Застава для кандидатів в мери Тернополя складе 37 тис. грн: що ще зміниться на виборах-2020

Верховна Рада внесла зміни до Виборчого кодексу. Цьому передувала адміністративна реформа – істотне укрупнення громад і районів. Унаслідок реформи кількість депутатів значно скоротиться, а отже – зросте конкуренція. 

Кандидати зможуть балотуватися щонайбільше до двох рад одночасно, хоча раніше могли змагатися одразу за 4 мандати. Для кожного кандидата чи кандидатки обов’язковою буде застава. Найбільше проблем із заставою матимуть самовисуванці, тому що в них ще немає виборчих рахунків, а заставу потрібно внести до реєстрації. Законотворці не додумалися владнати це питання.

Рух ЧЕСНО підготував огляд найсуттєвіших змін, аби пояснити виборцям і місцевим політикам, за якими правилами відбудуться вибори восени 2020 року.

Паралельне балотування

Паралельне балотування – це можливість висуватися одночасно і в мери міста, і в депутати міськради, і до райради, і до облради.

Кандидатам у мери малих міст, де виборців до 75 тисяч, дозволили паралельно балотуватися в депутати міськради/райради/облради.

А от кандидатам у мери великих міст, де виборців понад 75 тисяч, можна водночас висуватися лише до міської ради, а рівень райради чи облради для них закритий.

ЧЕСНО вже писав, що ЦВК не зареєструє партію, якщо партія не дотримається гендерної квоти. У кожній п’ятірці кандидатів від партії має бути щонайменше 2 представники іншої статі. 

Раніше гендерна квота обов’язковою не була. Саме тому партії, які завжди висували більше чоловіків, ніж жінок, наразі інтенсивно шукають кандидаток.

Застави й нерівні умови

На місцевому рівні запровадили застави, яких на попередніх виборах не було. Хоча, наприклад, перші вибори мера Києва за часів незалежної України відбувалися з внесенням застави та збиранням підписів.

Цьогоріч підписи виборців збирати не потрібно, але грошову заставу повинні внести усі кандидати. Це стосується і самовисуванців з малих громад, і кандидатів від партій.

Для кандидата в мери малого міста, де кількість виборців не перевищує 75 тисяч осіб, застава є сталою й становитиме приблизно 4 700 гривень.

Кандидат у депутати, який балотується у громаді до 10 тисяч виборців, теж має сплатити сталу суму – близько 940 гривень.

Ті ж кандидати в мери, які балотуються у великих громадах, як і кандидати в депутати від партій, мають обчислити свою заставу з огляду на кількість виборців. По суті на кожну 1000 виборців треба внести 209 гривень.

В партійних кандидатів є поточні рахунки партії, з котрих можна внести заставу для реєстрації. Але не розв’язано питання щодо самовисуванців, які до моменту реєстрації не набули статусу кандидата, але вже повинні вносити заставу як кандидати.

Для розуміння: для кандидатів у мери великих міст ідеться про чималі суми застави.

Як спотворили ідею відкритих списків

Громадський сектор вимагав від парламентарів ухвалити Виборчий кодекс, аби на парламентських виборах не було мажоритарної системи, яка дає політикам змогу вдаватися до гречкосійства, тобто по суті здійснювати непрямий підкуп виборців.

Така низька якість політики впливає надалі на рівень розвитку громад і країни загалом.

Саме тому виборці мали б у бюлетені самі визначати, за якого кандидата від партії вони готові проголосувати. Тобто партії мали втратити монополію на висування конкретної людини в одному окрузі та дати виборцям змогу самостійно обрати кандидата, якого вони хотіли б бачити в раді.

На заваді відкритим спискам стала виборча квота, яку затвердили на рівні 25%.

Виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Виборчу квоту визначає територіальна виборча комісія.

Простими словами, якщо партія поставила кандидата у списку 50-м, а за результатами виборів до ради проходять тільки 10 депутатів, то, щоб потрапити в цю десятку, потрібно не просто набрати більше голосів, ніж інші колеги з партійного списку, а більше за квоту.

Отже, партії зберегли свій вплив на формування прохідної частини списку до ради.

Як не заплутатись у бюлетені

Окрім занадто високої квоти, спотворенню ідеї відкритих списків може сприяти й бюлетень.

Його форма така, що закликає виборця обов’язково поставити галочку за партію. А от обрати кандидата від неї можна “за бажанням”.

Тобто парламент вирішив не спонукати виборця визначитися з кандидатом від партії, якого він підтримує. І це дуже зручно, бо знову дає люфт для партій, аби заповнити це поле за виборця.

Вписування цифр у бюлетень залишає більше можливостей для впливу на волевиявлення виборців. Тому пропонував зробити місце для позначки навпроти кожного кандидата, щоб членам дільничних та територіальних виборчих комісій не доводилося трактувати результати голосування, неабияк затягує час підрахунку голосів.

Скорочення кількості депутатів

2015 року Україна обирала на місцевих виборах приблизно 160 тисяч депутатів, які мали протягом 5 років безоплатно працювати на користь громад.

Після адмінреформи кількість депутатів значно скоротиться внаслідок зменшення кількості рад після укрупнення громад і формування ОТГ. Ба більше, зменшиться кількість депутатів райрад, оскільки Рада проголосувала за нове районування областей в Україні.

Райради мали б узагалі зникнути, але законотворці не встигали внести зміни до Конституції, тому адміністративну реформу не вдалося виконати так, як того вимагають здоровий глузд і логіка.

Розподіл за районами перетворився на дуже непрозорий і заполітизований процес. Громадам навесні обіцяли, що, згідно з методологією Кабміну, вони стануть райцентром. Але за кілька тижнів до голосування районні центри змінювались у ручному режимі, що спричинило шквал протестів під парламентом з боку громад.

Обчислити кількість депутатів, яка має бути в новоутвореній ОТГ чи новоутвореному районі з огляду на кількість виборців, можна так:

Зауважимо, що законотворці все ще не передбачили компенсації за роботу в місцевих радах. Отже громади знову шукатимуть політиків-волонтерів, які 5 років поспіль розпоряджатимуться не лише бюджетом, а й невідновлюваними ресурсами громади – землею, лісами, водоймами.

About the author

церква
trending_flat
На Кременеччині заклали початок будівництву нового храму на місці 100-річної церкви, яка згоріла у пожежі

На Кременеччині на місці 100-річної церкви, яка знищена пожежею, заклали наріжний камінь нового храму. 23 квітня 2025 року митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор провів обряд освячення та заклав перший камінь під будівництво церкви святого Юрія Переможця в селі Катеринівка. Про це розповіли на сайті Тернопільської єпархії ПЦУ. Також архієрей освятив місце, де постане храм. Та разом з митрополитом провели богослужіння Кременецький благочинний протоієрей Володимир Буграк, настоятель храму протоієрей Андрій Ткач та інше духовенство єпархії. "Закладаючи наріжний камінь храму, архієрей висловив сподівання, що вже найближчим часом з Божою допомогою парафіяни матимуть змогу молитися в новозбудованому храмі", - йдеться у повідомленні.     Читайте також: На згарищі отець і староста села шукали те, що вціліло: від 100-річної церкви у Катеринівці нічого не лишилось (відео)

дтп
trending_flat
Водій Skoda, який збив жінку у Чорткові, постане перед судом

Судитимуть водія, який збив 51-річну жінку на пішохідному переході у Чорткові. Чоловіку загрожує до 3 років ув'язнення.  Аварія трапилась 24 лютого близько 13:45 у Чорткові. Водій автомобіля Skoda Octavia збив жінку, яка переходила у дозволеному місці. Щойно трапилась аварія, чоловік одразу ж зателефонував у поліцію та викликав швидку.Бригада медиків доправила постраждалу до лікарні з переломом та іншими травмами середньої тяжкості. Про це повідомили в пресслужбі поліції Тернопільської області. За попередньою інформацією, чоловік був недостатньо уважний та не встиг вчасно загальмувати. Експертиза показала, що на момент автопригоди водій був тверезий. "Слідчі відділу розслідування злочинів у сфері транспорту ГУНП в Тернопільській області завершили досудове розслідування кримінального провадження щодо автопригоди та скерували справу до суду. Водій відповідатиме перед законом відповідно до частини 1 статті 286 (порушення правил безпеки дорожнього руху, що спричинило постраждалому середньої тяжкості тілесне ушкодження) Кримінального кодексу України", - повідомляють правоохоронці. […]

дтп
trending_flat
На Шумщині серйозна ДТП: четверо людей у лікарні

Серйозна аварія трапилась на Шумщині. Чотирьох людей госпіталізували до лікарні.  Аварія сталась 23 квітня близько 18:30 неподалік села Вілія Шумської громади. Правоохоронцям стало відомо, що водій автомобіля Nissan Qashqai зіткнувся із Peugeot Expert. Кермувальник Peugeot не впевнився, що виїзд безпечний, і, виїжджаючи з другорядної дороги на головну, поїхав у тому ж напрямку, що й інші автомобілі. Двоє постраждалих мають серйозні травми - переломи та численні тілесні ушкодження. Про це повідомили в пресслужбі ГУНП у Тернопільській області. "У водіїв взяли зразки крові для перевірки на вміст алкоголю. Триває перевірка", - йдеться у повідомленні. Читайте також: Серйозна аварія на проспекті Степана Бандери у Тернополі (відео)

Андрій Кузь
trending_flat
Згорьована рідня схилилась над домовиною: Збаражчина провела в останню путь Героя Андрія Кузя (фото)

Збаражчина на колінах та зі сльозами на очах зустрічала молодого воїна Андрія Кузя. 28-річний військовий загинув на Донеччині, мужньо захищаючи свою родину та рідну країну від російського агресора. У заупокійних молитвах священники згадували воїна як Михайла, ім'я, дане йому при хрещенні. Відтепер Андрій-Михайло став частиною Небесного війська, де разом з іншими відважними захисниками боротиметься за правду, добро та справедливість. Про це повідомили у Збаразькій міській раді. "Схилімо низько голови перед безутішною матір'ю, яка втратила дорого сина. Нехай майбутня перемога України стане їй хоча б частковою розрадою у тяжкому горі, нехай людські жертви не будуть марними. Хай ім'я кожного Героя залишиться у вдячній народній пам'яті. Вічна слава Герою Андрію-Михайлу", - йдеться у дописі.   Редакція "Терміново" висловлює щирі співчуття рідним та близьким Героя. Хай спочиває з миром. Вічна пам'ять захиснику! Читайте також: Віддав своє життя за волю України: теребовляни зустріли полеглого […]

машина
trending_flat
Пожежа у Тернополі: спалахнув автомобіль

У Тернополі біля Парку Слави горів автомобіль.  Пожежа трапилась 23 квітня близько опівночі на вулиці Шухевича. Відбулось загоряння моторного відсіку автомобіля Renault Trafic. Транспортний засіб врятованого від повного знищення вогнем. Про це повідомили в Головному управлінні ДСНС України у Тернопільській області. Фото ілюстративне  Читайте також: В Озерній масштабна пожежа: згорів автомобіль та багато майна

ДТП на Тернопільщині
trending_flat
У Тернополі на пішохідному збили людину (відео)

У Тернополі автомобіль BMW збив на пішохідному переході людину.  Аварія трапилась зранку 24 квітня на вулиці Володимира Великого. Водій автомобіля BMW здійснив наїзд на жінку. Постраждалу госпіталізували до медичного закладу. "На місці працює слідчий ГУНП", - повідомила старша інспекторка управління патрульної поліції у Тернопільській області Віталія Щупляк. Читайте також:  Аварія на Тернопільщині: чоловік отримав чисельні травми та потрапив у лікарню

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025