Восени можна висаджувати різні культури, які принесуть врожай до зими. Серед них — цибуля, зелень та коренеплоди. Про інші рослини, які підходять для осінньої посадки, розповідаємо.
Переваги осіннього городу
Осінні посадки мають низку переваг у порівнянні з весняними:
- Зі зменшенням тривалості світлового дня рослини, включаючи бур’яни, ростуть повільніше. Менше бур’янів — менше прополювання, а отже, у садівника залишається більше часу.
- Восени активність шкідників знижується, а деякі з них зникають зовсім. Якщо осінь не надто волога, грибкові захворювання також можуть бути менш поширеними.
- Осінь є оптимальним часом для вирощування овочів, які люблять прохолоду. Деякі культури ростуть краще восени, ніж навесні. Зниження температури сприяє накопиченню цукрів у листі, що покращує смак овочів.
- У прохолодну осінню погоду овочі потребують меншого поливу. Використання мульчі для збереження вологи в ґрунті та регулярні осінні дощі можуть звести полив до мінімуму.
Крім того, деякі культури, такі як морква, капуста та пастернак, стають ще смачнішими після легких приморозків. Садівникові слід враховувати можливе зниження температури та захистити посіви відповідно. Перед настанням справжніх холодів коренеплоди можна накрити товстим шаром солом’яної мульчі, що дозволить продовжити сезон на місяць або більше.
Що садити в серпні
Серпень — гарний час для висаджування швидкорослих культур, які встигнуть дозріти до зими. Однак, якщо серпень виявився дуже спекотним і сухим, краще відкласти посіви, щоб уникнути втрати сходів.
В серпні можна сіяти такі овочі:
- ранні сорти білокачанної капусти, кольрабі, кале, пак-чой, пекінської капусти;
- ранні сорти огірків;
- цибулю на зелень (батун, порей, шніт, слизун, багаторічні види);
- редис та дайкон;
- ранні сорти буряка та моркви;
- горох;
- спаржеву квасолю ранніх сортів;
- надранню картоплю.
У кінці серпня можна пересаджувати та висаджувати багаторічні овочі, такі як ревінь, спаржа, хрін і черемша.
Зелень для осіннього посіву
Протягом серпня можна сіяти такі види зелені:
- фенхель на зелень;
- базилік;
- коріандр;
- Руколу;
- кріп;
- петрушку;
- шпинат;
- листовий салат;
- крес-салат;
- гірчицю;
- щавель;
- мангольд;
- огіркову траву.
При наявності поливу або сприятливої погоди можна висівати багаторічні пряні трави, такі як м’ята, меліса, шавлія, які ще встигнуть підрости до зими.
Догляд за грядками восени
При осінніх посівах важливо дотримуватися правильної агротехніки для кожного виду рослин. Сіяти не варто надто густо, а проріджування краще проводити вчасно. Грунт на грядках не слід утрамбовувати; насіння потрібно акуратно прикривати пухкою землею.
Для захисту молодих рослин від серпневої спеки та підтримання пухкості й водопроникності ґрунту необхідно забезпечити належний полив. Якщо наприкінці літа встановилася посуха, без регулярного глибокого поливу рослини не зможуть нормально розвиватися.