19.06.2024
Історична спадщина Новини

У центрі Кременця під час будівництва натрапили на підвал старовинного будинку

У Кременці під час будівництва реабілітаційного центру для людей з інвалідністю натрапили на підвал будинку. Залишки будівлі датуються початком XIX століття. Це підтверджують дати на цеглі. Будинок, який колись височів над підвалом – частина колишнього єврейського кварталу. Тепер там міський парк культури та відпочинку. Його територія належить Кременецько-Почаївському ДІАЗу.

Проте, у згаданій установі інформацією про знахідку не діляться. Журналіста відправили до керівника досліджень. Археологічний нагляд за роботами здійснює Марина Ягодинська – історик, археолог, директор Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам’яток культурної спадщини.

Згідно чинного законодавства в історичному ареалі населеного пункту перед початком будівництва проводять археологічні роботи. Кременець також має затверджений Міністерством культури історико-архітектурний опорний план. Згідно угоди між підрядником (будівельною фірмою) та Інститутом археології здійснюється археологічний нагляд. Що вдалося з’ясувати про саме цю знахідку, “Терміново” розповіла Марина Ягодинська.

  • Над цим підвалом був будинок збудований на початку ХІХ століття. Ми знайшли цеглу, яка датується 1818 роком. Висота підвалу близько 2 м. Він засипаний землею. Всередині приміщення розгалужується на дві гілки. Наразі важко сказати чи збереглися там якісь предмети. Зараз ми забираємо засипи, – розповідає пані Марина.

Також науковиця наголошує, що на території парку є залишки об’єктів й XVII століття.

У споруді, яку відкопали будівельники, 200 років тому працював майстер. Він обробляв кремінь для мушкетів. Якщо тут знайдуть певні артефакти, найімовірніше їх віддадуть до Кременецького краєзнавчого музею, зазначає Марина Ягодинська.

Також дослідниця з сумом констатує, що на місці досліджень уже встигли поживитися “чорні археологи”.

  • Деякі датовані та клеймовані цеглини просто повиривали. Схоже, це робота місцевих “любителів історії”. Доступ на будівництво відкритий, тож дістатися сюди не проблема, – каже пані Марина.

Вартість схожих цеглин в Інтернет-магазинах стартує від 200 грн, залежно від стану.

На відміну від України, у західній Європі схожі знахідки охороняються законодавством. Більше того, з них роблять туристичні родзинки.

  • У Польщі такі підвали використовують під арт-кав’ярні, ресторани чи навіть музеї. Схожу практику використовують й у Львові. І тепер навіть на Тернопільщині. У Чорткові мені дуже сподобалася піцерія-музей, яку відкрили у старому підвалі. Там завжди багато відвідувачів, – каже науковиця. – Шкода, що цей підвал не планують реставрувати, він досить міцний і гарно зберігся.

Будівельники кажуть, що знайдений підвал навряд чи використовуватимуть надалі. Його історія завершиться дослідженням, описом та згадкою у ЗМІ.

  • Ми не знаємо який розмір підвалу. Він має два рівня. Якраз тут має бути фундамент. План будівництва реабілітаційного центру уже затверджений. Його навряд чи перероблятимуть, – каже будівельник Іван Потій.

Кременець, як і більшість західноукраїнських містечок, наскрізь пронизаний підземними ходами та підвалами. Часто на їх місці утворюються глибокі провали. Дослідженням цих споруд майже не займаються. Так наша історія безповоротно зникає під землею.

 

Перейти до панелі інструментів