Україна та Польща узгодили локації для пошуку жертв Волинської трагедії. Київ та Варшава розпочали новий етап у дослідженні подій Волинської трагедії. Країни обмінялися списками місць для проведення пошукових робіт та ексгумації останків загиблих.
Про це повідомляє польське видання Polska Agencja Prasowa.
Заступник міністра культури України з питань євроінтеграції Андрій Наджос підтвердив отримання запитів від польської сторони на проведення робіт в Україні. Водночас українська сторона надіслала аналогічні запити щодо пошукових робіт у Польщі.
“Зараз ми аналізуємо ці запити та збираємо документи, щоб за згодою обох сторін ухвалювати позитивні рішення і публічно коментувати результати”, – зазначив Наджос.
Повідомляється, що Україна вже надала дозвіл на пошукові роботи у місці, де у 2023 році виявили польські поховання. Хоча точне розташування не розголошується, відомо, що торішнього року тодішній прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький відвідував село Садове на Тернопільщині, де фахівці знайшли братську могилу жертв 1945 року.
Село Садове (до 1946 року – Новосілка Коропецька) розташоване у Чортківському районі Тернопільської області. Населений пункт був заснований близько 1724 року польськими шляхтичами. З 1772 року село входило до складу Австро-Угорської імперії.
У XIX столітті тут мешкало близько 70 родин. У 1880 році село увійшло до складу Бучацького повіту. У 1906 році було збудовано цегляну школу, де викладали монахині Ордену францисканців.
Під час Першої світової війни мешканці села воювали у складі 58-го Галицького піхотного полку та інших військових формувань австро-угорської армії.
У 1908-1911 роках у селі звели костел святого Йосипа Опікуна, який після здобуття Україною незалежності став храмом Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ. До села також було приєднано хутір Кізя, а хутір Пужники виведений з облікових даних через переселення мешканців.
Дозволи на пошук та ексгумацію надаватимуться окремо для кожної локації.
Довідка: Волинська трагедія – серія міжетнічних чисток між українським та польським населенням у 1943-1944 роках на території Волині. У ширшому сенсі, складова багатовікового українсько-польського протистояння на західноукраїнських землях — Волині, Галичині, Холмщині, Підляшші, Надсянні, Лемківщині.
За різними оцінками істориків, загальна кількість загиблих поляків становить близько 35 тисяч, українців – близько 20 тисяч осіб, хоч деякі оцінки сильно різняться. Основні події розгорнулися на території сучасних Волинської, Рівненської та частини Тернопільської областей.