04.12.2023
Новини Оперативно

Перерозподіл військового ПДФО: як голосували у Раді нардепи з Тернопільщини

Верховна Рада голосувала за перерозподіл військового ПДФО з місцевих бюджетів у державний. Згідно з цим законопроєктом, військовий ПДФО — податок, який держава сплачує за військових — піде на закупівлю техніки й власне виробництво зброї.

Проте голосів не вистачило – законопроєкт відправився на друге читання. Щоправда, підготовка до нього буде відбуватися за скороченими термінами.

Тернопільські нардепи голосували за законопроєкт №10037 так – Володимир Гевко – “за”, Андрій Богданець – відсутній, Ігор Василів голосував “за”, Іван Чайківський не проголосував, Людмила Марченко – відсутня, Микола Люшняк – відсутній. Цимбалюк – утримався.

За більш ніж півтора року повномасштабної війни «військовий» ПДФО став важливим джерелом наповнення місцевих бюджетів. Це сталось на тлі скорочення «традиційних» довоєнних джерел надходжень через низку економічних та демографічних причин, обумовлених війною.

У результаті у 2022 році місцеві бюджети в цілому стали профіцитними на відміну від державного бюджету. При цьому загальний фонд зріс на 13%, а надходження від ПДФО зросли майже на третину.   Такі джерела податкових надходжень, як акциз, податок на землю та інші місцеві податки та збори, просіли. Власне, у багатьох громадах просів і «невійськовий» ПДФО. Внаслідок цього значно зросла диференціація громад за надходженнями.

Забрати ПДФО військових у місцевих бюджетів уряд планує й у 2024-му. Проєкт бюджету на наступний рік передбачає загальні видатки в понад 3 трильйони гривень, більш ніж половина з яких підуть на оборону. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, понад 96 мільярдів з цієї суми планують отримати від перерозподілу ПДФО. Кошти спрямують на “Армію дронів” та виробництво військової техніки й боєприпасів.

Перейти до панелі інструментів