Серця графів Потоцьких, які були власниками Бучача, зберігають у Тернопільському музеї

серця графів Потоцьких

Серця графів Потоцьких, колишніх власників Бучача, перебувають у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Там також зберігаються живописні портрети польської знаті 18-19 століть, які поповнили колекцію музею ще у 1948 році.

Про це Суспільному повідомив Олег Гаврилюк, завідувач відділу стародавньої історії. “Була така традиція серед польської аристократії, коли після смерті представника династії серце вирізали і ховали переважно в якомусь костелі, або в стіні костелу. Таким чином, ви бачите урни із серцями Потоцьких. Спирт чи формалін, в якому вони були, випарувався і до цього часу вони там зберігаються”, — розповів фахівець.

Окрема вітрина музею присвячена графам Голуховським, які володіли містом Скала на Тернопільщині. Граф Аґенор Голуховський обіймав посаду міністра внутрішніх справ Австрійської імперії та залишив цікаву спадщину.

“Він наказав написати коротку історію Скали, зараз це Скала-Подільська. Дата — 1861 рік. Малюнок виготовили на пергаменті. Також є портрет його дружини, Марії-Жозефіни Баворовської”, — додав Олег Гаврилюк.

Музейна експозиція відтворює інтер’єр кімнати графського замку родини Козібродських, які володіли містечком Кудринці. Серед експонатів — крісло в стилі пізнього бароко з родинним гербом, іспанський кабінет та шафа в стилі бароко.

“В 1940 році, коли ця резиденція була націоналізована, її перевезли в наш музей. Шафа, виготовлена в стилі бароко, викликає дискусію серед фахівців — поляки вважають, що її виготовили у Ґданську наприкінці 17 століття, а представники німецької школи переконані, що вона створена у Дрездені”, — зазначив завідувач відділу.

серця графів Потоцьких

Стіни експозиції прикрашають портрети польських королів: Генріха Валуа, Владислава ІV та гетьмана Сенявського, якому належало місто Бережани. Особливу цінність становлять відреставровані портрети польської знаті 18 століття невідомого автора.

Читайте також: Тернопільщину відвідав справжній принц – нащадок власників Збаража

Серед визначних експонатів — зображення Вінцентія Поля, офіцера польської Національної гвардії Львова, який закінчив Єзуїтський колегіум у Тернополі. Він зробив значний внесок у культурний обмін, перекладаючи русинські пісні та перекази.

Музей також зберігає портрет Юліани-Барбари Лянцкоронської початку 19 століття та зображення короля Речі Посполитої Августа ІІ Сильного, якого так називали через надзвичайну фізичну силу — він міг розігнути підкову та згорнути срібну тарілку в трубочку.

У колекції представлений портрет короля Міхала Корибута Вишнівецького кінця 18 — початку 19 століття авторства Даніеля Шульца та зображення племінниці останнього Візантійського імператора Костянтина ХІ Гелени Палеолог. Ці роботи раніше прикрашали стіни Кудринецького та Поморянського замків.

серця графів Потоцьких

“Родина Борхів і Козібродських мали певні родинні зв’язки, хоча достеменно невідомо, які саме. На Тернопільщині знаходилося понад 170 замків, і в кожному були картинні галереї, збірки антикваріату та бібліотеки. На жаль, після Другої світової війни збереглося лише незначна частина цих скарбів”, — підсумував Олег Гаврилюк.

серця графів Потоцьких

About the author

серця графів Потоцьких
trending_flat
Серця графів Потоцьких, які були власниками Бучача, зберігають у Тернопільському музеї

Серця графів Потоцьких, колишніх власників Бучача, перебувають у фондах Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Там також зберігаються живописні портрети польської знаті 18-19 століть, які поповнили колекцію музею ще у 1948 році. Про це Суспільному повідомив Олег Гаврилюк, завідувач відділу стародавньої історії. "Була така традиція серед польської аристократії, коли після смерті представника династії серце вирізали і ховали переважно в якомусь костелі, або в стіні костелу. Таким чином, ви бачите урни із серцями Потоцьких. Спирт чи формалін, в якому вони були, випарувався і до цього часу вони там зберігаються", — розповів фахівець. Окрема вітрина музею присвячена графам Голуховським, які володіли містом Скала на Тернопільщині. Граф Аґенор Голуховський обіймав посаду міністра внутрішніх справ Австрійської імперії та залишив цікаву спадщину. "Він наказав написати коротку історію Скали, зараз це Скала-Подільська. Дата — 1861 рік. Малюнок виготовили на пергаменті. Також є портрет його дружини, Марії-Жозефіни Баворовської", — […]

шоколад собаці
trending_flat
Що буде, якщо дати собаці шоколад: перші наслідки наступлять вже за годину

Ваш чотирилапий друг випадково з'їв шматочок шоколаду? Це може становити серйозну загрозу для його здоров'я та життя вже протягом першої години після споживання. Небезпека криється в теоброміні — речовині, що міститься в какао-бобах і є токсичною для собак, оскільки їхній організм нездатний швидко її переробляти. За даними ветеринарних досліджень, перші тривожні симптоми з'являються через 30-60 хвилин: собака стає неспокійною, дихання пришвидшується, посилюється спрага, виникає блювання та діарея, а згодом може розвинутися м'язове тремтіння, судоми та порушення серцевого ритму. Рівень небезпеки залежить від типу шоколаду — темний шоколад містить близько 200 мг теоброміну на 100 г і для собаки вагою 10 кг смертельною дозою можуть стати всього 15-20 г продукту. Молочний шоколад менш токсичний (60 мг теоброміну на 100 г), проте 50-60 г здатні викликати важке отруєння у маленької собаки, тоді як білий шоколад містить мінімальну кількість какао-продуктів, але у великих […]

Жовтий фартух
trending_flat
“Жовтий фартух”: святкові пасочки-ковбасочки, обіди та інше роздали нужденним волонтери у Тернополі

Понад 170 гарячих обідів роздали волонтери проєкту "Жовтий фартух" людям у складних життєвих обставинах цієї суботи. Крім обідів, нужденні отримали святкові пасочки від United Ukrainian American Relief Committee, Inc. (ЗУАДК), ковбаски та яйця до Великодня. Волонтери також відвідали Центр реабілітації на вулиці Стрімкій. Там вони передали подарункові набори з великодніми гостинцями для пацієнтів закладу. Про це йдеться у повідомленні проєкту у соцмережах. "Добрі справи не мають вихідних — і ми віримо, що навіть найменша увага може стати великим натхненням", — зазначили волонтери проєкту. Волонтери проєкту підкреслюють, що їхня мета — дати можливість кожній людині відчути святковий настрій і турботу, незважаючи на складні життєві обставини. "Разом — ми незламна сила", — додають організатори проєкту.

Алея незламні
trending_flat
У центрі Тернополя вандал осквернив алею з портретами загиблих Героїв

Поліція Тернополя встановила особу чоловіка, який пошкоджував алею пам'яті "Незламні" в центральній частині міста. На зловмисника складено адміністративний протокол за статтею про дрібне хуліганство. До правоохоронців надійшло кілька повідомлень про зникнення квітів та лампадок з алеї пам'яті, а також пошкодження елементів кріплення на фотографіях загиблих воїнів. Про це повідомляє відділ комунікації поліції Тернопільської області. Підозрюваним виявився 52-річний мешканець Тернополя, який раніше вже потрапляв у поле зору поліції через протиправні дії. Чоловік не зміг пояснити мотиви свого вчинку. За результатами розслідування порушника притягнуто до відповідальності за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Довідка. Алея пам'яті "Незламні" була відкрита 23 травня минулого року з нагоди Дня Героїв України. Меморіал розташований на бульварі Тараса Шевченка біля тристороннього годинника і створений для вшанування всіх захисників та захисниць України, які боролися за її незалежність і територіальну цілісність. День Героїв України відзначають щорічно 23 травня. […]

водій
trending_flat
У Тернополі зупинили злісного порушника ПДР: як він хотів викрутитись (відео)

У Тернополі патрульні зупинили автомобіль Chrysler, водій якого неодноразово порушував правила дорожнього руху. Відео з порушеннями цього автомобіліста активно поширювалося соціальними мережами. Інцидент стався на вулиці Леся Курбаса, де інспектори виявили, що 22-річний керманич швидко пересів на заднє сидіння, намагаючись уникнути відповідальності. Про це повідомляє пресслужба патрульної поліції Тернопільської області. Під час перевірки з'ясувалося, що молодик уже позбавлений права керування транспортними засобами на кілька років. Він відмовлявся визнавати факт керування автомобілем та не надав жодних документів на транспортний засіб. За результатами зупинки правоохоронці склали на порушника одразу два адміністративні протоколи. За повторне керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування (ч. 5 ст. 126 КУпАП), йому загрожує штраф у розмірі 40 800 гривень. Додатково за відсутність документів на автомобіль (ч. 1 ст. 126 КУпАП) доведеться сплатити ще 425 гривень.  

пасіки
trending_flat
Жителів Тернопільщини закликають обов’язково зареєструвати власні пасіки

Власників бджолиних пасік на Тернопільщині просять не зволікати з їх реєстрацією. Цей крок є обов'язковим для всіх пасічників згідно з українським законодавством та має важливе значення як для безпеки продукції, так і для захисту самих бджіл. Реєстрація пасік дозволяє забезпечити простежуваність меду та інших продуктів бджільництва. Проте головна мета — вчасно попереджати власників бджіл про обробку полів у регіоні засобами захисту рослин, щоб запобігти масовій загибелі бджіл. Про це повідомляють у Держпродспоживслужбі. Для реєстрації пасічнику необхідно спочатку отримати ветеринарно-санітарний паспорт у територіальному органі Держпродспоживслужби. Після цього інформація вноситься до спеціального журналу обліку, який ведуть органи місцевого самоврядування. Якщо пасічник перевозить вулики в інший регіон (на так звану "кочівлю"), він зобов'язаний повідомити про це місцеву владу території, де тимчасово розміщуватиме пасіку. У випадку планового застосування пестицидів чи інших засобів захисту рослин, органи місцевого самоврядування повинні оперативно (протягом чотирьох робочих годин) інформувати […]

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А

ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright 2025