22.05.2022
Здоров’я Новини

Як лікують на Тернопільщині гепатити В і С. Результати моніторингу

9 грудня, в Тернопільському прес-клубі відбулась прес-конференція, під час якої обговорювали проблему забезпечення ліками хворих на гепатити В і С.

За контроль над постачанням медикаментів в область взялись активісти ТО «Нівроку». З початку жовтня вони працювали у рамках проєкту «Громадський моніторинг наявності, використання та своєчасності постачаня до складів і закладів охорони здоров’я Тернопільської, Хмельницької та Рівненської областей лікарських засобів, придбаних ПРООН за бюджетні кошти МОЗ для хворих на гепатити B і С».

Керівник проєкту Олександр Домбровський та експертка Ольга Мазаєва  проводили анонімне опитування серед пацієнтів та безпосередньо спілкувалися з лікарями. Опитали близько 270 хворих та 30 лікарів. Отримали відповіді на 8 інформаційних запитів від департаментів охорони здоров’я, проаналізували сайти управління охорони здоров’я та сайти наявності ліків у лікарнях.

Найбільше інформації є на сайтах лікувальних закладів, — розповідає Ольга Мазаєва. – На превеликий жаль, сайт «Є ліки» не містить повної інформації та оновлюється несвоєчасно. Тому пацієнтам краще шукати потрібні дані на перевірених платформах.

Стосовно лікування, експерти помітили різницю між пацієнтами, які лікуються в медичних закладах, і тими, які лікуються в домашніх умовах. У тих, хто лікується самостійно тими ж ліками, що й під наглядом лікаря, є випадки неправильного застосування, дозування, зберігання та перерв, які можуть спричинити ризик неможливості вилікуватись.

За статистикою рівень виліковності новітніми препаратами сягає від 95 до 98 %, тому лікування досить ефективне у порівнянні з тим, що було попередньо. Багато хворих, які давно хворіють на гепатит відмітили позитивні зміни за останні два роки, тому що якість ліків значно покращилась і препарати діють вже безпосередньо на вірус.

Лікарі відмітили, у зв’язку з тим, що ліків не вистачає на всіх, а пацієнтів багато, велика кількість замовляють ліки в Інтернеті, або їдуть в Єгипет і купують там. Дуже часто при такому лікуванні фіксуються випадки погіршення стану здоров’я, після чого лікуватися дуже складно і навіть найсучасніші методи лікування можуть не допомогти.


Проблемою для людей є дороговартісна здача аналізів, яка коштує приблизно 5 тис. гривень і не кожен хворий може собі це дозволити.

Друга ситуація, яку дуже часто в анкетах вказували хворі – це нестача кількості ліків для хворих, які вже здали аналізи й змушені чекати, коли ці ліки з’являться.

Також пацієнти незадоволені тим, що немає прозорої черги. Людина включається в реєстр хворих, але не бачить свого місця в черзі й не може орієнтуватися коли препарати з’являться, чи є сенс розраховувати на отримання безкоштовних препаратів.

Стосовно вартості препаратів, ціна знизилась, але лікарі та хворі зацікавлені в тому, щоб дорогі препарати закуповували за державний кошт, а дешевші пацієнти матимуть змогу купити самостійно, – додає Ольга Мазаєва. – Це буде більш доступно і можна буде вилікувати більшу кількість людей.

Щодо якості ліків – усі препарати бажають кращого. Багато генериків (непатентованих ліків, що є відтворенням оригінального препарату, – прим.ред.). Тому з’являються партії препаратів сумнівної якості. 

Є проблема й у закупівлі ліків. 

  • Торік отримали 41 тисячу таблеток Рибавірину – це 245 упакувань, які лежали на складі півроку, – продовжує Ольга Мазаєва. – Незрозуміло, чому така велика кількість була замовлена, адже в Тернопільській області 1500 тисячі хворих на гепатит С. Термін придатності закінчується, а ліки не використовуються. Коли Вінницька область, яка має 3 500 тисяч хворих на гепатит C, отримала 100 упакувань.

За словами експертів, лікарських засобів для лікування гепатиту B зараз достатньо. Навіть перевищує кількість зареєстрованих хворих, яких у Тернопільській області (320 осіб). Тому людям, які чекали на певні препарати, потрібно звертатись у лікарню.

– Ще однією проблемою, — наголошує Олександр Домбровський, є те, що програма зосереджена виключно в обласному центрі, куди й звертаються пацієнти з сіл та районів. Пройшовши аналізи та отримавши безкоштовну програму, вони повертаються додому, а лікарям важко прослідкувати за всіма процесами лікування. І невідомо, чи вони знаходяться під наглядом місцевих лікарів. Було б простіше, щоб кожна районна лікарня замовляла окремо ці ліки, подавала б замовлення самостійно, розуміючи власну ситуацію.

Важливо зазначити, що всі хворі та лікарі, які працюють за державною програмою, помічають покращення якості ліків, адже з’явилися ефективніші препарати, ніж інтерферони, які були до того.

Дані про постачання медичних препаратів для хворих на вірусний гепатит B і С за 2019 рік можна переглянути у таблиці

Підготувала Юлія Вітюк.

Схожі пости

Дорогу Львів-Тернопіль хочуть віддати в концесію

У катедрі роздавали продуктові набори потребуючим

Redaktsia

У Тернополі понад 8 годин(!) гасили пожежу на стихійному сміттєзвалищі (ФОТО)

Перейти до панелі інструментів