Право на тишу: що робити, якщо галасливі сусіди не дають спокійно жити

Чи не кожен з нас, хто мешкає у багатоквартирному будинку бодай раз у житті зіштовхувався з надмірно галасливими сусідами. Шум від ремонтних робіт, гучна музика або галаслива компанія в сусідів – це може заважати спокійному відпочинку вдома. Якщо це відбувається вночі або вихідні, галасливих сусідів можна притягнути до адміністративної відповідальності. Як та за яких умов це можна зробити, розповідають юристи системи безоплатної правничої допомоги.

Який рівень шуму допустимий

Допустимий рівень шуму залежить від дня тижня, часу доби та території. В середньому для житлових будинків рівень шуму не повинен перевищувати 30-45 дБ.

Коли заборонено шуміти в житлових будинках та квартирах. З 22:00 до 8:00 заборонено:
● голосно кричати і співати;
● вмикати музику та інші джерела побутового шуму.
Здійснювати ремонтні роботи заборонено:
● у робочі дні з 21:00 до 8:00
● у святкові та неробочі дні – цілодобово.

При цьому, власник або орендар приміщень, в яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок таких робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.

В окремих регіонах можуть встановлювати додаткові правила дотримання тиші. Таке рішення приймають органи місцевого самоврядування, відповідно до особливостей територій, на якій розташовані місто чи селище (наприклад, курортна, лікувально-оздоровча, рекреаційна, заповідна).

Чи є винятки?

Як виняток шуміти дозволено, якщо шум викликаний:

– ліквідацією наслідків аварії, стихійного лиха або інших надзвичайних ситуацій;
– запобіганням крадіжок, пожежам або виконують завдання цивільної оборони;
– наданням невідкладної допомоги, запобіганням або припиненням правопорушення;
– приладами чи обладнанням, які забезпечують життєдіяльність житлових і нежитлових громадських будівель, зокрема генераторами. Водночас мають бути вжиті заходи, які мінімізують проникнення шуму в прилеглі приміщення;
– проведенням зборів, мітингів, демонстрацій або інших заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Що робити, якщо сусіди порушують встановлені вимоги

Насамперед слід поговорити з сусідами й спробувати розв’язати проблему мирним шляхом. Якщо вони не реагують – телефонуйте 102. Працівники поліції мають зафіксувати факт порушення та скласти протокол про адміністративне правопорушення. Це необхідно для притягнення винних до відповідальності.

У випадку, коли шум виникає від роботи об’єктів, що розташовані в будинку чи біля нього (магазини, кафе, будівництво тощо), а їх керівництво не реагує на скарги, звертатися потрібно в органи місцевого самоврядування.

Також можна звернутися до суду для стягнення моральної та матеріальної шкоди, що заподіяна систематичним порушенням режиму тиші. До заяви необхідно додати докази, це може бути:

– звернення до поліції;
– показання сусідів;
– медичні довідки про завдання шкоди здоров’ю (довідка від лікаря, лікарняний лист, інші докази нервових розладів, порушень сну, погіршення слуху);
– результати інструментальних вимірів рівнів шуму, які проведено лабораторіями з відповідною галуззю акредитації. Щоб дізнатися хто може проводити такі виміри у вашому регіоні, зверніться до органів місцевого самоврядування.

Відповідальність за порушення тиші

Відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях передбачена статтею 182 КУпАП. Зокрема вона передбачає:
● для громадян – попередження або накладання штрафу від 5 до 15 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 до 255 грн);
● для посадових осіб та громадян-суб’єктів господарської діяльності – накладання штрафу від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 до 510 грн).

У разі повторного порушення протягом року штраф збільшується:
● для громадян – від 15 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 до 510 грн);
● для посадових осіб та громадян-суб’єктів господарської діяльності – від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 2550 грн).

При цьому предмет порушення тиші буде конфісковано.

About the author

УПА
trending_flat
Як святкували Великдень бійці УПА: розповів тернопільський історик

Історик із Тернополя Володимир Бірчак, який зараз захищає Україну від російської навали фронті. Проте він досліджує нещодавно розсекречені архіви КДБ. Цього разу він показав як святкували Великдень бійці УПА. Відповідні фото із розсекречених архівів КДБ Володимир опублікував у телеграм-каналі. "Підбірка великих фотографій УПА. Це свято завжди було для повстанців. Коли це дозволяла обстановку, то можна було відсвяткувати. Зв'язкові, а іноді й родичі приносили смаколики до лісу і разом частувалися. На це свято, не завжди, але дозволялося й спиртне, як це видно із кількох світлин, де є пляшки вина, пива, чи навіть горілки. В інший час діяла заборона на вживання спиртних напоїв. Свято - світле і родинне, тому це часто використовували в НКВД-МГБ. Знали, що хтось із повстанців не витримає та намагається бодай на пару хвилин прийти додому. Це завершувалось арештами, перестрілками та загибеллю. Зі святом усіх, хто сьогодні святкує. Христос […]

аварія
trending_flat
ДСНС про аварію на Микулинецькій у Тернополі: госпіталізовано дитину

Травмована дитина. У ДСНС розповіли про наслідки аварії на Микулинецькій. Автопригода трапилась 21 квітня о 15:39 у місті Тернопіль на вул. Микулинецькій. Зіткнулись два легкові автомобілі Suzuki Grand Vitara та Audi Q7. У результаті ДТП травмовано дитину 2017 року народження. З діагнозом "травма живота" дитину госпіталізовано до КНП «Тернопільська міська дитяча клінічна лікарня». Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. "Для ліквідації наслідків аварії та деблокування водія Suzuki на місце події залучалося рятувальне відділення ГРР АРЧ АРЗ СП Головного управління ДСНС України у Тернопільській області. Рятувальники звільнили постраждалого чоловіка з деформованого автомобіля та передали працівникам екстреної медичної допомоги", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

вірус
trending_flat
Тварини вмирають безсимптомно: мешканців Тернопільщини попереджають про нові хвороби свійських тварин

На Тернопільщині є ризик поширення небезпечних хвороб домашніх та свійських тварин. Господарів закликають ретельно слідкувати за станом тварин.  Про це повідомили в Тернопільській обласній державній адміністрації. На позачерговому засіданні ДНПК при Кабінеті Міністрів України прийнято додаткові ветеринарно-санітарні заходи для недопущення занесення вірусів ящуру та блутангу на території України. " На Тернопільщині створено «гарячу лінію» для повідомлення про захворювання ящуру та блутангу. Є підозра, що тварина захворіла на ящур чи блутанг – негайно повідомте на «гарячу лінію» Держпродспоживслужби Тернопільщини. У країнах ЄС зафіксовані спалахи ящуру та блутангу. Як наслідок – це високі ризики занесення хвороб на територію України. Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області створило «гарячу лінію» для приймання дзвінків від громадян регіону у випадку підозр щодо захворювань тварин на ящур чи блутанг: (0352) 52-10-10. Звертаємось до власників тварин: наразі – кожен повинен посилити увагу. Фермери та власники тварин мають бути […]

авто
trending_flat
Тернополян, які везли авто хлопцям на фронт, відмовились обслуговувати українською: деталі скандалу

На одній із заправок Дніпропетровської області відмовились обслуговувати українською мовою хлопців з Тернополя.  Про цей інцидент у соціальних мережах розповів Тарас Михальчук. За словами чоловіка, він та його попутники, які переганяли автомобілі на фронт, зупинились на одній із заправок на автошляху "Бориспіль — Кременчук — Дніпро — Запоріжжя — Пологи — Маріуполь" аби долити пальне у машини. Та на самій заправній станції чоловіків відмовились обслуговувати державною мовою та відповідали мовою агресора. "Гнали на фронт три авто заїхали на цю заправку заправитися. Чмо, яке сиділо на касі відмовилося нас обслуговувати державною мовою. Відповідь була мовою ворога, що він не зобов'язаний розмовляти мовою держави в якій живе, тобто нас так і не обслужили. Ця заправка знаходиться на трасі Дніпро-Запоріжжя, в кінці Дніпровської області. На фото ще авто цього виродка. Було бажання розтрощити його транспортний засіб але, розумів, що я потрібний на фронті, а […]

аварія
trending_flat
Масштабна автотроща на дорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська»: троє загиблих

На Львівщині трапилась смертельна аварія. Троє людей загинули.  Трагедія трапилась 21 квітня близько 11:20 на автодорозі «Тернопіль-Львів-Рава-Руська» поблизу села Шопки Львівського району. Як попередньо встановили правоохоронці, відбулося зіткнення автомобіля Kia Sportage та вантажівки MAN. Про це повідомили у пресслужбі поліції Львівської області. Від отриманих травм, отриманих під час аварії, 46-річний водій легковика та двоє його пасажирів, чоловіки віком 36 і 38 років, дані яких уточнюються, загинули на місці події. Наразі невідомо чи є тернополяни серед постраждалих чи загиблих. "Правоохоронці встановлюють обставини ДТП, вирішується питання правової кваліфікації", - йдеться у повідомленні. Читайте також: На Кременеччині страшна аварія: загинув водій бензовоза

герой
trending_flat
Тернопільщина у скорботі: на фронті загинув чортків’янин Ігор Островський

У Чортків надійшла трагічна звістка з фронту. На війні загинув Ігор Островський 1972 року народження.  Військовий загинув 19 квітня, виконуючи бойове завдання. Ігор був стрільцем 1 стрілецького відділення 2 стрілецького взводу 1 стрілецької роти та служив у 105 окремій бригаді територіальної оборони. Мобілізували воїна на військову службу 20 грудня 2023 року Чортківським РТЦК та СП. Про це повідомили Чортківській міській раді. "Поки ми тут, у тилу, завдяки нашим титанічним захисникам маємо можливість радіти воскресінню Ісуса Христа, на півночі, сході та півдні України триває кровопролитна війна, яка щодня забирає життя найкращих. Зустріч тіла Героя відбудеться у вівторок 22 квітня о 12 год. у соборі верховних апостолів Петра і Павла", - йдеться у повідомленні. Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Героя. Вічна пам'ять! Читайте також: Збаражчина в скорботі: на Донеччині загинув воїн Василь Яремко

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025