20.07.2024
Новини

Археологи проводять дослідження на місці древнього літописного міста на Тернопільщині

Тривають археологічні дослідження на місці старовинного літописного міста Биковен. Поселення, що згадане під 1214 роком у Галицько-Волинському літописі, зараз не існує. Про екседицію розповіли у Тернопільському обласному центрі охорони пам’яток культурної спадщини.

“Вже другий тиждень археологічна експедиція Тернопільського обласного центру охорони культурної спадщини проводить свої дослідження на місці літописного міста Биковен поблизу села Городище Тернопільського району. Керівник експедиції — археолог, директор Центру Марина Ягодинська. В експедиції беруть участь наукові співробітники Центру, а також науковці Залозецького краєзнавчого музею.

З року в рік експедиція стає базою проходження археологічної практики для студентів І курсу історичного факультету Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка (керівники Кіцак В.М., Баран Б.М.). Про нові відкриття згодом!”, – йдеться у повідомленні.

Довідка

Биковен — поселення («город») на території сучасної Тернопільщини або Івано-Франківської області, згадане під 1214 роком у Галицько-Волинському літописі. Нині не існує.

Биковен згадується в Іпатіївському та Галицько-Волинському літописах, де написано, що князь Лестько (Лешек Бялий) воював там 1213 року — на місці, куди проходив шлях зі Зборова до Теребовлі.

Точне місцеперебування поселення невідоме. За літописними даними, Биковен розташовувався на схід від Галича поряд із Теребовлею, Збаражем та Моклековим.

Особливо зацікавився дослідженням цього феномену парох о. Петро Білинський. Він досліджував Биковен наприкінці XIX ст., спираючись на презентаційну грамоту пароха села Біла з 1772 року і розповіді людей, що через поля того села ішов вишневецький шлях. Частину білецьких піль названо — «Бикові» або «Бикове». У назві «Биковин» зберігся, мабуть, залишок по місцевості Биковен, яка колись там існувала. Бикове лежить за 6 км на північ від Тернополя і 2 км на північний схід від Білої. На топографічних картах тієї назви не подають, а пишуть на тому місці — «Волова долина» і «Волова гора».

Михайло Грушевський схилявся до версії Петра Білинського.

Л. Махновець подав як можливе розташування Биковена городище біля с. Оліїв Зборівського району або в урочищі Бузок біля села Городище того ж району.

Є також версія, що Биковен був в урочищі Монастирисько біля села Дубівці Тернопільського району.

Перейти до панелі інструментів