З нагоди Всесвітнього дня архітектури, який у світі відзначають в перший понеділок жовтня, Кременецько-Почаївський ДІАЗ презентує мінівиставку – «Давні цегли Кременця», що діятиме в головному офісі Заповідника до кінця жовтня, – повідомляють у Кременецько-Почаївському ДІАЗі.
На виставці представлено зразки цегли найдавніших архітектурних пам’яток міста, що мають давню історію, яку варто розглядати в контексті світових подій та загальноєвропейських політичних, економічних та релігійних змін.
• Цегла «пальцівка» (пальчатка, palcowka) – традиційний будівельний матеріал XV-XVII ст., яку формували вручну. Варто зазначити, що при виготовленні такої цегли одна з її сторін залишалась пласкою, а по іншій проводили гребенем, що імітувало сліди пальців (для кращого зчеплення). Дана цеглина походить із досліджень Кременецького замку Євгенією Пламеницькою у 1973 році та датується XVI ст.
• Масивна цеглина із клеймом у вигляді великої літери «К», виявлена у підвалах будинку «Близнята» у Кременці, що датований XVII-XVIІI ст. З даного типу цегли й збудований сам будинок. Припускаємо, що клеймо може вказувати на місцеве виробництво і символізує назву міста Кременець.
• Цегла з клеймом «І+», поч. ХVIII ст. Виявлена в підвальному приміщенні храму Преображення Господнього (Єзуїтського колегіуму). Храм будувався в період з 1731 по 1743 рр., цеглина виготовлена тоді ж. Варто відзначити, що клеймо цеглини не менш загадкове як і Єзуїтський орден, якому належала ця споруда.
• Цеглина із клеймом у вигляді дати «1757», що може вказувати на рік її виготовлення. Знайдена на горищі Миколаївського собору (колишній Францисканський монастир з костелом) міста Кременець, який датується XVІ-XVII ст. Але як і кожна старовинна пам’ятка архітектури – Миколаївський собор, неодноразово піддавався ремонту та зазнавав незначних перебудов у пізніші періоди. Датування цієї цеглини вказує саме на це.
• Цеглина із клеймом «W S. 1822.» – виявлена під час археологічних досліджень місця будівництва реабілітаційного центру по вулиці Козубського в м. Кременець у 2021 році експедицією ДП «НПД ОАСУ» ІА НАН України. Літери «W S» у клеймі можуть вказувати на прізвище власника цегельні, відповідно дата «1822» – на рік виробництва.
• Цеглина із клеймом «1886» виявлена під час археологічних досліджень місця будівництва реабілітаційного центру по вул. Козубського в Кременці у 2021 році експедицією ДП «НПД ОАСУ» ІА НАН України. Клеймо з датою «1886» ніщо інше як рік виробництва партії даної цегли.
• Цегла кінця ХІХ – початку ХХ ст. із клеймом «НК». Літера «Н» у клеймі може вказувати на прізвище власника цегельні, а літера «К» на ім’я, або назву міста Кременець. Стилістика написання літери «К» у клеймі свідчить про російськоімперський період історії Волині. Цеглина знайдена на горищі адміністративної будівлі, ХІХ ст., по вул. Шевченка.
• Цеглина із клеймом «RAMSAY» є підробкою англійського бренду, що виготовлялась на території Волині. Цеглина знайдена на горищі адміністративної будівлі, ХІХ ст., Кременець.
• Цеглина із клеймом «W К» виявлена під час археологічних досліджень по вул. Ст. Детюка в м. Кременець у 2024 році експедицією ДП «НПД ОАСУ» ІА НАН України і походить із розвалин будинку ХІХ – І пол. ХХ ст. Літера «W» у клеймі може вказувати на прізвище власника цегельні, а літера поруч «К» на ім’я, або назву міста Кременець.
• Цеглина із клеймом «Р С К» знайдена на горищі келій Миколаївського собору (колишній Францисканський монастир з костелом) міста Кременець, який датується XVІ-XVII ст. Келії неодноразово зазнавали втручань і перебудов аж до ХХ ст. Клеймо на цеглині розшифровуються як: «Ремонтно-Строительный Комбинат» (Ремонтно-будівельний комбінат). По структурі та розмірам дану цеглину можна датувати ранньорадянським періодом (сер. ХХ ст.).