На Тернопільщині можуть закрити/реорганізувати ще 32 школи

школа в селі

На Тернопільщині можуть закрити або реорганізувати щонайменше 32 школи. Це один із найвищих показників по Україні.

Причина — постанова Кабінету Міністрів № 245 від 5 березня 2024 року, яка припиняє державне фінансування шкіл із менш ніж 45 учнями. За даними дослідження Education.ua, з 1 вересня 2025 року щонайменше 403 малокомплектні школи по всій країні опиняться під загрозою закриття або реорганізації.

Уряд пояснює реформу потребою оптимізувати освітню мережу та ефективніше використовувати бюджетні кошти. Проте наслідки можуть бути відчутними для багатьох українців: тисячі дітей втратять доступ до навчальних закладів поблизу дому, а сотні вчителів залишаться без роботи.

Дослідження також виявило, що за останні чотири роки кількість сільських шкіл в Україні вже скоротилася на 20%. Найбільше закриттів очікується у Львівській, Черкаській, Сумській, Тернопільській і Хмельницькій областях.

Хоча влада обіцяє забезпечити школярів транспортом, практика показує, що навіть за наявності шкільних автобусів діти часто не мають змоги нормально відвідувати заняття.

Навіть без нових реформ шкіл стає все менше

5 березня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив Постанову № 245, яка змінює підхід до фінансування освіти. Відповідно до неї, починаючи з 1 вересня 2025 року, держава більше не виділятиме коштів на оплату праці педагогів у школах, де кількість учнів становить менше ніж 45 осіб. Виняток зробили лише для початкових шкіл, які продовжать отримувати кошти незалежно від кількості дітей.

Кількість шкіл в Україні і так зменшується щороку. Якщо у 2020 / 2021 навчальному році працювало 14 815 шкіл, то у вересні 2024 року — вже 12 268 закладів загальної середньої освіти.

Сільська освіта погана, тому сільські школи потрібно закрити?

Наслідки реорганізації закладів загальної середньої освіти можуть виявитися фатальними зокрема для сотень сільських шкіл, яких і так за останні роки стало менше на 20 %.

Згідно з даними Міністерства освіти і науки України, вартість навчання одного учня в селі значно перевищує витрати на міського школяра. У середньому ця цифра становить 30,4 тисячі гривень на рік, тоді як у місті — 24,4 тисячі. У деяких селах цей показник сягає понад 51 тисячу гривень. МОН вважає такі витрати невиправданими, оскільки за підсумками національного мультипредметного тесту, який відображає рівень підготовки випускників до вступу до університетів, результати навчання дітей із сільської місцевості нижчі за показники міських школярів. 

Проте нижчі результати — не провина самих учнів. Діти із сільських шкіл часто мають обмежений доступ до якісної освіти: бракує вчителів, сучасного обладнання, додаткових освітніх можливостей, як-от гуртків. Тож умови, у яких вони навчаються, нерівні від початку, тому порівнювати результати лише за підсумками тестування — несправедливо. 

Нова хвиля реорганізації мережі шкіл

За даними, які надали освітньому порталу Education.ua департаменти освіти, в Україні щонайменше 403 школи, у яких навчається менше 45 учнів. Ці заклади освіти 1 вересня 2025 року або повністю припинять існування, або будуть реорганізовані шляхом пониження ступеня — наприклад, у цих школах залишаться лише початкові класи, або вони стануть філіями опорних закладів.

Але в реальності ця цифра може бути вищою: наприклад, у Тернопільській області громади повідомили про 32 такі школи, тоді як офіційні дані департаменту освіти нараховують 77 закладів, де навчається менше ніж 45 учнів. Це може свідчити про те, що частину малокомплектних шкіл ще не включено до офіційних планів громад. До того ж не всі громади надали відповіді на запити, тож поточні дані не є вичерпними.

Найбільше шкіл постраждає у Львівській, Черкаській, Сумській, Тернопільській та Хмельницькій областях.

Варто розуміти, що школи закриває не Міністерство освіти і науки. Але воно створює умови, за яких це відбувається, шляхом зменшення фінансування. Рішення про закриття або реорганізацію кожної конкретної школи ухвалює місцева влада.

Далі більше. Згідно з вищезгаданою постановою, з 1 вересня 2026 року освітню субвенцію більше не отримуватимуть заклади, у яких навчається менше ніж 60 учнів.

Що буде з дітьми закритих малокомплектних шкіл

Офіційно влада гарантує перевезення школярів до опорних освітніх закладів. Приклад Житомирської області показує зворотний бік: через проблеми з постачанням пального шкільні автобуси припинили курсувати, і 180 дітей із навколишніх сіл тимчасово залишилися без очного навчання. Це яскраво демонструє, що навіть за наявності автобусів діти із громад, де немає поблизу шкіл, втрачають доступ до освіти. Та суперечить ідеї доступної та якісної освіти для всіх.

Що буде з вчителями закритих шкіл

Працевлаштування вчителів після закриття чи реорганізації шкіл залежить від місцевої влади. За наявності вакансій педагогів можуть перевести до інших закладів, однак багатьом доведеться шукати нову роботу або змінювати професію. Це поглиблює кадрову кризу: за шість років кількість учителів і так зменшилася на 16,2 %.

Закриття малокомплектних шкіл в Україні є складним і неоднозначним рішенням. З одного боку, держава прагне підвищити якість освіти й оптимізувати бюджетні витрати. З другого — тисячі дітей та сотні педагогів залишаються перед вибором без вибору.

Для проведення аналізу використовувалися дані Інституту освітньої аналітики, Українського центру оцінювання якості освіти та інформація з обласних департаментів освіти, отримана за офіційними запитами у березні 2025 року.

About the author

лебеді
trending_flat
На Тернопільщині до криги примерзає зграя лебедів? Місцеві просять допомоги

На Чортківщині у селищі Губин до криги на Дністрі примерзає зграя лебедів. Про це інформують місцеві жителі. Як видно на фото, річка майже замерзла - у лебедів залишається все менше простору для плавання. Місцеві жителі просять відгукнутись фахівців та відповідальних осіб, щоб вберегти птахів від загибелі. "Лебеді на Дністрі в Губині! Їх багато. Вони потребують допомоги", - пише Галина Федьків у групі "Золотопотіцький кущ". "SOS.Село Губин Чортківський район. Нашим пернатим друзям потрібна швидка і негайна допомога. Близько 30 лебедів замерзають на річці Дністер. Шановні представники місцевих служб порятунку тварин, обласні чи районні управління екології,ветеринарні клініки, зоозахисні організації, а також еко- активісти, волонтери, птахам критично потрібна ваша допомога. Прошу поширити дану інформацію" - пише Люба Федьків. Місцеві жителі також просять погодувати лебедів, адже там, де крига, вони не можуть знайти собі їжу. Річка не замерзає у глибоких місцях - там, де […]

пожежа в Почаєві
trending_flat
У Почаєві горів приватний будинок

У місті Почаїв, що на Кременеччині, сталася пожежа житлового будинка. Вогонь завдав чималих збитків господарству. Про це розповіли у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. Пожежа сталася у ніч на 17 січня. "Пожежа приватного житлового будинку. Полум’я охопило покриття та перекриття, пошкодило вікна й двері. Рятувальники зупинили вогонь і не допустили повного знищення оселі — врятовано житловий будинок та господарську споруду", - йдеться у повідомленні.

пожежа на пилорамі
trending_flat
Біля Тернополя горіла пилорама: займання було масштабним

На Тернопільщині сталася пожежа на території пилорами. Пожежа була масштабною. Про це розповіли у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "Вранці у селі Великі Гаї Тернопільського району виникла пожежа на території пилорами. О 07:47 на номер Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про займання. На момент прибуття підрозділів другий поверх будівлі був повністю охоплений вогнем. Через значну кількість деревини та конструктивні особливості об’єкта полум’я швидко поширювалося. Площа пожежі становила близько 250 м². Усі сили та засоби було негайно зосереджено на локалізації та ліквідації пожежі, а також недопущенні поширення вогню на суміжні приміщення," - йдеться у повідомленні. Пожежу гасили 15 рятувальників та 3 одинині пожежної техніки.

trending_flat
У Тернополі призупинили навчання у школах

У школах Тернополя вирішили призупинити навчання. Пояснюють це необхідністю виконувати рекомендацію уряду. Про це повідомив міський голова Тернополя Сергій Надал. "Тернопільська регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській обласній військовій адміністрації, виконуючи рекомендацію уряду, ухвалила рішення зупинити навчання у школах області, в тому числі і в Тернополі. У Тернополі школярі будуть на канікулах з понеділка, 19 січня, до 25 січня. Причина – складна ситуація в енергетиці України через масовані російські обстріли. Міська комісія з надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді прийняла рішення, що садочки, школи-сади, спортивні школи, секції і гуртки будуть працювати", - йдеться у повідомленні. Нагадуємо, що ще в п'ятницю, 16 січня, очільниця міського управління освіти Ольга Похиляк заявляла, що в школах дотримано температурного режиму, а всі освітні заклади забезпечені генераторами до них. На численні коментарі батьків, які стверджували, що в класах холодно - температура […]

знайшли породілллю
trending_flat
Знайшли жінку, яка покинула немовля у під’їзді на Київській

Знайшли породіллю, яка залишила новонароджене маля в одному з під’їздів багатоповерхівки у Тернополі Встановлено, що породілля - 20-річна жителька Зборова, яка проживає у Тернополі разом із бабусею. З нею тривають слідчі дії. Про це повідомили у поліції Тернопільської області. "Кожна дитина має право на життя, захист і турботу. І коли це право грубо порушують - держава, суспільство і поліція не можуть залишатися осторонь. Оперативники карного розшуку встановили особу жінки, яка залишила новонароджену дитину в одному з під’їздів багатоповерхівки у Тернополі. Немовля знайшли близько першої години ночі на вулиці Київській. Дівчинку негайно доправили до лікарні - зараз вона перебуває у реанімації під наглядом медиків," - кажуть у поліції Тернопільської області. Дитина у важкому стані - вона отримала сильне переохолодження. Поліцейські провели комплекс заходів для розкриття злочину: опитували місцевих жителів, опрацьовували відео з камер спостереження, перевіряли інформацію про вагітних жінок, співпрацювали з […]

пожежа
trending_flat
На Тернопільщині виникла велика пожежа на господарстві

На Тернопільщині горіла будівля приватного господарства. Унаслідок пожежі є значні збитки. Про це повідомили у ГУ ДСНС України у Тернопільській області. "19:35, сел. Скала-Подільська, Чортківський район Пожежа приватної господарської будівлі площею 40 м². Вогнем знищено покриття, перекриття та майно, пошкоджено сусідню споруду. До гасіння залучалися рятувальники 8-ї ДПРЧ та місцеві пожежні команди. Врятовано дві будівлі", - розповіли рятувальники у своєму щоденному зведенні. Раніше "Терміново" розповідало також про пожежу у селі Великі Бірки Тернопільського району. Полум’я знищило покриття, пошкодило перекриття та стіни.

Контакти редакції: terminovo.te@gmail.com
м. Тернопіль, Кульчицької 2А
+380935295439
ПАРТНЕРИ

Новини Тернополя та Тернопільської області

Copyright

2018 – 2025