24.11.2024
Новини Політика Розслідування

Продати «Україну». Для родини нардепа виставляють на продаж комунальне майно в центрі Тернополя

Більше десяти років тому в центрі Тернополя працював ресторан «Україна». Тепер – це популярний заклад громадського харчування «Файне місто». Поруч літня тераса, що в теплу погоду наповнена клієнтами. Наразі приміщення ресторану комунальне майно громади. Та чи надовго?

Орендує ресторанне приміщення родина народного депутата від «Народного Фронту» Романа Заставного. Точніше Товариство з обмеженою відповідальністю «Україна» Ресторан.

«Вроді звертався. Не до кінця баланс»

10 вересня на сайті Тернопільської міської ради оприлюднили проект рішення сесії «Про приватизацію об’єкта комунальної власності». У результативній частині проекту йдеться:

1. Включити в перелік об’єктів, що підлягають приватизації та затвердити до приватизації єдиний майновий комплекс філії “Ресторан Україна” комунального підприємства “Еней” за адресою бульв. Тараса Шевченка, 23, шляхом викупу орендарем товариством з обмеженою відповідальністю “Україна” Ресторан.

Автором проекту сесійного рішення є начальник Управління обліку та контролю за використанням комунального майна ТМР Володимир Мединський.

Як зазначено в преамбулі до проекту, при прийнятті рішення сесія повинна враховувати висновки постійної комісії міської ради з питань економіки, промисловості, транспорту і зв’язку, контролю за використанням комунального майна, зовнішніх зв’язків, підприємницької діяльності, захисту прав споживачів та туризму. Головою цієї постійної комісії є депутат міськради, «свободівець» Іван Зінь.

У телефонній розмові він повідомив, що, як голові цієї комісії, йому нічого не відомо про цей проект і хто його автор не знає.

Разом з тим, Іван Зінь є директором комунального підприємства «Еней», якому підвідомчий майновий комплекс по бульвару Шевченка, 23. Журналіст «Терміново» запитав чи зверталося комунальне підприємство до Тернопільської міської ради щодо приватизації приміщень ресторану.

– Вроді зверталося, – відповів директор КП «Еней».
– Як це «вроді»? За вашим підписом, мабуть? Ви ж директор.
– Ну, не зовсім. Мій комплекс є у власності управління комунального майна… Вас суть питання що цікавить? Чи я підтримуватиму (проект рішення – прим. авт.)? Я проти категорично.

Крім того, Іван Зінь зазначає, що подібний проект рішення уже раз подавався на комісію кілька місяців тому. Однак, по суті не розглядався. Підставою для розгляду було звернення орендарів.

Як директор КП, він підкреслив, що «Еней» фінансових прибутків від оренди приміщень майнового комплексу жодних не отримує. За його словами, кошти йдуть на рахунок Управління обліку та контролю за використання комунальним майном ТМР.

– Приміщення знаходиться на балансі в нас, але «не до кінця» і в нас. І оренду платять не нам, а платять Управлінню комунального майна. Від тих, що орендують ресторан «Україна», комунальному підприємству не йде ні одної гривні.
– Чи розмовляв з вами начальник Управління на цю тему?
– Ні. Я від вас почув, що є такий проект рішення, – відповів Іван Зінь.

Він також добавив, що не зможе голосувати за це рішення, оскільки може виникнути конфлікт інтересів. Адже він є і керівником комунального підприємства, і головою профільної депутатської комісії.

Зв’язки ЗМІ автора проекту, який нічого не давав

Прокоментувати цей проект рішення під звукозапис журналіст «Терміново» попросив автора Володимира Мединського безпосередньо на робочому місці. Однак, той відмовився.

– Ми журналістам коментарі не даємо. Звертайтесь до зв’язків зі ЗМІ в міську раду, – каже начальник Управління .
– Ви є автором проекту рішення про приватизацію…
– Я ще нічого не давав. У нас є «зв’язки зі ЗМІ, там говоріть», – повторював Володимир Мединський.

Начальником відділу зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації ТМР є Мар’яна Зварич. Зараз вона перебуває у відпустці. Про це зауважили у відділі і відмовилися коментувати даний проект рішення без відома керівника.

У телефонній розмові Мар’яна Зварич підтвердила, що у відпустці. Але погодилася дати відповіді на перелік запитань по цій темі і попросила їх надіслати через листування у Фейсбуці. Втім, уже більше доби повідомлення залишається без реакції.

Перелік запитань:

1. Чому приватизація єдиного майнового комплексу філії “Ресторан Україна” комунального підприємства “Еней” за адресою бульв. Тараса Шевченка, 23, передбачена шляхом викупу орендарем товариством з обмеженою відповідальністю “Україна” Ресторан, а не проведення аукціону?

2. Чи погоджено керівництвом комунального підприємства “Еней” приватизацію єдиного майнового комплексу філії “Ресторан Україна” комунально гопідприємства “Еней” за адресою бульв. Тараса Шевченка, 23, таким шляхом?

3. Чи розглядався цей проект рішення на постійній комісії міської ради з питань економіки, промисловості, транспорту і зв’язку, контролю за використанням комунального майна, зовнішніх зв’язків, підприємницької діяльності, захисту прав споживачів та туризму? Яке прийнято рішення постійною комісією?

4. Чи звертався до Тернопільської міської ради орендар зазначених приміщень щодо їх приватизації шляхом викупу?

Додатково: того ж дня, коли до Мар’яни Зварич звертався журналіст «Терміново», вона була в ефірі Тернопільської філії «Суспільного». Йшла мова про дієвість електронних петицій в Тернополі.

Про наближеність очевидного

Крім Мар’яни Зварич, зараз у відпустці також міський голова Тернополя Сергій Надал. Його обов’язки виконує секретар ради Віктор Шумада.

Це вже не перша депутатська каденція Віктора Шумади у ТМР. У 2015 році він пройшов у раду за списками президентської партії «БПП-«Солідарність». У 2010-му на депутатство балотувався від політсили «За Україну».

З 2009-го тернопільський обласний осередок «За Україну» очолював Роман Заставний, будучи на той час міським головою Тернополя.

У телефонній розмові на запитання, чому процедуру приватизації майнового комплексу колишнього ресторану «Україна»  міськрада передбачає шляхом продажу орендарю, а не через аукціон, секретар ради відповів:

– Рішення готував відповідний відділ міської ради. Очевидно, що було звернення орендаря. І, в принципі, це загальна практика, якщо в комунальному приміщенні багато років орендар працює добросовісно, то він має право і викупити це приміщення.

Він також розповів, що наразі проект рішення лише як електронний варіант, на розгляд постійної комісії ще не надходив. І на думку Віктора Шумади, це рішення передбачає не, власне, продаж, а включення до переліку об’єктів на приватизацію.

– Я так розумію, про включення об’єктів, які можуть виставлятися на продаж. Потім можуть бути ще ряд інших, технічних моментів, оцінка майна і т. д., – зауважив він.

Про те, що він може якимось чином лобіювати це питання у зв’язку з політичною наближеністю до Романа Заставного, секретар ради відхрещується.

– До мене орендар особисто не звертався. Якщо такий проект рішення з’явився, то мало би бути звернення безпосередньо в комунальне майно (управління – прим.) Щодо наближеності, ми з різних політичних партій. Роман Йосипович представляє «Фронт змін», я представляю Блок Петра Порошенка «Солідарність». Це різні політичні партії, – відповів Віктор Шумада.

Родина «Файного міста»

За даними аналітичної системи «YouСontrol», серед засновників Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна» Ресторан є близький родич народного депутата Романа Заставного. Це – його батько Йосип Заставний. Директор товариства – Марія Йосипівна Заставна. Підприємство є офіційним орендарем і потенційним покупцем комунального майна, що на балансі КП «Еней».

А також підприємство родини Заставних більш відоме, як паб-ресторан «Файне місто».

На сайті «Файного міста» вказаний номер мобільного до адміністратора закладу (097)6001047. За цим номером журналіст попросив адміністратора, щоб передали Марії Заставній прохання порозмовляти з нею на тему викупу приміщень. Поки готувався матеріал, журналіст телефонував двічі.

Перший раз дівчина, яка підняла слухавку, передала телефон іншій, попередньо назвавши її директором Іриною Михайлівною. Ірина Михайлівна повідомила, що вона не має права коментувати таку ситуацію.

– Я не директор, я цього не знаю, не вирішую. Марії Йосипівни не має, вона зараз на нараді, – сказала жінка.

Вона запевнила, що повідомить Марію Заставну про телефонний дзвінок і протягом дня журналісту передзвонять.

Втім, так і ніхто не перетелефонував.

У другій спробі за цим же номером адміністратор закладу сказала, що Марії Заставної нема.

– Дзвоніть завтра, – така була відповідь.

Математика і закон

На сайті Тернопільської міської ради розміщена інтерактивна карта реєстру комунального майна. Згідно даних на карті, загальна площа цілісного майнового комплексу, яке орендує ТОВ «Україна» Ресторан становить 1205,2 м. кв.

Місячна орендна плата – 63561,27 грн. Або в середньому 52,74 грн. за 1 кв. м. протягом місяця.

Дата початку дії першого договору – 08.09.2010. Дата закінчення договору – 01.09.2020.

Комерційна вартість при продажі 1 кв. м офісного приміщення в центрі Тернополя  близька до 1000 дол. США. Для прикладу, на сайті ДОМ.RIA.com виставлено на продаж офісне приміщення по вул.. Б. Хмельницького. Його ціна – 121 500$ за 135 кв. м.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», об’єкти малої приватизації продаються виключно на електронних аукціонах.

Втім, сесія міської ради для родини народного депутата Романа Заставного може скористатися статтею 18-ю цього ж Закону. У даній статті вказується, що приватизація комунального майна, яке перебуває в оренді, відбувається або на аукціоні, або ж продається орендарю. Це за умови, якщо той сумлінно виконує договірні зобов’язання і договір на момент приватизації є чинним.

Перейти до панелі інструментів