18.04.2021
Новини

Україна ледь не втратила унікальні срібні артефакти, знайдені на Тернопільщині 

Унікальний скарб із рубленого срібла, який датується третім століттям н.е, знайшли на Тернопільщині та вивезли за кордон. Зараз українські дипломати працюють над повернення незаконно вивезених пам’яток.

Як повідомляє міжнародна рада музеїв ICOM Ukraine, орієнтовно у листопаді 2019-го на Тернопільщині невідомий, особу якого поки що встановлюють, знайшов унікальний комплекс срібних речей римського часу, до якого входили фрагменти посуду та ще кілька предметів. 29 листопада інформацію про цю знахідку було оприлюднено в Інтернеті, а в період 4-8 грудня 2019-го цей скарб виставили для продажу на сумновідомому сайті, через який неодноразово продавалися археологічні пам’ятки, що в подальшому опинялися за кордоном. 

“Здавалося, ці речі втрачені. Але 18 травня 2020 р. український археолог і пам’яткоохоронець Максим Левада оприлюднив відомості про те, що 2 найяскравіші речі з проданого комплексу зараз виставлені на одному з німецьких аукціонів старожитностей у вигляді двох окремих лотів. При цьому зловмисниками було вказано неправдивий провенанс: що обидві знахідки начебто походять “з приватної колекції з Південної Німеччини і відомі на арт-ринку з 1970-80 рр. За наявною інформацією, Міністерство культури не надавало дозволу на вивезення цих пам’яток. Тобто йдеться про контрабанду культурних цінностей, за що передбачено відповідальність відповідно до ст. 201 ККУ”, – йдеться у повідомлення на сторінці ICOM Ukraine y Facebook. 

Продаж цих речей з аукціону мав відбутися сьогодні 25 травня і у разі продажу шанси повернути їх до України майже зникали. Втім, як стало відомо ІКОМ України, пізно ввечері 21 травня, інформацію про скарб і ситуацію навколо нього отримав міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба і завдяки роботі українських дипломатів торговий дім погодився зняти знахідки з аукціону і на час перевірки не повертати їх власникові. Зараз українські дипломати працюють з правоохоронними органами Німеччини для запуску офіційних процедур повернення незаконно вивезених пам’яток.

Як зазначив генеральний директор Національного музею історії України, доктор історичних наук Федір Андрощук, знахідка, про яку йдеться, є прекрасним прикладом саме такого скарбу, що містив рублене срібло, і яка, ймовірно, потрапила безпосередньо з римського світу в Україну. Таким чином, скарб може бути важливим свідченням римських стосунків з давнім населенням на території України і є одним з найдавніших доказів такого дипломатичного використання срібла. До того ж, подібних речей у жодному українському музеї немає. 

Аналог подібного скарбу знайдено у Шотландії. Українська знахідка фактично є “дзеркальною” крайньою точкою виявлення рубленого римського срібла на сході Європи, що надає цьому комплексу загальноєвропейського значення. 

Незаконне вивезення культурних цінностей за кордон – це підслідність Служби безпеки України. ІКОМ України сподівається, що Міністерство культури та інформаційної політики України та СБУ виконають свою частину формальностей, буде належним чином порушене кримінальне провадження, а злодії, які намагалися вкрасти частину історії в українського народу, будуть притягнуті до відповідальності.

 

Фото: ICOM Ukraine

Схожі пости

ТОП-5 найпопулярніших книжок липня

У Тернополі відкриють кінотеатр, аналог якого є лише у столиці

Ірина Небесна

Доїзд на заробітки подорожчав, в бусиках люди ігнорують маски (частина 2)

Євгенія Цебрій