Сміттєва проблема приміської зони Тернополя лягла на поля села Почапинці (Фото)

Село Почапинці знаходиться на віддалі якихось 8 кілометрів від Тернополя. Пшеничні поля колосяться, дозріває хліб. Поруч з колосистим полем люди насипають сміття. Росте гора відходів.

Сміття біля хліба

Нелегальне сміттєзвалище тягнеться кількасот метрів вздовж польової дороги. Свіжі купи будівельного непотребу закинуті в бур’ян. Помітно, будівельне сміття у мішках викинули тут недавно.

Цю територію для вивозу відходів використовували лише почапинецькі. Та, як відомо, Тернопільська міська рада заборонила ДПФ «Альфатер Тернопіль»  вивозити сміття з сусідніх сіл Тернополя на Малашовецьке сміттєзвалище. Тож нові купи непотребу, звезені хтозна-звідки, з’явились на околицях Почапинців.

Дві місцевих жінки недалеко збирали цілющі трави цикорію і хвощу. Погодились на розмову.

– Сюди сміття накидають з усіх сіл. Місцеві мало, щоб звозили. А перша купа тут появилася десь в 2003-му, може в -4-му роках. Я тут на полі пасу свою худобу, то недавно бачила, як якісь чужі машини були, – розповідала жінка.

– Наші люди тут постійно обурюються за сміття, – каже інша пані. – Говорили голові сільської ради, але вона чогось тим не займається.

– Та чого? Займається, збори проводили, – зауважила перша. – Було, що по селі трактори їздили і сміття збирали. То так було два-три роки тому. Але трактори привозили сюди той мусор. Колись територія звалища була відорана, підгортали купи, а тепер… Є такі люди, яким ліньки спалити вдома те, що згорить, і везуть сюди.

Про проблему стихійного сміттєзвалища в Почапинцях наголошують громадські екологи.

– Ми бачимо «свіже» будівельне сміття, яке тут навалене . Тобто люди хочуть мати гарні будинки і щоб у них на подвір’ї було чисто, а взамін засмічують територію, яку не прибиратимуть тривалий час. Щодо самого сміттєзвалища, на мою думку, екоінспекція має провести перевірку, мали би скласти відповідні протоколи, нарахувати збитки, завдані природі. А сільська рада мала би організувати і забезпечити вивіз сміття з села, – наголосив керівник громадської організації «Протидія корупції та моніторинг екології «Скеля» Андрій Об’єщик.

У поле виїхав молодий хлопчина. До мотоблоку приєднаний причіп, везе хлопець сміття. Як кажуть, попався.

– Ні, сюди не можна вивозити. Але ми більше в селі не маємо куди. Я зараз розвернусь і поїду додому, – з почуттям вини погодився Віталік. Так він себе назвав.

Обставини, сміттєві баки і кому буде штраф

Головою Почапинської сільської ради є Марія Палига. Головує в селі з 2010-го року. Тема сміттєзвалища для неї не нова. Навіть уже спробували цьогоріч вирішувати. Однак, спирає на обставини.

– Ми заклали в бюджет сільської ради гроші на придбання сміттєвих баків. Але питання призупинилося, бо місто заборонило «Альфатеру» заключати договори на вивіз сміття в Малашівці. Ми ведемо розмову зараз з «Катрубом» (ПП «Катруб» – підприємство, яке займається збором і переробкою побутових відходів в Теребовлянському районі – прим. авт.), але я зараз у відпустці, тому питання ще не вирішено, – розповіла Марія Палига.

За її словами, минулого року сільською радою прийнято рішення про закриття цього полігону. Земельну ділянку під сміття відвели на початку 2000-х, але не в порядку земельного законодавства і з порушенням санітарних норм. Втім, люди вже звикли, що начебто туди можна вивозити що-завгодно, бо колись так вирішили в сільській раді. Відтоді місце для непотребу сподобали собі мешканці й сусідніх сіл.

Проблема збільшилась через процес децентралізації. Почапинці відмовились приєднатися до Тернопільської ОТГ, натомість погодились на об’єднання в Підгороднянську ОТГ.

– У нас йде «війна» з містом. І тепер появилися певні перешкоди з вивозом. Самостійно ліквідувати сміттєзвалище не в змозі, тільки підгортаємо силами місцевих власників сільськогосподарської техніки. Окремо в нас в селі поставлені баки на металопластик і скло, їх забирає підприємець. Але, щоб поставити великі баки на всі види сміття, цей чоловік не має можливості, – продовжила розповідь керівниця села.

Попри те, що використовувати сміттєзвалище сільрада заборонила, все одно люди сміття везуть. А на адмінкомісії при виконкомі так і не було нікого оштрафовано, каже голова ради.  Люди відходи туди викидають безперешкодно.

Скоріш за все у ситуації з Пачапинським сміттєзвалищем оштрафують лише одну Марію Палигу. В Державній екологічній інспекції у Тернопільській області зауважують:

– Якщо на території органу місцевого самоврядування знаходиться стихійне сміттєзвалище, то є порядок, згідно з яким місцеве самоврядування має діяти. Цей порядок визначений Кабінетом Міністрів і статтею 12 Закону «Про відходи». В органах місцевого самоврядування має бути комісія по безхазяйний відходах, вони й вирішують, що робити з цим сміттям. Якщо власника відходів комісія не встановила, сільська рада своїми силами повинна ліквідувати стихійне сміттєзвалище. Інше питання, якщо орган місцевого самоврядування прийняв рішення утворити на території сільської ради полігон на побутові відходи. Так було в попередні роки, буцім офіційні місця, хоча це неправильно. І в даному випадку, ми заплануємо перевірку цієї сільської ради, – наголосив начальник держекоінспекції Едуард Ференц.

About the author

trending_flat
Дощові води з котловану на вулиці Миру злили в Серет (фото, відео)

У Тернополі на вулиці Миру сьогодні зібралися обурені мешканці навколишніх будинків. Вони виступають проти будівництва багатоповерхівки по сусідству. Під час негоди останніх днів дощі затопили котлован, який вирили під забудову. Це призвело до зсуву ґрунту, зокрема, і тротуару. Поруч паркова зона. Депутатка цього округу Оксана Яциковська скликала представників архбудконтролю міської ради, екологічної інспекції, земельників. До людей вийшли проектант будівництва, а також людина, яка називала себе забудовником (свого прізвища чоловік не назвав). Зустріч відбулася перед зачиненими воротами. На територію забудови людей не пропустили. – Йде зсув ґрунту. Тротуар вже весь пішов у яму, дорога тріщить. Вони ці тріщини заливають цементом, – каже мешканка з сусіднього будинку Лариса Карпенко. Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні її цільового призначення площею 0,3900га за адресою вул. Миру,4В ТОВ «Акваріум – 1» сесія Тернопільської міської ради затвердила ще в серпні минулого року. Чоловік, який […]

trending_flat
«Не можна допустити, щоб люди збайдужіли. Війна не десь, вона поруч». Інтерв’ю з волонтеркою

У 2014 році волонтерський рух у протидії державі агресора набув загальнонаціонального масштабу. Від початку нападу агресора люди допомагали всім, чим могли. Багато тернополян теж не залишились осторонь біди, що поглинула Схід України. Того ж року за дослідженням фонду «Демократичні ініціативи» спільно з «Київським міжнародним інститутом соціологічних досліджень» третина населення України переказувала кошти українській армії. 23% громадян скористалися допомогою благодійних фондів та волонтерських організацій, передавши кошти, речі та продукти через них. Зараз наче все більш тихо. Та все ж волонтери є. І армія потребує піклування простих громадян, яких захищає. Тетяна Запаранюк – викладач коледжу економіки права та інформаційних технологій ТНЕУ. З перших днів агресії Кремля вона стала волонтером. З нею ми поговоримо про те, чого зараз бракує армії, чому й досі волонтери необхідні військовим, про жінок на війні. – Ви з перших днів допомагаєте армії? – Так, з перших днів я […]

trending_flat
ЦВК офіційно визнала Володимира Зеленського наступним президентом України

ЦВК склала і оголосила протокол про результати повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року. 30 квітня відбулось чергове засідання Центральної виборчої комісії. Відповідно до Закону України "Про вибори Президента України", на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки повторного голосування в межах відповідних територіальних виборчих округів, у тому числі з поміткою "Уточнений", та протоколу Центральної виборчої комісії про підсумки повторного голосування в межах закордонного виборчого округу Центральна виборча комісія склала та оголосила протокол про результати повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року. У протоколі зазначено, що до виборчого бюлетеня для повторного голосування 21 квітня 2019 року з чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року було внесено дві кандидатури: Зеленський В.О. та Порошенко П.О. Відповідно до Закону України "Про вибори Президента України" за підсумками […]

trending_flat
Мандрівки селами Золотого Поділля: Кокутківці та Висипівці – від старенької церкви до лебединого озера (фоторепортаж)

Війна недалеко Кокутківців колись була неабияка. Сто років тому річка Нестерівка відчувала тупіт солдатських чобіт. У навколишніх селах базувалися війська трьох імперій: Прусія, Австро-Угорщина, Росія. Частина перша: Нестерівці та хутір, якого нема на Святій горі Затоптане кладовище безіменних солдат Дорогою, якою марширували армії, прямуємо від Нестерівців в Кокутківці. На угорському сайті архівних фотографій http://fortepan.hu викладені світлини Першої світової. Одна з них датується 1917 роком. На світлині показано поховання близько  сотень могил. У короткому поясненні до старого фото вказано, що це ховають солдат 23-го Угорського піхотного полку Австро-Угорщини. Помітно: літній період, чоловіки біля могил легко одягнені. Український історик, краєзнавець, дослідник військово-історичних подій Сергій Ткащов каже, що там могли бути поховані не тільки угорці. А також є думки, що військове кладовище виникло раніше. – Можливо воно було облаштоване в 1915-1916, коли фронт стояв вздовж Серету довший час. Ось цей полк того періоду […]

trending_flat
Мандрівки селами Золотого Поділля: Нестерівці та хутір, якого нема на Святій горі (фоторепортаж)

Замість вступу Процес децентралізації в Україні триває. Мешканці невеликих сіл вирішують, до якого центру об’єднаної громади приєднатися. Адміністративна реформа передбачає, що волевиявлення сільських рад повинна схвалити ще й обласна влада. Відтак, кілька років тому появився Перспективний план Тернопільської області. Згідно з цим документом населені пункти Нестерівської та Висиповецької сільських рад мали би ввійти до Озернянської ОТГ Зборівського району. Однак, тут люди вирішили інакше – вони хочуть приєднатися до громади Тернополя. У Тернополі теж начебто не проти. Лише депутати обласної ради ніяк не схвалять бажання мешканців, тим самим внісши зміни в Перспективний план. Та поки обласна рада роздумує, ми помандрували п’ятьма селами Нестерівці, Кокутківці, Висипівці, Серединці та Воробіївкою. Довкола цих сіл є місця, які внесені на карту історії України та пов’язані з визначними подіями та долями відомих особистостей. Барвінські у Нестерівцях та їх гості Через кожне село Нестерівської і Висиповецької сільських […]

trending_flat
Степан Барна заявив, в який день напише заяву про відставку з посади голови Тернопільської ОДА

Степан Барна заявив, що звільниться з посади голови Тернопільської ОДА після інавгурації нового президента. Відео про своє рішення Степан Барна оприлюднив у мережі Фейсбук, записавши його на горі Бона в Кременці. – Сьогодні я заявляю, як тільки відбудеться інавгурація новообраного президента України, я покладу перед ним заяву про відставку, – наголосив він. Також додав, що буде максимально допомагати тим, хто буде розвивати Україну в євроінтеграційному напрямку.  А також стоятиме на позиції недопущення реваншу. – Недопущення приходу в політику тих людей, які знищували Україну впродовж останніх, багатьох років і намагалися її загнати в російське ярмо – заявив наразі чинний голова Тернопільської ОДА. Додамо, за результатами голосування у виборчих округах Тернопільщини з невеликим відривом від Петра Порошенка переміг Володимир Зеленський. За екзит-полом Володимир Зеленський здобув довіру 73% виборців. Раніше,  журналісти «Терміново» вияснили, яким чином з обласного бюджету Тернопільщини фінансувалася агітація за кандидата […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025