
До Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини додано новий унікальний елемент. До переліку внесено “Кривульку – лемківську жіночу нагрудну прикрасу: орнаментальні традиції та технологію виготовлення”.
Кривулька є широким заокругленим коміром з бісеру, який покриває шию, плечі та груди жінки. Майстрині виплітають цю прикрасу з дрібних кольорових бісеринок на волосяній або шовковій основі.
Особливістю лемківських кривульок є їхній великий та відносно нескладний орнамент. Колорит цих прикрас насичений та контрастний, з переважанням червоного – оберегового кольору, який гармонійно поєднується з вишивками на сорочках.
На території Тернопільської області традиції виготовлення кривульок зберігають представники численної лемківської спільноти. Вони опинилися тут внаслідок примусової депортації з рідних земель у 1944-1947 роках.
Незважаючи на розселення лемків по всьому світу та асиміляційні процеси, традиція створення та носіння кривульки зуміла вистояти. Вона передається від покоління до покоління, від прабабусь до правнучок, зберігаючи автентичність.
Культура лемків є самобутнім явищем в українській культурі. Представники цієї етнографічної групи відповідально ставляться до збереження своєї спадщини, добре розуміючи цінність власної ідентичності.
Зараз кривулька переживає період відродження. На лемківських фестивалях та зібраннях в Україні, США, Польщі, Канаді та інших країнах жінки-лемкині з гордістю демонструють ці прикраси.
Своєю унікальністю кривулька об’єднує не лише представників лемківського етносу, а й інших шанувальників лемківської культурної спадщини, які також носять і популяризують цю традиційну прикрасу.