У Тернополі на вулиці Миру сьогодні зібралися обурені мешканці навколишніх будинків. Вони виступають проти будівництва багатоповерхівки по сусідству. Під час негоди останніх днів дощі затопили котлован, який вирили під забудову. Це призвело до зсуву ґрунту, зокрема, і тротуару. Поруч паркова зона.
Депутатка цього округу Оксана Яциковська скликала представників архбудконтролю міської ради, екологічної інспекції, земельників. До людей вийшли проектант будівництва, а також людина, яка називала себе забудовником (свого прізвища чоловік не назвав).
Зустріч відбулася перед зачиненими воротами. На територію забудови людей не пропустили.
– Йде зсув ґрунту. Тротуар вже весь пішов у яму, дорога тріщить. Вони ці тріщини заливають цементом, – каже мешканка з сусіднього будинку Лариса Карпенко.
Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по зміні її цільового призначення площею 0,3900га за адресою вул. Миру,4В ТОВ «Акваріум – 1» сесія Тернопільської міської ради затвердила ще в серпні минулого року.
Чоловік, який назвався Іваном і категорично відмовився назвати своє прізвище, казав, що він представляє інтереси забудовника – ТОВ “Акваріум – 1”.
– Мене звати Іван, я є представником забудовника. Реєстри всі відкриті, там дивіться, – говорив Іван, вказуючи на причину своєї відмови назватися повністю.
Чому стався зсув, він пояснював, мовляв, склалися форс-мажорні обставини, непереборна сила, дощі.
– Всі дозвільні документи на це будівництво є у вільному доступі, тобто кожен громадянин може подивитися, – продовжує Іван. – Оце, що сталося вчора чи позавчора, це наслідки негоди, з якими ми боремося. І це, що там ґрунт з’їхав, це вода з вулиці Миру просто собі взяла течію до нас в котлован. Якщо ще раз буде дощ, ми там зараз ставимо спеціальні мішки з піском. Ми боремося за те, щоб забезпечити громадянам безпеку.
Людей така відповідь не задовільнила, вони перебивали представника від ТОВ «Акваріум-1». Люди не вірять у якісне проведення будівельної експертизи, адже забудова розміщена на насипних ґрунтах.
Адвокатом забудовника виступив архітектор Андрій Боднар, який, за його словами, і був розробником проекту будівництва.
– Будівництво даного житлового будинку ведеться згідно будівельних норм, – говорить пан Боднар. – Запроектовано згідно всіх стандартів міцності, безпеки, надійності, забезпечення усіх умов водовідведення і постачання електрики. Нема ніяких загроз щодо зсувів, щодо затоплення стічними водами, якщо вони збиратимуться на вулиці. Ми не передбачали, що будуть такі несприятливі умови через те виникла така ситуація.
Архітектора доповнив пан Іван. Він каже, що воду з котлована викачали і вивезли. Утім, на уточнююче питання від журналіста «Терміново», куди вивезли воду, версії забудовника та архітектора виявилися різними.
– Воду злили в дощовий колектор. Так, той, що зараз в Серет тече. Він для цього й передбачений, – відповів Андрій Боднар.
Якщо зійти в парк Топільче якраз навпроти забудови, то можна побачити колектор, з якого витікає брудна вода. Ровом далі бруд впадає в річку. З цього мулу і бруду уже утворився острівець.
– Я тут виросла. Я знаю, що тут було. Був очерет, трясовина, – говорила жителька Дружби до працівника відділу державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради.
У мережі можна віднайти фотографії 60-х років із зображенням мікрорайону Дружба і вулиці Миру зокрема.
На запитання людей, чи були відповідні дозволи на злив бруду з котловану в річку Серет, точної відповіді не зміг озвучити інспектор Державної екологічної інспекції в Тернопільській області Василь Дуда.
– На сьогодні ми цього не можемо прокоментувати, бо нам потрібно подивитися, які схеми, куди вода має відводитися, а не так просто прийти і показати. Водовідведення не працює в Тернополі. Подивимося, побачимо, – сказав екоінспектор.
Зрештою, “забудовник” Іван та архітектор Андрій залишили людей, зачинились за воротами. Невдоволення тернополян із сусідніх будинків не зупинило будівництво. Непереборна сила великих грошей.
У котловані майже не залишилось води. На його дні підсихає кран. Частина тротуару зі сторони вул. Миру перегороджена парканом та мішками з піском. Люди змушені виходити на дорогу, щоб оминути мішки.
– Люди почули думку фахівців з держархбудконтролю, земельників, проектанта і замовника, – каже депутатка міської ради Оксана Яциковська. – Їх заспокоїли, що проблема стихії не пошириться на них. Шлях вирішення може бути тільки один. Я написала листа міському голові, він доручив скликати комісію, провести ще раз перевірку законності.