь Притула пояснив, що захист будувався не на запереченні фактів, а на доведенні суспільної користі його діяльності. “Тобто, мова була не про те, що в нього немає зброї на зберіганні і що він, умовно, не проводить компоновку патронів, налагодження, можливо, ремонту зброї. Мова була про те, навіщо і для кого він це робить”, — зазначив адвокат.
Читайте також: “Дуже хочу, щоб карма їх наздогнала”: Ольга Караванська про недоброчесних волонтерів та свою віддачу для армії
У суді виступали військовослужбовці та інструктори, які підтвердили, що майстер допомагав саме Силам оборони України.
Василь Притула також нагадав, що держава сама закликала українців допомагати армії, але іноді “забуває, що вона просила”. Адвокат вважає, що такі справи виникають через “показникову систему” в правоохоронних органах, коли треба демонструвати результати роботи за певними статтями Кримінального кодексу.
На момент публікації стало відомо, що 23 травня Тернопільський апеляційний суд розгляне апеляцію на виправдальний вирок. Справа Святослава Звіра ще триває.
В Українській асоціації власників зброї наголошують, що проблема криється у відсутності відповідного закону. В Україні досі немає законодавства, яке регулює обіг зброї, боєприпасів та вибухових речовин. Через це правоохоронці та суди посилаються лише на підзаконні акти.
Торік у березні депутати Верховної Ради зареєстрували законопроєкт №11073, який пропонує виключити з Кримінального кодексу статті 263 та 263-1, замінивши їх на адміністративну відповідальність. За порушення порядку поводження зі зброєю пропонують штрафи від 850 до 34 000 гривень залежно від типу порушення. Однак документ досі перебуває на розгляді в комітетах парламенту.