23.11.2024
Новини

Сміттєва проблема приміської зони Тернополя лягла на поля села Почапинці (Фото)

Село Почапинці знаходиться на віддалі якихось 8 кілометрів від Тернополя. Пшеничні поля колосяться, дозріває хліб. Поруч з колосистим полем люди насипають сміття. Росте гора відходів.

Сміття біля хліба

Нелегальне сміттєзвалище тягнеться кількасот метрів вздовж польової дороги. Свіжі купи будівельного непотребу закинуті в бур’ян. Помітно, будівельне сміття у мішках викинули тут недавно.

Цю територію для вивозу відходів використовували лише почапинецькі. Та, як відомо, Тернопільська міська рада заборонила ДПФ «Альфатер Тернопіль»  вивозити сміття з сусідніх сіл Тернополя на Малашовецьке сміттєзвалище. Тож нові купи непотребу, звезені хтозна-звідки, з’явились на околицях Почапинців.

Дві місцевих жінки недалеко збирали цілющі трави цикорію і хвощу. Погодились на розмову.

– Сюди сміття накидають з усіх сіл. Місцеві мало, щоб звозили. А перша купа тут появилася десь в 2003-му, може в -4-му роках. Я тут на полі пасу свою худобу, то недавно бачила, як якісь чужі машини були, – розповідала жінка.

– Наші люди тут постійно обурюються за сміття, – каже інша пані. – Говорили голові сільської ради, але вона чогось тим не займається.

– Та чого? Займається, збори проводили, – зауважила перша. – Було, що по селі трактори їздили і сміття збирали. То так було два-три роки тому. Але трактори привозили сюди той мусор. Колись територія звалища була відорана, підгортали купи, а тепер… Є такі люди, яким ліньки спалити вдома те, що згорить, і везуть сюди.

Про проблему стихійного сміттєзвалища в Почапинцях наголошують громадські екологи.

– Ми бачимо «свіже» будівельне сміття, яке тут навалене . Тобто люди хочуть мати гарні будинки і щоб у них на подвір’ї було чисто, а взамін засмічують територію, яку не прибиратимуть тривалий час. Щодо самого сміттєзвалища, на мою думку, екоінспекція має провести перевірку, мали би скласти відповідні протоколи, нарахувати збитки, завдані природі. А сільська рада мала би організувати і забезпечити вивіз сміття з села, – наголосив керівник громадської організації «Протидія корупції та моніторинг екології «Скеля» Андрій Об’єщик.

У поле виїхав молодий хлопчина. До мотоблоку приєднаний причіп, везе хлопець сміття. Як кажуть, попався.

– Ні, сюди не можна вивозити. Але ми більше в селі не маємо куди. Я зараз розвернусь і поїду додому, – з почуттям вини погодився Віталік. Так він себе назвав.

Обставини, сміттєві баки і кому буде штраф

Головою Почапинської сільської ради є Марія Палига. Головує в селі з 2010-го року. Тема сміттєзвалища для неї не нова. Навіть уже спробували цьогоріч вирішувати. Однак, спирає на обставини.

– Ми заклали в бюджет сільської ради гроші на придбання сміттєвих баків. Але питання призупинилося, бо місто заборонило «Альфатеру» заключати договори на вивіз сміття в Малашівці. Ми ведемо розмову зараз з «Катрубом» (ПП «Катруб» – підприємство, яке займається збором і переробкою побутових відходів в Теребовлянському районі – прим. авт.), але я зараз у відпустці, тому питання ще не вирішено, – розповіла Марія Палига.

За її словами, минулого року сільською радою прийнято рішення про закриття цього полігону. Земельну ділянку під сміття відвели на початку 2000-х, але не в порядку земельного законодавства і з порушенням санітарних норм. Втім, люди вже звикли, що начебто туди можна вивозити що-завгодно, бо колись так вирішили в сільській раді. Відтоді місце для непотребу сподобали собі мешканці й сусідніх сіл.

Проблема збільшилась через процес децентралізації. Почапинці відмовились приєднатися до Тернопільської ОТГ, натомість погодились на об’єднання в Підгороднянську ОТГ.

– У нас йде «війна» з містом. І тепер появилися певні перешкоди з вивозом. Самостійно ліквідувати сміттєзвалище не в змозі, тільки підгортаємо силами місцевих власників сільськогосподарської техніки. Окремо в нас в селі поставлені баки на металопластик і скло, їх забирає підприємець. Але, щоб поставити великі баки на всі види сміття, цей чоловік не має можливості, – продовжила розповідь керівниця села.

Попри те, що використовувати сміттєзвалище сільрада заборонила, все одно люди сміття везуть. А на адмінкомісії при виконкомі так і не було нікого оштрафовано, каже голова ради.  Люди відходи туди викидають безперешкодно.

Скоріш за все у ситуації з Пачапинським сміттєзвалищем оштрафують лише одну Марію Палигу. В Державній екологічній інспекції у Тернопільській області зауважують:

– Якщо на території органу місцевого самоврядування знаходиться стихійне сміттєзвалище, то є порядок, згідно з яким місцеве самоврядування має діяти. Цей порядок визначений Кабінетом Міністрів і статтею 12 Закону «Про відходи». В органах місцевого самоврядування має бути комісія по безхазяйний відходах, вони й вирішують, що робити з цим сміттям. Якщо власника відходів комісія не встановила, сільська рада своїми силами повинна ліквідувати стихійне сміттєзвалище. Інше питання, якщо орган місцевого самоврядування прийняв рішення утворити на території сільської ради полігон на побутові відходи. Так було в попередні роки, буцім офіційні місця, хоча це неправильно. І в даному випадку, ми заплануємо перевірку цієї сільської ради, – наголосив начальник держекоінспекції Едуард Ференц.

Перейти до панелі інструментів