Люди втрачають мільйони: до шахрайств на Тернопільщині залучають навіть дітей

З початку року до поліції звернулося 2156 людей, які постраждали від дій шахраїв. Відсоток розкриття таких злочинів дуже малий. Про це, найпоширеніші та нові види шахрайств, які скоюються щодо жителів Тернопілля, говорили сьогодні на брифінгу за участі представників Головного управління НП, відділу кіберполіції області. Також на зустріч з представниками ЗМІ запросили спеціалістку з налаштування таргетованої реклами Ольгу Весну. “Терміново” переповідає основні тези.

У вересні 2023 року загальна сума збитків, які нанесли жителям Тернопільщини шахраї, склала 18 мільйонів гривень. У жовтні – вдвічі менше. Такого результату вдалося досягти завдяки розголосу, впевнені правоохоронці.

Більшість фактів шахрайств відбуваються з окупованої території, а також з території Росії та Білорусі. Тому і відсоток розкриття таких шахрайств низький. Технічна можливість знайти шахрая є, але притягнути його до відповідальності дуже важко.

Один з нових, вдосконалених видів шахрайств стосується отримання роботи. Коли людям приходять на месенджери повідомлення про можливість заробити в Інтернеті, лайкаючи і поширюючи повідомлення. Роботодавці просять гроші, а довірливі тернополяни втрачають тисячі.

Учора у відділок поліції прийшла тернополянка, яка чотири місяці поповнювала картки невідомих осіб, котрі видавали себе за працівників брокерської компанії. Жінка переказувала на криптовалютний гаманець величезні суми грошей, бо була переконаною, що отримає доходи з таких інвестицій. У результаті вона втратила понад 5,5 млн гривень.

Старший інспектор з особливих доручень відділу протидії кіберзлочинам у Тернопільській області Роман Свірський розповів про найпоширеніші види шахрайств. Це здебільшого пропозиції легкого заробітку – в Інстаграмі, бронювання готелів, роботи на компанію Amazon, Rozetka. Щоб не попадатись на такі шахрайства, потрібно пам’ятати, що працівники таких компаній не здійснюють рекрутинг через месенджери.

До злочинів задіюють навіть дітей

Дзвінок від псевдопрацівників банку вже став класичним злочином на Тернопільщині. Що важливо, часто до цього залучають дітей, обіцяючи їм легкий заробіток чи, наприклад, новий смартфон. Батьки не підозрюють про те, що їхні діти видурюють гроші, і дізнаються про такий факт лише коли працівники поліції приходять додому з обшуком.

Ще один популярний вид злочинів, – це пропозиція надати свою банківську картку чи акаунт в соцмережах в оренду. Потім на власників надходять скарги про шахрайство, і вони можуть мати проблеми.

Шахрайства, пов’язані з війною

Найпоширенішими видами злочинів, пов’язаними з російсько-українською війною, є виплати псевдодопомоги від держави, Червоного Хреста тощо. На території нашої області жертвами таких шахраїв стають найчастіше пенсіонери або переселенці.

Також часто шахраї наживаються на людському горі, коли родичі шукають своїх безвісти зниклих військових. У поліції закликають не писати про зниклих у соцмережах, тому що є дуже малий шанс, що хтось впізнає такого військового у полоні чи на полі бою. А цим активно користуються зловмисники, телефонуючи родичам зниклого і вимагають гроші. Якщо їхні вимоги не виконають, погрожують вбити.

Спеціалістка з налаштування таргетованої реклами Ольга Весна розповіла про те, що можна купляти і робити в Інтернеті, і що категорично заборонено. Кожен з нас зареєстрований у соцмережі. Коли реєструєшся, потрібно придумати пароль. Пані Ольга не рекомендує створювати пароль, який складається з дати народження чи дня вашого весілля.

Також не можна переходити за будь-якими посиланнями, які приходять від друзів чи знайомих. Це повідомлення у стилі: “Ти бачив, хто загинув в ДТП? Який жах!”, або “Це ти у фільмі”? Це робиться, щоб зламувати сторінки, позичати гроші тощо.

Одним з найновіших видів афер є прохання підписати петицію про присвоєння звання Героя військовослужбовцю. Такі сайти не завжди ведуть на справжній сайт і через них можна втратити свої кошти. У такому випадку фішинговий сайт від справжнього може відрізнятися навіть однією літерою. Налаштуйте  двофакторну аутентифікацію і не переходьте за посиланнями, надісланими у приватні повідомлення.

У поліції радять: якщо у конкретному випадку ви засумнівались, чи справжнє оголошення бачите, або у вас виникли підозри після телефонного дзвінка, зателефонуйте до поліції і перепитайте. Працівники відділу протидії кіберзлочинам одразу підкажуть вам, чи має це повідомлення або дзвінок ознаки шахрайства.

About the author

ДТП у Смиківцях
trending_flat
П’яний водій, який спричини ДТП з трьома жертвами у Смиківцях, сидітиме довго у в’язниці

Тернопільський міськрайонний суд засудив до 10 років позбавлення волі водія, який став винуватцем смертельної аварії в лютому 2024 року. Чоловіка визнано винним у порушенні правил безпеки дорожнього руху та невиконанні судового рішення. Як повідомляє пресслужба Тернопільської обласної прокуратури, трагедія сталася 11 лютого 2024 року близько 11:45. Керуючи автомобілем BMW 220D, засуджений зіткнувся з Renault, що рухався в тому ж напрямку. Від удару Renault виїхав на зустрічну смугу та зіткнувся з BMW 525. Наслідки аварії виявилися жахливими: пасажир Renault загинув на місці, водій цієї машини потрапив до лікарні з травмами. Також були госпіталізовані водій та п'ятеро пасажирів BMW 525, серед яких троє дітей. Через два дні після ДТП у лікарні померла пасажирка BMW 525 — мати трьох дітей. Згодом від отриманих травм померло й восьмимісячне немовля. Одразу після аварії винуватець не встановив знак аварійної зупинки, не викликав швидку допомогу і не […]

плащаниця з передової
trending_flat
Капелани привезли на передову унікальну древню плащаницю з Зарваниці (відео)

На передову передали  унікальну найдавнішу плащаницю з відомого паломницького центру Зарваниця. Святиня потрапила до військових саме у Страсну П'ятницю завдяки зусиллям капеланів-волонтерів з Тернопільщини. "Унікальна найдавніша плащаниця зі святих місць Зарваниці на передовій. З'явилася вона у Страсну П'ятницю завдяки капеланам-волонтерам з Тернопільщини. Отці Василь Корендій та Петро Половко приїхали з власної ініціативи та з благословення Владики Теодора Мартинюка, а також Владики помічника Володимира Фірмана напередодні Великодніх свят", - повідомив пресофіцер 105  окремої територіальної бригади ЗСУ Юрій Кульпа. Бійці 105-ї окремої бригади територіальної оборони матимуть нагоду відвідати святиню та помолитися перед плащаницею протягом двох днів до святкування Великодня. Капелани привезли духовну підтримку захисникам у складний час, даючи можливість військовим доторкнутися до важливої християнської реліквії в період перед Воскресінням Христовим. Читайте також: До Тернополя повернувся пресофіцер, який рік служив в Африці

пожежа Плотича
trending_flat
Масштабну пожежу біля Тернополя гасили всю ніч: вогонь підступив до будинків та знищив заказник

18 квітня на Тернопільщині сталася серйозна пожежа сухої трави та очерету, яка знищила частину Чистилівського орнітологічного заказника та загрожувала житловим будинкам.  Про це повідомляє Головне управління ДСНС України у Тернопільській області. Вогонь почав поширюватися близько 14:18 у селі Плотича Тернопільського району. Рятувальники швидко прибули на місце, але гасіння ускладнювалося кількома факторами: сильним вітром, що пришвидшував поширення полум'я, важкодоступністю осередків займання та посушливою погодою. Для боротьби з пожежею залучили 4 одиниці спеціальної техніки та 15 працівників ДСНС. Вогнеборці працювали всю ніч, і лише о 5:00 ранку 19 квітня пожежу вдалося остаточно приборкати. Завдяки професійним діям рятувальників вдалося запобігти переходу вогню на житлові будинки сіл Плотича, Чистилів та Великий Глибочок. Проте вогонь знищив частину природоохоронної території - Чистилівського орнітологічного заказника. Наразі фахівці оцінюють завдані збитки. Масштаби пожежі у п'ятницю, 18 квітня, були такими:

trending_flat
Графік освячення пасок на Великдень у храмах Тернополя

На Великдень щороку тисячі тернополян збираються біля храмів міста, щоб освятити великодні кошики з пасками та іншими традиційними стравами. У різних церквах час початку освячення відрізняється. У цьому матеріалі ми зібрали повну інформацію про час та місце проведення освячення пасок у різних храмах міста. Церква святого апостола і євангеліста Івана Богослова (Локація – проспект Злуки, 14) Субота - освячення пасок з 14:00. 20:00 Надгробне, Божественна Літургія Неділя - з 6:00 - Пасхальна Утреня Церква Воздвиження Чесного Хреста (Надставна церква) (Локація –  вулиця Над Ставом, 16)  Субота - Посвята пасок весь день Неділя - Святкова служба з 07:00. Церква Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці (Локація – вулиця Текстильна, 2) Читайте також: Віряни церкви у Тернополі за один день зібрали 147 тисяч на авто для ЗСУ Кафедральний Собор Святих Рівноапостольних Костянтина та Єлени (перехрестя вулиць Київська і Тарнавського) Церква Святого Духа УГКЦ (вулиця […]

Ігор Коляса
trending_flat
У Великодню суботу на Тернопільщині прощатимуться з 42-річним Героєм

У Великоберезовицькій громаді Тернопільщини у Великодню суботу попрощаються з захисником України Ігорем Колясою, який загинув під час військової служби. 17 квітня 2025 року пішов з життя 42-річний військовослужбовець, житель села Буцнів. Ігор Євгенович Коляса народився 22 січня 1983 року в селі Буцнів. Здобув освіту в місцевій школі, певний час мешкав у Тернополі. На військову службу його призвали у червні 2023 року. Захисник обіймав посаду гранатометника 2-го стрілецького відділення 1-го стрілецького взводу 2-ї стрілецької роти 2-го стрілецького батальйону військової частини А7028, повідомляє Великоберезовицька селищна рада. Вдома на загиблого воїна чекали дружина Оксана та доньки Яна й Анастасія. Також у нього залишились батьки Олена та Євген, брат Богдан і три сестри — Лілія, Марія та Олеся. Кортеж із тілом захисника прибуде до Буцнева 18 квітня 2025 року о 13:00. Панахида відбудеться того ж дня о 20:00. Похорон призначено на суботу, 19 квітня, […]

trending_flat
Ні грошей, ні пам’ятника: фірму з Тернопільщини звинувачують у шахрайстві на сотні тисяч

Втрата близької людини — це біль, який неможливо передати словами. Для родичів померлих важливо гідно вшанувати пам'ять покійного, облаштувати місце на цвинтарі, куди можна прийти, посидіти в тиші, згадати дорогу людину та відчути духовний зв'язок, навіть після її відходу. Але не завжди це вдається - іноді навіть після витрачених сотень тисяч гривень на встановлення пам'ятника померлому люди залишаються і без грошей, і без самого пам'ятника. До редакції "Терміново" звернулися родичі померлого з проханням розголосити їхню історію, оскільки справа, на їхню думку, не зрушує з мертвої точки. Замовили пам'ятник, а потім сума змінилась 26 квітня 2023 року пані К. уклала договір підряду з ТзОВ "Кам'яні справи" на виготовлення пам'ятника для могили її сина. Вартість робіт за договором складала 266 тисяч гривень, з яких 102,5 тисячі гривень були сплачені як аванс. За словами сестри померлого, під час укладення договору сторони домовилися про […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025