У Києві біля Верховної Ради проходить чергова акція в підтримку нового виборчого законодавства.
Змінити виборчу систему при обранні нардепів за відкритими списками обіцяв Петро Порошенко, балотуючись в 2014 році в президенти. Також у тексті коаліційної угоди 302 нардепи нового скликання пообіцяли, що протягом І-го кварталу 2015 року відмовляться від змішаної (пропорційно-мажоритарної) виборчої системи. Натомість запровадять пропорційно виборчу систему виборів до Верховної Ради України, за якої виборці матимуть можливість голосувати за конкретних кандидатів у багатомандатних виборчих округах (пропорційна система з відкритими списками). Обіцянку затягнули.
7 листопада Верховна Рада мінімально необхідними 226 голосами ухвалила в першому читанні законопроект № 3112-1. Втім, парламент більше не повертався до розгляду цього питання.
Тож 6 вересня цього року мітингом під Верховною Радою нардепам нагадали про невиконану обіцянку. Тоді ж спікер парламенту Андрій Парубій заявив, що відтягувати питання виборчої реформи більше не можна. І підкреслив, що саме в жовтні планує, аби ВРУ приступила до обговорення нового виборчого законодавства.
“Дуже масштабним на цю осінь будуть виборчі закони. Ми в рік виборів, напередодні і президентських, і парламентських виборів. Тому більше не можна відтягувати, щоб вирішити основні питання, які стосуються виборів. У першу чергу, це виборчий кодекс. Неймовірно великий та об’ємний документ, який буде мати величезну дискусію у залі. Я планую, щоб орієнтовно в жовтні ми перейшли до його розгляду”, – заявив Андрій Парубій після проведення вересневого мітингу.
Сьогодні відбулася погоджувальна рада парламенту. Втім, за повідомленнями українських ЗМІ, цього тижня нардепи не планують повертатися до обговорення законопроекту про нове виборче законодавство за відкритими списками.
Тим часом з 9-ї ранку розпочалася безстрокова кампанія громадського тиску у форматі пікетування всіх входів в Верховну Раду України. Під стінами ВРУ мітингувальники опитують нардепів, чи підтримують вони відкриті списки. Декого заманювали до спілкування гречкою.
Як відбувалася акція можна переглянути у відео.
У тексті організаторів акції зазначається зокрема про те, що прийняття виборчої реформи – важливий елемент національної безпеки України. У випадку провалу голосування за виборчу реформу збережеться мажоритарна складова виборчої системи, за якої Російська Федерація як країна-агресор отримає можливість деструктивно впливати як на результати виборів, так і загалом на ситуацію в Україні.
«На виборчих кампаніях в мажоритарних округах збережеться та посилиться використання чорної готівки, якої в Кремля фактично необмежена кількість. Це дозволить Росії завести в український парламент велику кількість контрольованих депутатів-мажоритарників, які посилять позиції проросійських політичних сил. Це означатиме 5 років розмивання українського парламентаризму», – наголошують у Громадському русі «Чесно».
Крім того, виборча реформа – запорука якісного оновлення політичної еліти в Україні, важлива частина Коаліційної Угоди, міжнародне зобов’язання України та передвиборча обіцянка Президента Порошенка.
Більш детально про Виборчий кодекс можна дізнатися на сайті «Української правди» в аналітичному матеріалі «Виборча реформа: що зміниться і як це працюватиме».