
У Ватикані 7 травня розпочинається конклав – збори кардиналів для обрання нового Папи Римського. Серед 135 кардиналів-виборників є представник України – Микола Бичок, єпископ Української греко-католицької церкви з Австралії, родом із Тернополя.
За словами експертів, теоретично кардинал Бичок може стати Папою, проте на практиці його шанси невеликі. Про це розповів для РБК-Україна римо-католицький священник, директор “Радіо Марія” Олексій Самсонов.
Чому українському кардиналу складно стати Папою
“Зазвичай Церква не обирає Папою молодого, а кардинал Бичок – молодий”, – пояснює Самсонов.
Ще одна перешкода – недостатня відомість у церковних колах. “У випадку Миколи Бичка, він тільки рік як кардинал, тому ще достатньо невідомий для Церкви”, – зазначає експерт.
Водночас Самсонов не виключає несподіванок: “Це є такі ‘людські’ аргументи, але є також Божі аргументи, тому все можливо. На цьому конклаві може бути сюрприз”.
Важливість української присутності на конклаві
Участь українського кардинала у конклаві має велике значення для нашої держави. Кожен із 135 кардиналів матиме можливість висловити свою позицію щодо майбутнього Церкви.
“Напевно, що також кардинал Бичок теж буде мати можливість говорити про ті виклики, які стоять перед Церквою”, – каже Самсонов.
Кардинали обговорюють не лише війну в Україні, а й інші глобальні проблеми: екологію, міграцію, поширення ісламу та внутрішні церковні питання. Майбутній Папа повинен зберегти єдність Церкви та ефективно комунікувати зі світом.
Як обирають кардиналів
Цікаво, що у цьогорічному конклаві не беруть участі ні глава УГКЦ, ні глава римо-католиків України. Олексій Самсонов пояснює, що кардиналів особисто призначає Папа Римський, без обов’язкових консультацій.
“Деякі рішення минулого папи Франциска були дуже несподіваними. Наприклад, Папа призначив кардиналом єпископа із Монголії, де католиків кілька тисяч. Так само з кардиналом Бичком”, – розповідає священник.
Папа Франциск прагнув підкреслити вселенський характер Церкви, надавши представництво навіть невеликим спільнотам віруючих.
Що б означало обрання українця Папою
“Як священник з України, я б хотів, щоб папа був українцем”, – зізнається Самсонов. Він наводить приклад Польщі, де після обрання Папою Івана Павла ІІ відбувся розквіт віри та значні суспільні зміни.
“Я також вірю, що якби був українець, можливо, щось подібне було б у нас. Звісно, це був би і престиж, і більше уваги до України. І Україна мала би більший свій голос”, – каже священник.