Чому саме з Пужників починають ексгумацію жертв Волинської трагедії: історія села, якого немає на карті

У квітні 2025 року на Тернопільщині розпочнуться ексгумаційні роботи на території колишнього села Пужники. Минулого року тут виявили дві могили з людськими останками – жертвами Волинської різанини в лютому 1945 року.

Село Пужники заснували у XVIII столітті як слободу для польської шляхти. До 1939 року тут проживало понад тисячу осіб, з яких 98% становили поляки. Поселення розташовувалося між містами Бучач і Коропець у нинішньому Чортківському районі, пише “Радіо Свобода”.

У роки Другої світової війни Пужники перетворилися на базу польської Армії крайової. Місцевий вчитель Мечислав Варунек організував тут потужний підрозділ АК. Перший збройний напад на село стався у вересні 1943 року – вояки УПА спалили 10 хат.

«Пужники були засновані як село, як слобода (різновид поселення-колонії – ред.). Воно було заселене вільною польською римо-католицькою шляхтою, яка, фактично, перетворилася у селян і мала свій шляхетський голос і герб. Пізніше вони себе гордо називали, що це був шляхетський закуток між Бучачем і Коропцем. Але, фактично, це було село, яке спеціально зробили як так звану слободу. Вони займалися сільським господарством», ‒ говорить український історик Микола Посівнич.

Після встановлення радянської влади у 1944 році в Пужниках створили “істрєбітєльний” батальйон НКВС, куди увійшли місцеві поляки. У ніч з 12 на 13 лютого 1945 року курінь УПА “Сірі Вовки” під командуванням Петра Хамчука здійснив напад на село. За різними даними, загинуло від 50 до 90 осіб. Вихідці з Пужників мають список 88 загиблих, серед яких жінки й діти.

У звітах УПА сказано:

«12.2.1945 р. курінь у складі сотень «Сірі Вовки» і «Чорноморців» під командуванням командира Бистрого зруйновано польсько-большевицький осередок Пужники, Коропецький р-н. Знищено кільканадцять большевицьких вислужників та спалено їхні забудування».

Свідчення очевидців

За спогадами очевидців тих подій, мешканців Пужників, які були переселені у Польщу, 11 лютого 1945 року в село приїхав високий чиновник Коропецького району зі ще двома посадовцями і міліціонерами. Вони провели перепис людей і наказали здати всю зброю, яку поляки мали. Посадовець заявив, «що полякам зброя вже не потрібна, тому що радянська влада гарантує безпеку і можуть спати спокійно, жодна банда більше не нападе».

А в ніч з 12 на 13 лютого 1945 року, коли змінювалась охорона села, Пужники були оточені і атаковані з кількох боків сотнею куреня УПА. Найбільше осіб загинуло в «Борковському рові», який пролягав через село, в якому були ями, які могли слугувати укриттям. Під час сутичок, як написано у спогадах селян, було вбито кілька десятків жінок і дітей, які були членами сімей бійців винищувального батальйону НКВС та польської самооборони, яких вояки УПА сприймали передовсім як учасників воюючої сторони.

У серпні 2023 року дослідники польського фонду “Свобода і демократія” та української організації “Волинські старожитності” виявили дві могили біля колишнього цвинтаря. Під час пошукових робіт знайшли рештки п’яти осіб. За словами експертів, жертви поховані у кілька рядів у могилі розміром 4 на 4 метри.

Пужники, початок ХХ століття. Світлина із сайту puzniki.pl

У червні 1945 року радянська влада примусово виселила вцілілих мешканців Пужників до Польщі. На їхнє місце поселили українців, депортованих із території Закерзоння (публіцистична назва для означення пасма крайньо західних українських етнічних територій, розташованих на захід від сучасного польсько-українського кордону, що за підсумками Другої світової війни світової війни увійшли до складу Польщі). У 1949 році село ліквідували, а переселенців знову змусили переїхати.

Священник у Пужниках. Світлина із сайту puzniki.pl

Сьогодні про колись заможне село нагадують лише старий цвинтар і каплиця Богородиці. Пам’ять про Пужники бережуть нащадки колишніх мешканців, які проживають у Польщі.

8 січня 2024 року Міністерство культури України надало дозвіл на проведення ексгумації. Роботами займатимуться фонд “Свобода і демократія”, експерти Поморського медичного університету, фахівці польського Інституту національної пам’яті та українські археологи.

Координує пошукові роботи Мацей Данцевич – заступник фонду “Свобода і демократія” та онук колишнього мешканця Пужників. Ексгумація має встановити точну кількість загиблих та обставини їхньої смерті.

Наприкінці січня у Львові відбудеться друге засідання українсько-польської робочої групи з історичних питань. Сторони працюють над уточненням списків та місць поховань жертв воєн і репресій.

About the author

скутер
trending_flat
Серйозна ДТП біля Кременця: порушник покинув травмованого пасажира і втік

Водій скутера спричинив серйозну ДТП у селі Білокриниця та втік з місця події, залишивши травмованого пасажира. Постраждалого з переломами доправили до лікарні. За інформацією пресслужби поліції Тернопільської області, інцидент стався 21 квітня близько 17:50.  Як встановили правоохоронці Кременецького райвідділу поліції, водій скутера не впорався з керуванням та виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся з автомобілем Volvo V90. Після аварії кермувальник мототранспорту залишив свого травмованого пасажира і зник у невідомому напрямку. Слідчим вдалося встановити особу порушника – ним виявився 25-річний місцевий житель села Білокриниця. Наразі поліція проводить пошукові заходи для встановлення місцезнаходження втікача.

Герой
trending_flat
Став на захист України з перших днів війни: Тернопільщина втратила молодого Героя

Тернопільщина знову зазнала важкої втрати. Олександр Олександрович Чорпіта з селища Скала-Подільська загинув 12 квітня 2025 року під час виконання бойового завдання. За інформацією Другого відділу Чортківського РТЦК та СП, трагедія сталася поблизу населеного пункту Преображенка на Донеччині. Олександр став на захист Батьківщини з перших днів повномасштабного вторгнення і віддав життя за незалежність України. Загиблому воїну було 42 роки. Він був не лише відданим захисником, але й сином, братом, чоловіком та батьком. Його мужність та відданість військовій присязі залишаться в пам'яті усіх, хто знав Олександра. У цей час, коли в тилу українці святкують Великдень, родини захисників продовжують отримувати трагічні звістки. Пам'ять про Олександра Чорпіту житиме в серцях рідних, друзів та бойових побратимів. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним загиблого  Героя.

малашівці
trending_flat
На Малашівському сміттєзвалищі масштабна пожежа: гасити допомагала техніка молокозаводу

На Тернопільщині спалахнуло сміттєзвалище. Загоряння сталося у Малашівцях, кажуть у ДСНС. "21 квітня о 08:08 на номер екстреного виклику "101" надійшло повідомлення про пожежу сміття на території сміттєзвалища у селі Малашівці Тернопільської територіальної громади. Загоряння виникло двома осередками та охопило площу близько 150 м². Пожежу ліквідовано черговим караулом 1-ї державної пожежно-рятувальної частини 1-го державного пожежно-рятувального загону у складі двох відділень. До гасіння також залучено грейдер ТОВ «ЕКО-ЛІДЕР Т» та техніку ПрАТ «Тернопільський молокозавод» для підвозу води", - йдеться у повідомленні. У ДСНС кажуть, що причини виникнення пожежі і розмір матеріальних збитків встановлюються. Рятувальники закликають не спалювати сміття та не розводити багаття поблизу сміттєзвалищ.

дитина зникла у Почаєві
trending_flat
На Тернопільщині 3-річна дитина подолала 10 км лісом і вийшла в іншій області: її розшукували всім світом

Учора, 21 квітня, у селі Будки Почаївської громади Кременецького району зникла трирічна дитина. Дівчинка 2022 року народження самостійно пішла в напрямку лісу близько 13:20. До пошуків дитини одразу долучилися працівники поліції Кременецького району, рятувальники та місцеві мешканці із села Будки й сусідніх населених пунктів. Про це повідомили у 5 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області. Завдяки спільним зусиллям усіх учасників пошукової операції малечу знайшли живою о 18:35. Дитина перебувала між селами Круки та Копані, що вже на території Рівненської області. За інформацією рятувальників, життю та здоров'ю дівчинки нічого не загрожує. Попри свій малий вік, дитина самостійно подолала майже 10 кілометрів лісовими дорогами. Рятувальники висловили подяку всім, хто брав участь у пошуках зниклої дитини.

нерест
trending_flat
Завдав природі збитків на сотні тисяч: на Тернопільщині викрили браконьєра

На річці Серет, біля села Голігради, що на Заліщанщині, поліцейські разом з рибінспекторами затримали чоловіка, який порушив правила риболовлі. Його впіймали під час спеціальної перевірки під назвою «Нерест». На місце події приїхала слідчо-оперативна група з поліції міста Заліщики. Порушником виявився 44-річний житель Чортківського району. Він незаконно ловив рибу забороненою сіткою, кажуть у ГУНП у Тернопільській області. Чоловік встиг наловити 127 рибин: 123 плітки та 4 окуні. Всю спійману рибу та сітку поліцейські забрали. За попередніми підрахунками, державі завдано збитків на суму понад 200 тисяч гривень. Поліція відкрила кримінальну справу за статтею про незаконне рибальство. За це чоловікові може загрожувати штраф або обмеження волі до трьох років. Правоохоронці нагадують, що період нересту є дуже важливим для відновлення рибних запасів. Порушення правил риболовлі не лише шкодить природі, але й карається за законом.

ДТП
trending_flat
Дуже п’яна жінка розбила авто у Тернополі на Великдень

У Тернополі п'яна жінка за кермом автомобіля вчинила ДТП. Рівень алкоголю в її крові перевищував норму у понад 10 разів. Про це повідомляють у патрульній поліції області.  "Учора на вулиці Степана Бандери сталася дорожньо-транспортна пригода без травмованих. Водійка автомобіля Chevrolet не впоралася з керуванням та зіткнулася з автомобілем Toyota. Під час спілкування з жінкою патрульні помітили у неї ознаки алкогольного сп’яніння. Громадянка зізналася, що вживала алкоголь уже після ДТП, і погодилася пройти відповідний огляд на місці. Результат — позитивний: прилад Драгер зафіксував 2,57 проміле," - йдеться у повідомленні. На водійку склали протоколи за п'яне водіння та порушення ПДР, що призвело до ДТП.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025