24.11.2024
Новини

“Підпишіть петицію!” – як шахраї наживаються на смертях Героїв

Шахраї користуються довірою людей, щоб нажитися на їхніх емоціях і добрих намірах. Останнім часом почастішали випадки, коли зловмисники створюють фальшиві акаунти від імені родичів загиблих Героїв чи організацій і закликають підписувати петиції про присвоєння звання посмертно або допомогу, – розповідають у пресслужбі поліції Тернопільщини.

Психологи управління кадрового забезпечення ГУНП у Тернопільській області застерігають, що під час війни такі повідомлення можуть спонукати людей приймати поспішні рішення, думаючи, що це підтримка родин загиблих. Насправді ж ці петиції часто не мають стосунку до реальних подій і є частиною шахрайських схем.

Шахраї надсилають посилання на підробні сайти, що виглядають як офіційне представництво Президента України, де потрібно авторизуватися. Якщо користувач входить через соцмережу, вводячи свої дані, шахраї отримують доступ до особистої інформації, включно з логіном, паролем, банківськими даними, CVV-кодом, строком дії картки. Згодом вони використовують ці дані, змінюють контактні дані облікового запису жертви, викрадають гроші, маніпулюють кредитними картками або створюють підробні профілі.

Щоб уникнути пасток шахраїв, важливо дотримуватися кібергігієни. Навіть якщо прохання виглядає важливим, не переходьте за посиланнями без ретельної перевірки, незалежно від того, хто їх надсилає — знайомий чи незнайомець. Переконайтеся, що кожна петиція зареєстрована на офіційному сайті Президента України з доменом .gov.ua. Справжнє посилання виглядає так: http://petition.president.gov.ua (+ номер петиції). Будь-яке відхилення в домені чи адресі — це сигнал, що посилання може бути фішинговим.

Перевірте, чи петиція має офіційну підтримку від державних установ або відомих благодійних організацій. Також перевірте акаунти, які поширюють петиції: шахраї часто створюють підробні профілі, схожі на справжні. Звертайте увагу на наявність реальних відгуків, фотографій та історії публікацій. Нові або підозрілі акаунти можуть свідчити про шахрайство.

Якщо ви стали жертвою шахраїв або помітили підозрілі акаунти, негайно зверніться до правоохоронних органів. Будьте обережні й не дозволяйте шахраям скористатися вашою добротою!

Перейти до панелі інструментів