04.12.2023
Новини

У Кременці знайшли надгробну плиту відомого рабина

Надгробну плиту відомого і шанованого рабина знайшов у Кременці місцевий мешканець Віктор Зеленков. Своєю знахідкою він поділився із дослідницею Іриною Дан-Коен. Саме вона з допомогою перекладачки визначила історичну цінність мацеви (надгробок на єврейських кладовищах – авт.).

“У Кременці відкопали надгробну плиту відомого в єврейській громаді міста рабина і шанованого вчителя, про що свідчить напис:

“הבחור החש’ ב’ כמר (החשוב בן כבודנו מורנו ר’)
דוב בער’ל בר משה
מאניס נפ י’ אלול
תרע”ו תנצב”ה (תהה נשמתו צרורה בצרור החיים)

Важливий чоловік, наш рабин, наш учитель
Дов Баарел Бар Моше
Син Аніса Н. П. 10 місяця Елул 1915 р. Нехай його душа буде збережена в скарбниці життя (єврейська версія R.I.P. Спочивай з миром).

Над перекладом тексту на моє прохання працювала Stav German онука колишніх кременчан. Фотографію мені надіслав кременчанин Віктор Зеленков, якого занепокоїла подальша доля знахідки історичного значення, яку розкопали на території академічного ліцею імені Уласа Самчука в місті Кременець, Тернопільської області.

У період Другої світової війни надгробні плити масово використовували німецькі окупанти замість хідників і зовсім недавно надгробок відомого в Кременці рабина відкопали, в час, коли на нашу землю знову вдерлися окупанти!

У глибокій задумі над словами з надгробної плити рабина з Кременця, “Нехай ЇХНІ ДУШІ будуть збережені в скарбниці життя”, – пише дослідниця.

Схожі знахідки у Кременці трапляються не вперше. Два роки тому на території Кременецької академії у землі під час ремонтних робіт випадково знайшли 23 надгробки з місцевого єврейського кладовища. Усі мацеви повернули на місце, де їм належить бути.

Перейти до панелі інструментів