Ціна держави: скільки сплатив податків і як їх розподілили, можна порахувати в інтернеті

Чи знаєте ви, скільки по-справжньому сплачуєте податків? Чи знаєте ви про ефемерність поняття «державний бюджет»? Більшість українців переконані, що їхні потреби (освіта, медицина, безпека, пенсії тощо) забезпечує держава. Однак це міф – насправді всі ці напрямки фінансуються податками, які сплачують громадяни. Якби не гроші громадян, то не існувало б більш, ніж 2/3 бюджетних надходжень.

Громадська організація «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» провела експертне дослідження, що дає відповідь на питання «Яка ціна держави для громадян?»  В рамках інформаційної кампанії «Ціна держави» результати дослідження презентували у Тернополі експерт організації Микола Малуха та голова «Центру Протидії Корупції» Віталій Шабунін.

– В країні панує міф про те, що існують якісь державні гроші, які генерує або держава, або державні підприємства. І відповідно влада їх розподіляє за певною справедливістю: комусь більше, комусь менше. Насправді 73% бюджету України наповнюється завдяки податкам простих українців. Решта – це вже доходи держави і державних підприємств, – зазначив Микола Малуха.

Експертне дослідження проводилося для кожного регіону України окремо, зокрема і для Тернопільської області. Як йдеться в дослідженні, середньостатистичний працюючий мешканець Тернополя зі своєї середньої валової зарплати 6992 грн/міс. сплатить державі 51,2 тис. грн. податків, залишивши собі 51,1 тис. грн.

Найбільш знайома та видима частина цих податків – це податки на роботі. По-перше, це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% – 13,4 тис. грн. на рік. По друге, за працівника Тернопільщини роботодавець перераховує 22% єдиного соціального внеску, який в середньому становитиме 18,5 тис. грн. на рік.

Окрім цього, кожного дня споживачі сплачують податки в магазині. В середньому житель Тернопільщини в 2018 році віддасть11,3 тис. грн. свого наявного доходу у вигляді податку на додану вартість (ПДВ), ще 4,3 тис. грн. – сплатить акцизів, купуючи електроенергію, алкогольні напої, тютюнові вироби та паливо. А ще близько 1 тис. грн. імпортного мита.

Скільки податкових надходжень акумулює область? Микола Малуха каже, що Тернопільщина дає в загальну казну податків стільки, що може утримувати Нацполіцію чи всю систему охорони здоров’я країни.

– Ця сума на 2018 рік становить приблизно 22,2 млрд. гривень. Велика ця сума чи маленька? Зокрема для порівняння, у цьому році на утримання Національної поліції по всій країні спрямовано 25,4 мільярди гривень. Умовно кажучи, всі податки тернополян майже вистачає, щоб оплатити повністю фінансування Національної поліції у всіх областях. Також наприклад, на фінансування Міністерства охорони здоров’я виділяється 20 млрд. грн. Тобто в такій аналогії податків з Тернопільської області вистачає на утримання системи охорони здоров’я, – розповів експерт.

Віталій Шабунін навів дані соціологічного опитування, яке показало, що кожен третій житель Західної України вважає, що держава надає певні послуги безкоштовно. Він теж підкреслює, що державний бюджет насправді міф.

– Громадяни мають усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг. Вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців. Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони сплачують через податки, – зазначив голова «Центру протидії корупції».

Тож скільки ми сплачуємо податків? Для наочного показу в «CASE Україна» розробили калькулятор, де кожен може розрахувати, скільки він вклав в розвиток держави.

– Цей калькулятор повністю анонімний. Не реєструючись, ви просто вводите суму своєї зарплати, і калькулятор вам вираховує, по-перше, скільки держава у вас взяла, а по-друге, яким чином перерозподілено ваші гроші по різним видаткам, – розповів Віталій Шабунін.

Громадські діячі зауважують, що корупціонери з’їдають не державні гроші, а обкрадають усіх нас. І чиновники не мають права говорити, що «я відремонтував школу, я добився ремонту дороги».

– Щогодини 2,5 мільйони гривень тернополяни сплачують податків. Щоб співставити з корупцією і нашими втратами, один простий приклад. Відповідно до кримінального провадження, яке розслідує НАБУ, всього за дві поставки зерна за корупційною схемою державі було завдано збитків на суму 1,514 млрд. грн. А це десятки місячних бюджетів області на медицину, або податки 29500 тернополян за цілий рік.

У рамках акції «Ціна держави» на Театральній площі змонтували два куба, на яких, за допомогою інфографіки, пояснювали , як наповнюється бюджет та розподіляються податки тернополян. Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці було встановлено мішки з грошима з відповідним до них описом.

Тож за допомогою сайту cost.ua кожен тепер може вирахувати, скільки сплачує він податків відповідно до заробітної плати та на які послуги держави розподіляються ці кошти.

Кожна людина платить податки, але багато хто про це не підозрює. Навіть, якщо ніколи власноруч не відносила грошей у бюджет. Все-рівно поповнює скарбницю щоразу, коли отримує зарплату або коли купує щось у магазині.

Які суми з наших зарплат йдуть на державні видатки, можна підрахувати на калькуляторі за інтернет-вказівкою: http://cost.ua/

About the author

trending_flat
Від 20 до 80 тисяч гривень: які зарплати отримують українці

Середня зарплата в Україні зростає, однак цей процес нерівномірний і залежить від регіону. Крім того, доходи в окремих галузях різко підвищуються, в інших зміни майже непомітні. Про ключові тенденції на ринку праці розповідає Центр громадського моніторингу та контролю. Середня зарплата — понад 28 тисяч 28 321 гривні сягнула середня зарплата в Україні. Такими є оновлені дані Державної служби статистики за лютий цього року. Порівняно із січнем цей показник зріс на 1,2%. А заборгованість із виплати заробітної плати станом на 1 березня 2026 року становить 3,5 млн грн. Водночас відповідно до розрахунків платформи Work.ua, середня зарплата в Україні становить 28 500 грн. Це на 16% більше, якщо порівнювати з квітнем минулого року. Такі дані отримали на основі понад 180 тисяч вакансій, які з’явилися на платформі за останні три місяці. Які професії оплачують найкраще За інформацією Держстату, найвищий рівень оплати праці зафіксували […]

trending_flat
Сильний вітер на Тернопільщині ламає дерева і рекламні щити (фото, відео)

На Тернопільщині сильний вітер наробив біди. Зокрема, у деяких районах Тернополя та області зафіксовані пошкодження дерев та рекламних конструкцій. Зокрема, на вулиці Крушельницької у Тернополі впало дерево. Про це повідомили очевидці в соцмережах. Крім того, на проспекті Степана Бандери сильний вітер зігнув рекламний щит.

маршрутки у Кременці
trending_flat
У Кременці та Збаражі підвищили вартість проїзду в громадському транспорті

Одразу два міста Тернопільщини з початку квітня підвищують вартість проїзду в громадському транспорті. Причина в обох випадках однакова — зростання цін на пальне та інші витрати, які загрожують зупинкою маршрутів. Про це йдеться у рішеннях виконавчих комітетів Збаразької та Кременецької міської ради. У Кременці тариф встановлено на рівні 20 гривень за готівку та 18 — при оплаті карткою або NFC. Школярі в навчальні дні їздитимуть за 10 гривень. Рішення діє з 6 квітня до кінця місяця — або до прийняття окремого рішення. У Збаражі проїзд на маршруті №1 також коштуватиме 20 гривень. Школярі — 10 гривень, дошкільнята — безкоштовно. Термін дії тарифу — до 30 квітня 2026 року. Обидва рішення ухвалені виконавчими комітетами міських рад як тимчасові — на період погодження регуляторних актів. Нагадаємо, раніше вартість проїзду підвищили і в Тернополі. 

фейк з Тарасом Пастухом
trending_flat
Фейк про мобілізацію з 18 та 16 років: пропагандисти поширюють ШІ-відео з Тарасом Пастухом

Російські пропагандисти поширюють відео, на якому голова Тернопільської ОВА Тарас Пастух нібито пропонує знизити мобілізаційний вік — спочатку до 18 років, а потім до 16. Це підробка, яку підтвердив Центр протидії дезінформації. За даними ЦПД, за основу росіяни взяли справжній запис з брифінгу, змінили його за допомогою ШІ-технологій та додали відеоматеріали зі сюжету «Суспільне. Тернопіль» про шкільне харчування. Аналіз спеціалізованими сервісами для виявлення дипфейків підтвердив: запис є штучно згенерованим. У Тернопільській ОВА заявили, що Пастух нічого подібного не говорив і не пропонував. ЦПД також нагадав: в Україні немає жодних рішень, ініціатив чи законопроєктів щодо мобілізації неповнолітніх — це питання не обговорюється навіть на рівні публічної дискусії. Мета таких фейків — підірвати довіру до української влади та дискредитувати мобілізаційні процеси в країні. Якщо бачите подібні відео — не поширюйте. Перевіряйте інформацію в офіційних джерелах.

trending_flat
Чому матч “Ниви” у Тернополі скасували за три дні до гри: що кажуть у мерії міста

ФК «Нива» Тернопіль офіційно заявив, що домашній матч 22-го туру Першої ліги проти «Прикарпаття» зірвано через відмову міської влади надати дозвіл на його проведення. Про це йдеться у повідомленні на сторінці клубу у соцмережах. "Тернопільська міська влада тільки що не надала дозволу на проведення зазначеного матчу, дочекавшись триденного терміну перед його проведенням та фактично в останній момент надавши відмову, попри те, що клуб у повному обсязі виконав усі передбачені вимоги та своєчасно подав необхідний пакет документів", - йдеться у заяві. За словами клубу, відмову отримали в останній момент — за три дні до гри, попри те, що «Нива» вчасно подала повний пакет документів і виконала всі необхідні вимоги. Жодних правових підстав для відмови клуб не називає. Клуб нагадує, що за власні кошти вклав понад 20 мільйонів гривень у спортивну інфраструктуру Тернополя, зокрема створив перше в місті повнорозмірне футбольне поле зі […]

нардеп Василів передав обладнання
trending_flat
Підтримка ветеранів: нардеп Василів передав важливе обладнання у Тернопіль

У Тернополі ветеранський простір «Незламні духом» поповнився веслувальним тренажером Concept2. Його передав народний депутат Ігор Василів — після знайомства з ветеранами на форумі «Вектори розвитку ветеранської спільноти». Про це розповів очільник поліції Тернопільщини Сергій Зюбаненко. На форумі учасники говорили про реальні проблеми: лікування, протезування, повернення до цивільного життя, адаптацію в родині. Тренажер — один із практичних результатів цих розмов. Придбати його вдалося спільними зусиллями влади, бізнесу та громадськості. Concept2 — серйозне реабілітаційне обладнання, яке дає рівномірне навантаження на все тіло і широко використовується у відновленні після поранень та тривалих фізичних навантажень. У «Незламних духом» зазначають, що ветеранський простір має бути не формальністю, а місцем, де людина може відновитися, попрацювати і відчути себе серед своїх.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025